Donald Trump na Ukrajině nevidí ten „širší obraz“ a vstoupí-li do toho Evropa, tak by mohla převzít financování této obrany vzdorující útoku na Evropu, říká vrcholná eurokratka, zatímco Zelensky vyzývá, aby Západní vojska „Rusko donutila k míru.“
Západní sponzoři Ukrajiny se ve čtvrtek sešli v Německu na velkém letišti USA a NATO v Ramsteinu, kdy Ukrajinská skupina pro obranné kontrakty a Volodymyr Zelensky dorazili dnes ráno. Podle ukrajinských státních médií má na tomto fóru vést uvedenou skupinu a provádět i osobní rozhovory s dalšími vůdci.
Avšak sotva setkání začalo, tak to tam prezident Zelensky rozohnil, neboť partnerům řekl, že právě teď nastal čas, aby se umožnilo začít s nasazováním Západních vojsk na Ukrajině. Shromážděným v Ramsteinu, jak ho AFP cituje, řekl, že cílem Ukrajiny je „najít všechny možné instrumenty k donucení Ruska k míru,“ a že „jedním z nejlepších takových instrumentů je nasazení vojenských kontingentů jejich partnerů… Abychom to umožnili, buďme přitom praktičtější.“
Ač si někteří evropští vůdci myslí že, zahájení druhého nástupu Trumpa do Bílého domu tento měsíc bude znamenat začátek konce Ukrajinské války, a někteří se toho i bojí, tak Zelensky se pokouší o získání ještě více americké pomoci. Říkal: „Je jasné, že pro Evropu a celý svět začíná nová kapitola – už za 11 dnů, tj. v čase, kdy musíme ještě více spolupracovat a více se spoléhat jeden na druhého a dosáhnout tak společně ještě větších výsledků… Vidím to jako čas pro příležitosti.“
Zda se v těchto vyjádřeních odráží vnímání reality Zelenským nebo je to projev optimistických nadějí, což bylo v minulosti pro ukrajinskou vyjednávací taktiku častokrát příznačné, to zatím není jasné. Tisková agentura AFP též uvádí, že nebylo výslovně řečeno, zda Zelenského volání po tom, aby boty Západních vojáků vstoupily na jejich půdu, se má interpretovat jako vstup bojových jednotek k válčení s Ruskem, nebo má jít o mírové sbory, o kterých se dříve diskutovalo.
Šéfová evropské diplomacie a bývalá ministerská předsedkyně Estonska a nyní eurokomisařka Kaja Kallas ve svém projevu na meetingu také nasadila tón naděje, řekla však, že Evropská unie se do toho nakonec vloží, pokud Spojené státy nerozhodnou, aby se do Kyjeva investovalo dostatečné množství peněz.
Řekla: Jsem si opravdu jistá, že všichni ostatní členové a doufejme, že i Spojené státy, jsou připraveni pokračovat v podpoře Ukrajiny… Evropská unie je též připravena převzít vedení tohoto počínání, pokud k tomu Spojené státy nebudou ochotny.“
Tato diplomatka však byla už méně diplomatická při vyjádřeních směřovaných na někdejšího i budoucího prezidenta Trumpa, když jemně poukázala, že hlavním faktorem za ním, když chce Ukrajinskou válku ukončit, je ignorance. Říkala: „Není v zájmu Ameriky, aby se z Ruska stala nejsilnější moc na světě… Takže jsem si jista, že až to vedení převezme úřad, tak už to také spatří v širším obraze.“
Pentagon ve čtvrtek řekl, že má časový rozvrh pro budování kapacit k využití Ukrajinou do roku 2027 a že Spojené státy oznamují dalších 500 milionů $ podpory pro Ukrajinu. Tento balík, jak říkají, pomůže Ukrajině financovat ty nejnaléhavější potřeby, mezi nimiž uvádí, že zahrnují „rakety protivzdušné obrany, munici vzduch-země a techniku na podporu využití letounů F-16 Ukrajinou.“
Kategorie: Autorské články