Tento týden se ve Washingtonu sejde italská premiérka Giorgia Meloni s prezidentem USA Donaldem Trumpem, aby tlačila na dohodu o volném obchodu mezi EU a USA se zmírněním tarifů a s posílením transatlantických vazeb.
Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden chystá pustit se ve Washingtonu do diplomatické mise s vysokými sázkami, v níž se Itálie v jednáních o obnovení transatlantického obchodu staví do ústřední pozice.
Meloni se má ve čtvrtek v napěchované agendě setkat s prezidentem USA Donaldem Trumpem, než se v pátek vrátí domů k rozhovorům s jeho viceprezidentem J. D. Vancem v Palazzo Chigi.
Tato návštěva původně plánovaná k obnově dialogu uprostřed rostoucího napětí nabyla nové hybnosti po dočasném suspendování zvýšení dovozních tarifů mezi Spojenými státy a Evropskou unií na 90 dnů.
Meloni teď údajně vidí příležitost ke zprostředkování zaměřenému na položení základů pro historickou dohodu o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy.
„Cesta Meloni není jen o prosazování italské agendy,“ řekl během návštěvy Japonska italský ministr zahraničí Antonio Tajani. „Je to o posilování vazeb s USA a o tlaku na vytvoření velkého euro-amerického svobodného obchodu.“
Italská delegace, jak referuje Il Giornale, do Washingtonu dorazí s řadou návrhů jak revitalizovat vztahy USA s EU. Meloni plánuje předložit podrobný výčet poukazující na přínosy, z nichž se v rámci daňového systému budou těšit američtí techničtí giganti, spolu s čímž poukáže na obavy Evropy z politiky tarifů USA.
Řím též klade důraz na posílení svých závazků k obranným výdajům NATO, kdy k plnění cílů aliance slibuje dalších 11 miliard €, což je krok, od něhož se očekává, že bude u Trumpovy administrativy uvítán, neboť ta vyjadřuje svoji frustraci nad nedostatkem nadšení členských států EU pro dostatečné placení své vlastní obrany. A to přestože dohoda o požadavcích na zvýšení podílu vojenských výdajů na vlastní obranu byla uzavřena už roku 2014.
Tyto investice se kombinují s plány na nákupy pokročilých amerických obranných systémů, přičemž další diskuse se soustředí na snížení byrokratických překážek v EU, které jsou břemenem jak pro evropské, tak pro americké podniky.
Meloni minulý měsíc před Evropskou radou italským poslancům říkala, že zanícení Evropské unie pro regulace a byrokracii je ke škodě tohoto bloku.
„Pokud si Evropa myslí, že v této fázi může přežít při pokračování snah o hyper-regulaci všeho, místo aby tu spoustu energie, co má, pustila ze řetězu, tak prostě nepřežije,“ varovala.
Čeká se též, že Meloni bude prosazovat reformy v Zeleném údělu Evropské unie, o němž Itálie tvrdí, že zvýhodňuje čínské výrobce a Číně poskytuje konkurenční převahu na trhu zelených technologií.
Zmiňovaná italská premiérka se už dlouhodobě staví proti ideologické povaze zelené politiky Bruselu a loni v prosinci kritizovala jeho přístup, kdy tvrdila, že zelenou transformací se „za ideologii platí příliš vysoká cena“ a vyzývala k vyváženému přístupu, který nepodvrací ekonomický růst.“
„V poušti není nic zelené,“ dodala.
Energetická bezpečnost bude na stole i tento týden a očekává se, že Itálie bude souhlasit s Trumpovými požadavky, aby Evropská unie brala více energie od Spojených států, kdy lze jednat o zajištění konkurenceschopnějších cen pro kapalný zemní plyn (LNG) z USA.
Meloni bude prvním evropským vůdcem, který se s prezidentem Trumpem sejde od původního oznámení tarifů během toho, co nazval „Dnem osvobození,“ kdy tvrdil, že Spojené státy k tomu byly dohnány příliš dlouho trvající nevyvážeností obchodní politiky.
Mnozí na ni pohlíží jako na nejlepší zprostředkovatelku, neboť si vybudovala souzvuk s Trumpovou administrativou a staví se za mnohé její hodnoty.
Po oznámení tarifů italská premiérka na Brusel naléhala, aby neprovedl odvetu, když tento měsíc v televizním interview říkala: „Nejsem přesvědčená, že reagovat na cla cly je tou nejlepší volbou.“
„Dopad by mohl být větší na naši ekonomiku než na to, co se děje za našimi hranicemi. Podle mého názoru potřebujeme s Amerikou otevřít upřímnou diskusi s cílem cla odstranit, ne je znásobit.“
Kategorie: Autorské překlady