Kontroverzní krok k zákazu vůdkyně Národní obrody Marine Le Pen v účasti ve francouzských prezidentských volbách vyvolává obvinění, že se na něm ukazují dvojí standardy, kdy přichází zprávy tvrdící, že ty samé předpisy porušila více než stovka evropských politiků, aniž by byli stíháni.
Pařížský soud vydal populistické buřičce Marine Le Pen pětiletý zákaz kandidovat v jakýchkoliv volbách, když ji i další členy její strany Národní obroda shledal vinnou ze „zpronevěry“ peněz Evropské unie k politickým aktivitám ve Francii.
Podle předpisů EU mohou všichni poslanci Evropského parlamentu používat stovky tisíc k placení personálu a jejich činností v Štrasburku a v Bruselu. Le Pen byla jako spousta jiných poslanců před ní obviněna z používání těchto peněz k placení jiných stranických výdajů mimo tento nadnárodní parlament.
Ač EU nikdy nevydala plné vyúčtování všech parlamentářů obviněných ze stejných přestupků, z nichž byla shledána vinnou Le Pen, tak zpráva webu „Sleduj peníze“ zjistila, že v letech 2019 až 2022 bylo 139 europoslanců, tj. zhruba každý pátý poslanec v té době, shledáno, že porušili ty samé předpisy, uvedl v úterý Times of London.
Ovšem podle této zprávy byla během doby oné studie vyšetřována jen jediná poslankyně Eva Kaili, tj. socialistická místopředsedkyně Europarlamentu opravdu. Kaili však už byla rozsáhle vyšetřována kvůli její údajné roli ve skandálu Katar-gate, v němž byla tato levicová parlamentářka obviněna z přijímání úplatků od onoho islámského království, údajně výměnou za prosazování katarských zájmů ve Štrasburku.
Zpráva zjistila, že dalších 138 poslanců pouze dostalo pokyn, ať zneužité peníze Europarlamentu vrátí, než se vznesou trestní obvinění.
Ozývají se tvrzení, že tyto předpisy se prosazují selektivně a konkrétně proti politikům, kteří jsou kritičtí k Evropské unii nebo jejímu parlamentu. Třeba vůdce Brexitu a bývalý evropský poslanec Nigel Farage je ukázkovým příkladem euroskeptického politika, který se také potýkal s vyšetřováním ze zneužití peněz EU na jiné výdaje a dostal údajně příkaz vrátit EU 35 000 £.
Bývalý žurnalista BBC Michael Crick v pondělí pro Times Radio řekl, že zneužívání peněz Europarlamentu politickými stranami k financování činností v jejich domovských zemích je už dlouhodobě otevřeným tajemstvím známým jak spoustě novinářů, tak samotným orgánům EU, kdy říkal, že přesně to samé, z čehož obviňují Le Pen, dělají stovky europoslanců.
„Všichni v Europarlamentu v tom jedou, všichni o sobě vzájemně vědí, že v tom jedou, a tak nic nenahlašují, protože by nahlašovali sami sebe, takže všichni v Evropském parlamentu nad tím zavírají oči, jelikož se tato instituce zdráhá cokoliv s tím udělat, protože by se to provalilo na veřejnost a podvrátilo by to evropské instituce a to všecko,“ říkal.
„Jsem příznivcem Evropské unie, přál bych si, abychom se do ní zpět vrátili, musím však říci, že pokud jste euroskeptik, tak je daleko pravděpodobnější, že se s tím vším dostanete do průšvihu, než když jste pro-evropští. Ten systém je neférový a upřímně řečeno, musí tam být stovky europoslanců a bývalých europoslanců, co si potichu říkají: ‚Nejsem si jist, že by Le Pen udělala cokoliv horšího, než dělám já,“ sděloval Crick.
Když současný francouzský premiér François Bayrou, tj. vášnivě proevropský liberální politik, čelil tomu samému obvinění, tak to bylo úplně jiné. Ač byli další poslanci za jeho Demokratické hnutí (MoDem) shledáni vinnými ze zneužití peněz EU, tak Bayrou byl loni osvobozen. I během procesu navrhovali prokurátoři pro Bayroua tříletý zákaz kandidatury ve volbách, tj. o dva roky méně než zákaz uvalený na Le Pen. Nakonec soud uvedenému budoucími premiérovi v tomto případě dovolil „presumpci neviny“ a obvinění proti němu byla zrušena. Le Pen pařížský soud obvinila, že jednal jako ty v „autoritářských režimech“ a tvrdila, že pozoruhodné je rozhodnutí uvalit na ni zákaz usilovat o veřejné funkce i během odvolacího procesu, během něhož je ve Francii obžalovaným typicky umožněna presumpce neviny, takže je to porušení vlády zákona a je to jasně politicky motivované.
Vůdkyně Národní obrody slíbila, že bude bojovat v odvolacím případě. Je možné, že odvolací proces by mohl být uzavřen i před prezidentskými volbami 2027. Žádná záruka však není a Le Pen bude nejspíš bojovat v neférovém střetu, aby přesvědčila typicky levičácké francouzské soudy ke zvrácení tohoto rozsudku.
Kategorie: Autorské články