Prezident Donald Trump je nachystán podepsat vyhlášku k posílení domácí produkce a využívání uhlí s cílem posílit energeticky náročná datová centra a obnovit upadající americký uhelný průmysl, uvádí Mining.com a Bloomberg.
Podle vedoucího činitele Bílého domu tato vyhláška znovu nastartuje nájem federálních pozemků pro těžbu uhlí, uhlí označuje za „kritický minerál“ a urychlí exporty uhlí a s tím spojených technologií. „USA jsou zpět v businessu prodeje uhlí,“ řekl tento činitel.
Zpráva praví, že zůstává nejasné, zda uvedený krok zvrátí úpadek uhlí, tažený i levnějším zemním plynem, obnovitelnými energiemi a ekologickými regulacemi. Technické firmy upřednostňující čisté energie mohou přechodu na uhlí vzdorovat.
I tak administrativa toto úsilí řadí jako národně bezpečnostní prioritu a spojuje uhlím poháněná datová centra s průlomem v umělé inteligenci. „Právě teď mají USA v závodech o AI náskok před Čínou,“ řekl v pondělí Trump a zdůrazňoval potřebu, aby v budoucnu zůstal přístup ke spolehlivé elektřině.
Trump, který vedl kampaň za obrodu uhlí, jak roku 2016, tak 2024, uvažuje i o nouzových opatřeních ke znovuotevření uhelných elektráren a bloků určených k zavření. Vyhlášku podepíše v 15 h ve Východní pracovně Bílého domu v přítomnosti ředitelů těžby z Peabody Energy, Core Natural Resources a Ramaco Resources.
Trump už dlouho tvrdí, že předchozí administrativy „vedly proti uhlí válku“ pomocí drtivých regulací a omezení pronájmů pozemků. Jeho nová vyhláška se zaměřuje na zvrácení moratoria k ukončení nájmu pozemků zahájeného za Obamy, kdy nařizuje Ministerstvu vnitra rozšiřovat nájmy federálních pozemků k těžbě uhlí a dává pokyny agenturám, aby zrušily předpisy odrazující od využívání uhlí. Vyhláška též tlačí na to, aby uhlí bylo určeno za „kritický minerál,“ takže se zvýší jeho strategická důležitost stejně jako u materiálů nezbytných pro obranu a výrobu baterií. Trumpova Rada národní ekonomické dominance a ministr energetiky Chris Wright budou dohlížet na prioritizaci uhlí jak při výrobě energie, tak v ocelářství.
Tento posuv by mohl podnítit uhelné společnosti, aby si znovu nárokovaly pozemky, o které v průběhu desetiletí přicházely, když se federální nájmy uhelných pozemků propadly z 489 roku 1990 na pouhých 279 roku 2023. Dnes uhlí USA napájí 15 % elektřiny, což je pokles oproti 50 % roku 2000, jelikož stovky dolů museli zavřít.
Trumpova EPA ruší předpisy o emisích rtuti a uhlíku, přičemž jeho administrativa usiluje i o posílení exportů uhlí a uhelných technologií do zahraničí. Ministr vnitra Doug Burgum uhlí prohlásil za „dostupné a spolehlivé“, takže kriticky důležité pro rostoucí potřebu energií pro datová centra a elektrifikaci. Kritici ale i tak varují, že skutečná energetická bezpečnost vyžaduje širší mix, zvláště když součásti pro infrastruktury fosilních paliv jsou stále obtížněji sehnatelné.
Tato administrativa je rovněž pro-jaderná. Jak na X píše Mario Nawfal: „Produkce uranu v USA narostla na svoji nejvyšší úroveň od roku 2018 tažená rostoucími cenami a obnovenou federální podporou. Ve 4. kvartálu samotném překročila celkovou roční produkci kteréhokoliv roku mezi lety 2019 až 2023.
Píše: „Většina nárůstu pochází z výroben v Texasu, Wyomingu a z White Mesa Mill v Utahu, což jsou jediné závody zpracování uranu v zemi stále ještě v provozu.“
Minulý měsíc přidal RealClearEnergy: „Neexistuje žádná nadcházející náhrada za fosilní paliva v produkci petrochemických výrobků, ale ohledně potřeb elektřiny stojí Amerika na pokraji revoluce jaderné energie. Pokročilé jaderné technologie a malé modulární reaktory se ukazují být změnou ve hře.“
A před ‚tarifovým šílenstvím‘ uváděli, že jádro by mohlo být součástí agendy Amerika v první řadě: „Jádro potřebuje americké suroviny a americkou pracovní sílu. Jaderná expanze spolu s výzvou prezidenta Trumpa ke znovuotevření dolů zemního plynu a toho čistého uhlí přivede ceny elektřiny zpět do levné úrovně jako před těmi čtyřmi lety katastrofické Bidenovy energetické politiky.“
Nakonec upozorňujeme, že Epoch Times minulý měsíc psal, že Trump po převzetí úřadu 20. ledna podepsal vyhlášku nařizující federálních agenturám, aby revidovaly zavedené předpisy omezující využití domácích energetických zdrojů – zvláště uhlí, hydroelektráren a jaderné energetiky – a vyhlásil národní energetickou nouzi, aby urychlil rozvoj národní energetické infrastruktury.
Trump ve své vyhlášce prohlásil, že „ony zatěžující a ideologicky motivované předpisy zadusily rozvoj těchto zdrojů, omezily výrobu spolehlivé a levné elektřiny, zaškrtily tvorbu pracovních míst a na občany uvalily ohromné ceny energií.“
Administrátor Správy ochrany životního prostředí (EPA) Lee Zedlin, aby splnil Trumpovy záměry, 12. března řekl, že tato agentura přijme kroky ke zrušení drsných ekologických regulací v rámci toho, co nazval „největším de-regulačním oznámením v historii USA.“
Kategorie: Autorské překlady
A to Trump není ani první ani poslední, koukněte se do Číny, my v EU zavřeme jednu uhelku a oni otevřou si 10x větší.