Ministerstvo obrany USA (DOD) a jím spravované vojenské složky za prezidenta Donalda Trumpa zastavují své nákladné a nejapné snahy o změnu klimatu, které zákonitě podvrací vojenskou připravenost, aniž by klimatickou změnu jakkoliv ovlivnily.
Už probíhají opatření, aby DOD skoncovalo s klimatickou spravedlností a s dalšími programy spojenými s klimatem a nijak nespojenými s vojenskou připraveností, přičemž v březnu ministr obrany Pete Hegseth na X vystavil: „Ministerstvo obrany neprovádí ty pitomosti s klimatickou změnou. My cvičíme a vedeme boje,“ čímž reagoval na otázky reportérů k těmto programům.
DOD je zahrneme-li všechny ty služby a složky nejspíš jedním z největších uživatelů fosilních paliv na světě, kdy jeden odhad je, že toto ministerstvo každoročně používá 4,6 miliard galonů paliva. Při rozkladu emisí skleníkových plynů podle různých servisních složek roku 2021 se odhadovalo, že 56 procent připadá na U.S. Air Force (letectvo), na Námořnictví připadá 31 procent a Armáda a Námořní pěchota produkují v tomto pořadí 9 a 5 procent. V té době nebyly emise Kosmických sil USA ani kalkulovány, ani zahrnutí do celku.
V reálu byly nulové emise pro DOD šíleným vzdušným zámkem. Prakticky ohrožovaly vojenskou připravenost a funkčnost, a kdyby se zavedly, tak by národní bezpečnost USA vydaly na pospas hrátkám jakéhokoliv nepřítele dále využívajícího techniku založenou na fosilních palivech.
Ministr prezidenta Donalda Trumpa Hegseth a současní spojení náčelníci štábů to uznávají a začali s nápravou těchto oslabení bezpečnosti z doby před ním za Bidena a Obamy, vytvořených jejich klimatickou posedlostí.
22. dubna na Den Země tedy Námořnictvo oficiálně oznámilo, že ruší „klimatický akční plán“ z Bidenovy éry. Tajemník pro námořnictvo John Phelan ve videu oznámil: „Dnes se v první řadě zaměřuji na válečníky a odvolávám program klimatické akce Bidenovy administrativy. Naše zaměření musí být na smrtonosnost a na naše válečníky.“
Biden pro U.S. Navy (námořnictvo) stanovil klimaticky orientované prováděcí cíle k redukci skleníkových plynů z těchto služeb a k odstraňování existujícího CO2 z atmosféry, aby se do roku 2050 dosáhlo čisté uhlíkové nuly provozu Námořnictva.
Námořnictvo začalo realizovat iniciativy ke splnění celkových cílů se závazkem nakupovat do roku 2035 jen vozidla s nulovými emisemi a střednědobý cíl zatím lehká vozidla s nulovými emisemi do roku 2027 a omezit emise ve všech jejích instalacích o 50 procent do roku 2032.
Pokud jde o námořní plavidla, vyplýtvala Navy za prezidenta Obamy do roku 2017 přes 57 miliard $ na vytvoření „Veliké zelené flotily“ ve snaze vyprodukovat dostatek biopaliv k pohonu svých lodí a člunů. Biopaliva pro palivo této flotily stála asi 14 $ za galon, tj. sedminásobek ceny nafty.
„Tento program se též potýkal s logistickými problémy, jelikož biopaliva nebyla v zámořských přístavech obecně dostupná, takže se muselo pokračovat s používáním tradiční nafty,“ hlásil Willow Tohi pro Natural News. V době volební porážky Bidenovy viceprezidentky Kamaly Harris stejně i přes ty ohromné investice bylo 99 procent námořní flotily poháněno stejně fosilními palivy.
I Air Force (letectvo) mělo podobně rozhazovačný a neúspěšný program „Trvale udržitelných leteckých paliv“ k produkci paliv pro tryskáče z biopaliv a na vývoj vodíkem poháněného letounu. Roku 2023 uzavřelo Air Force kontrakt se startupovou společností Jet Zero a dalo jí 235 milionů $ na výrobu tryskáčů, které použijí o 50 procent méně paliva na míli na pasažéra do roku 2027 než současné tryskáče. Dlouhodobým cílem Letectva bylo nakoupit 100 až 200 takových tryskáčů, jakmile se ukáže, že tato technologie sníží provozní emise. Za Trumpa je budoucnost tohoto programu a dalších programů zelených paliv a technologií Letectva pochybná.
Ač roku 2021 Letectvo některé ze svých tryskáčů certifikovalo k provozu na směs tradičních tryskových paliv a biopaliv, tak současné letecké operace Air Force jsou i přes miliardy dolarů v kontraktech a investicích téměř výlučně poháněné tradičními tryskovými palivy na bázi kerosinu, tj. Jet Propellant-8.
Pokud jde o snahy postavit elektricky poháněné letadlo, tak váha baterií a omezený dolet jej činí nepoužitelným s jakoukoliv technologií dostupnou v blízkém výhledu.
Ohledně snah Armády přejít na čistou nulu napsal na Master Resource příspěvek energetický a klimatický analytik a spisovatel Steve Gorham.
Plán „Klimatické strategie Armády“ z února 2022 vyzýval k užívání mikro-sítí a obnovitelné elektřiny na vojenských základnách v blízkém výhledu. Vyzýval ke 100% přechodu „ne-taktického vozového parku“ na elektrická vozidla do roku 2027.
Plán rovněž navrhoval začít s přechodem lehkých, středních i těžkých bojových vozidel na elektrický pohon do roku 2027 a s vývojem „nabíječek pro bojiště“ k těmto vozidlům. Nabíjení elektrických tanků na bitevním poli je jen dalším příkladem „nesmyslnosti klimatické změny“ bez jakékoliv vojenské hodnoty.
Plán Armády na elektrická taktická vozidla do roku 2027 byl nepraktický i jen pro domácí operace a výcvik, o to méně použitelný v podmínkách mezinárodních bojišť. Zatím nebylo dosaženo žádných z těchto cílů Armády.
Nové vedení DOD zavádí politiky, které činí prioritu národní obrany číslo jedna, dva i tři z dosažení efektivity a z efektivních provozních kapacit. Všechny ostatní cíle – jako budování národa nebo humanitární mise – jsou zbaveny preferencí. Další jako boj s klimatickou změnou jsou čímsi, co je naprosto skartováno, a to je dobře.
„Ač adaptační opatření jako budování mořských valů a rozvíjení protipovodňových bariér je smysluplné pro odolnost vůči živelným událostem, tak ty nejsou měřitelně spojené se zmírňováním změn klimatu,“ píše Tohi. „Toto úsilí je pragmatické, ale není spojeno s širší, často ideologickou agendou klimatické změny.
„Rozhodnutí ministra Hegsetha přesměrovat tyto peníze na posílení ozbrojených sil USA znamená novou éru realistické politiky,“ usuzuje Tohi.
Z celého srdce s tímto sentimentem souhlasím. Klimatická změna ani žádné z ní plynoucí problémy neohrožuje vojenskou připravenost a efektivnost, ale snahy s klimatickou změnou bojovat ano.
Kategorie: Autorské překlady