Nigel Farage v promluvě z Blenheim Palace, tj. z rodiště a původního domova vůdce Británie z časů války sira Winstona Churchilla, uznal, že Spojené království se potýká s mnoha potížemi, z nichž mnohé samy přivodily obě strany vládnoucího establishmentu, zdůraznil však, že i tak jsou tu při vstupu do nového roku náznaky budící optimismus.
Tento poslanec parlamentu za Clacton-on-Sea v poselství esteticky zjevně koncipovaném podle těch pronášených buď monarchou, nebo ministerským předsedou uvedl, že rok 2024 byl rokem, v němž se on, spolu se čtyřmi dalšími poslanci, zřídili pro Reform UK „předmostí“ v Dolní sněmovně a v červenci získali přes čtyři miliony hlasů, i když na přípravu na předčasné volby vypsané Rishi Sunakem měl jen pár týdnů.
„Myslím, že všichni uznávají, že jsme v průběhu těch posledních šesti měsíců i s pouhou hrstkou poslanců dosáhli skutečného dopadu a že vše, co děláme, se zakládá na hodnotách, a to takových hodnotách, které se točí kolem věcí, na nichž nám záleží, tj. na rodině, komunitě a zemi. Jsou to věci, které mě přivedly zpět do politiky,“ řekl Farage.
Tyto hodnoty jsou však v ohrožení, varoval, po desetiletích „příšerného“ vedení Konzervativní a Labouristickou stranou, kdy obě strany odvrhují své tradiční principy, aby je nahrazovaly globalismem v Blairově stylu.
„Nacházíme se v úpadku společnosti, nacházíme se v ekonomickém úpadku, většina lidí chudne. S každým uplynulým rokem ztrácíme pocit národní identity a ve skutečnosti děti ve škole učíme, že lidé jako Winston Churchill narozený v tomto paláci jsou zlí lidé a že historie naší země je čímsi, za co se máme stydět,“ lamentoval.
Farage říkal, že k návratu do vrcholné politiky získal zase motivaci poté, co Toriové „úplně rozfrncali“ zisky z Brexitu, když se vyflákli na plnění klíčových slibů z kampaně za odchod z EU, zvláště pokud jde o migraci, protože „je nikdy nemysleli vážně, jen je zneužívali, aby si roku 2019 urvali volební zisky.“
Spolu s tím varoval, že prosazováním zelené agendy „čisté uhlíkové nuly“ oběma tradičními stranami se „nedosáhne ničeho jiného než navýšení účtů pro každého a likvidace britského průmyslu.“
Farage však v okamžiku optimismu jásal nad návratem svého dlouhodobého spojence a přítele Donalda Trumpa k moci, neboť ten populisté po celé Evropě berou jako ukázku skutečnosti, že politická změna je možná.
Rovněž předpovídal, že návrat Trumpa do Bílého domu je pro Západ předzvěstí lepších časů, jelikož si poradí s významnými mezinárodními problémy, když říkal: „Je-li z jednou věcí, kterou nás historie učí, to, že diktátoři a zloduši respektují jen sílu, tak pokud bychom se s nimi potýkali bez Ameriky, tak jsme bezbranní.“
Pro Británii je tu rovněž světlo na konci tunelu předpověděl Farage, neboť jeho nově vycházející hvězda mezi stranami v průzkumech roste a v počtu platících členů už údajně předběhla staletí starou Konzervativní stranu. Tento týden Reform oznámila, že po tisících nově upsaných členů během svátků má teď tato partaj přes 150 000 platících členů strany, tj. o více než 18 000 více, než jsou poslední čísla od Toryů.
„Máme vitalitu, máme energii, máme optimismus, nejsme negativní,“ řekl Farage. „Ano, víme, že ostatní v tom mají naprostý binec, že Labouristé a Konzervativci jsou skoro jednou stranou. Věříme ale, že můžeme zemi obrátit o 180 stupňů.“
Avšak při volání k akci tento populistický vůdce veřejnost vyzval, aby se přidala k „Lidové armádě“ a připojila se k Novoroční rezoluci Reform UK, když provolal: „Udělejme Británii opět velikou. Šťastný Nový rok.“
Kategorie: Autorské články