Poukazy, že islámská kultura není slučitelná s křesťanskou společností, kritika „globalistických“ elit, tvrzení, že imigrace a určité etnické menšiny jsou spojeny s vyšší kriminalitou a dokonce výzvy k použití soukromých firem pro asistenci s deportacemi byly uváděny jako důkaz, že populistická strana Alternativa pro Německo je „pravicově extremistická“ organizace.
Více než tisícistránkový dokument vytvořený berlínským Úřadem pro ochranu ústavy (BfV), který byl vytvořen podle pokynů bývalé krajně levicové ministryně vnitra Nancy Faeser a spěšně realizovaný v jejích posledních hodinách u moci k ospravedlnění jejich rozhodnutí klasifikovat proti masové migraci zaměřenou stranu AfD jako extremistickou, unikl tento týden přes bývalého sociálnědemokratického politika Mathiase Brodkorba a byl publikován na jeho webové stránce Cicero.
Podle Die Welt ten dokument téměř úplně vycházel z veřejných komentářů pronášených politiky AfD a nikoliv z nějakých odhalených informací získaných jinými prostředky. Vypadá to tudíž, že řízení k označení druhé největší strany v zemi a oficiální opozice k vládě za extremistickou skupinu, což umožňuje plošné špehování celé strany, jak se to už dělo proti místním pobočkám AfD, se zakládalo na politickém názoru.
Záznam z těch novin uváděl, že většina tzv. důkazů odpovídá prohlášením, na základě nichž má tato politická špionážní agentura pocit, že jsou „neslučitelná s lidskou důstojností,“ neboť zastávají „názory etnického národovectví, tj. jsou proti cizincům a proti menšinám, proti muslimům a jsou proti-islámské a anti-semitské.“
BfV údajně tvrdila, že vůdce AfD v Durynsku Björn Höcke ve svých komentářích odsuzoval vliv „globalistů“ a „finančních elit“ ve spojitosti s označováním německé vlády za jejich „loutky“, což dokládali jako příklad antisemitské rétoriky. Ten dokument prý citoval proslov z roku 2022, v němž říkal, že politici v Berlíně nejsou „němečtí vlastenci“, nýbrž spíše „globalistické loutky“, které jednají v zájmu „velkých amerických korporací a ve prospěch globalistických zosnovatelů.“
Ta zpravodajská agentura tvrdila, že ač opozice vůči multikulturalismu nezbytně neukazuje na extremistickou víru, tak prosazování „etnopluralismu“, čili víry v oddělené a rozlišitelné národy na základě jejich historické etnicity, už překračuje hranice přijatelného politického vyjadřování. A zase citovali Höckeho v dalším projevu z roku 2022, v němž varoval, že pokud Evropa nezastaví masovou migraci z arabských a afrických zemí, tak to „odstraní Evropu takovou, jaká se utvářela po tisíce let“ a spustí to „roztavení její kultury“.
„Proto potřebujeme přinejmenším dočasně zadržování… Nejde jen o množství lidí, na čem záleží, jde i o kvalitu těch lidí… Chceme-li přežít jako Evropská civilizace, tak se musíme utěsnit proti masové imigraci,“ citují říkat tohoto politika AfD. BfV tvrdí, že rozlišování migrantů podle jejich kvality dokládá „proti-pluralistický názor na společnost, který není slučitelný s lidskou důstojností.“ Ta agentura též citovala používání termínů jako „Velká výměna“ (obyvatelstva) Höckem a výzvy ke zpětné migraci prohlásila za důkaz extremismu.
Také vyjádření vůdkyně AfD Alice Weidel agenty politické špionáže rozzuřila, když určité skupiny etnických menšin spojovala s kriminalitou v Německu, přičemž poukazovala na to, že zločinnost migrantů se nevyčísluje dostatečně, jelikož vládní statistiky neuvádějí jako zločiny migrantů i ty spáchané takovými, kteří už získali občanství. Konkrétně poukazovala na lidi z Afghánistánu, Iráku a Sýrie, že ti mají vyšší kriminalitu než rodilí Němci. O tom BfV říká, že to „v plošných náznacích redukuje veškeré migranty z těchto zemí jako z podstaty nebezpečnější než Němci.“
Zpravodajská agentura navíc namítala proti poukazům, že islámská kultura není slučitelná s křesťanskými společnostmi, jako je německá, a to i přes četné teroristické útoky džihádistů, k nimž v zemi došlo po otevření stavidel migrační záplavy z muslimského světa.
Též citovali poslankyni AfD v Bundestagu Christinu Baum poukazující, že „skutečná integrace“ muslimů do křesťanských zemí je do velké míry nemožná, neboť říkala: „Mnozí naši muslimští spoluobčané se nezdráhají nahlas říkat, co si myslí o nás Němcích, o našich zákonech a tradicích, a ti se vůbec neuvádí. Většina z nich námi opovrhuje a považuje zacházení s námi za patřičné pro ženy.“
Zadokumentovaly se i prosté politické návrhy týkající se imigrace včetně výzev zemské poslankyně Braniborska Leny Kotre k vládě, aby k deportačním službám najala soukromé dodavatele. Podle Úřadu pro ochranu ústavy tímto návrhem ignorovala, že deportace jsou „silnými intervencemi do lidských práv“.
Zpráva rovněž stranu obviňovala, že zlehčuje zločiny nacistického Německa s odkazem na Höckeho použití fráze „Vše pro Německo,“ což je fráze používaná už před 20. stoletím. Höcke tvrdil, že si není vědom, jejích vazeb na nacistický režim. BfV též citovala vyjádření zemského poslance Hans-Thomas Tillschneidera, kterého citují, jak roku 2023 říkal, že „pouze maličká část vojáků Wehrmachtu páchala zločiny,“ a tudíž není fér označovat „naši velkou vlast a naše dědy“ za zločince.
Uniklou zprávu značně kritizoval profesor ústavního práva na Univerzitě v Augsburgu Josef Franz Lindner, který tvrdil, že politické strany by měly být převážně vyňaty z nasazení zákonů umožňujících státu sledovat „extremistické“ skupiny, neboť je nepatřičné, aby vláda proti politickým oponentům nasazovala špehování státem.
„Pokoušet se bojovat s politickými odpůrci a ‚eliminovat‘ je pomocí tajné služby je pro zralou demokracii nepatřičné,“ řekl Lindner.
„Jádro problému se Spolkovým Úřadem na ochranu ústavy (BfV) je v tom, že na svoji činnost pohlíží jako na mandát v první řadě s politickým záměrem. To je hluboké nepochopení své vlastní role. Tajná služba, která si myslí, že má nárok účastnit se procesu politického rozhodování a že může zavádět nové, nezákonné kategorie, otvírá prostor pro sledování a v podstatě pro vylučování určitých názorů z politického diskurzu a to je nebezpečné,“ dodal.
Vůdkyně AfD Alice Weidel ve svém projevu před Bundestagem tento týden zavrhla tvrzení, že její strana představuje extremismus, a vyjádřila se, že politický režim v Berlíně je daleko extrémnější.
„Extremista je někdo, kdo svévolně omezuje základní práva, jako v době Korony. Extremista je někdo, kdo ničí občanům prosperitu pomocí eko-socialistické transformace. Extremista je někdo, kdo chce zrušit občanská práva a svobodu projevu.“
Kategorie: Autorské překlady