Amerika shledává to, jak Evropa opouští společné hodnoty, když se tento kontinent odvrací od demokracie a přiklání se k cenzuře, jako šokující, říkal v Německu shromážděným vůdcům s brutální otevřeností viceprezident JD Vance.
Evropa čím dál více jedná jako ‚zlosynové‘ ze Studené války, jelikož se obrací k cenzuře a vyhýbá se prosazování demokracie, říkal ohromené hale při významném německém výročním zasedání v Mnichově viceprezident USA JD Vance, neboť i přes posedlost evropských elit podvracením Ruskem a Čínou, jsou ve skutečnosti největší hrozbou pro kontinent „ty hrozby zevnitř.“
V hrozivém seznamu porušování svobody, jaký v posledních měsících slyšíme od Američanů přicházejících z Evropy včetně těch o anulování voleb v Rumunsku, o hrozbách razií na sociální média za „nenávistný obsah“ a dokonce i o zatýkání křesťanů za modlitby na veřejnosti, k čemuž Vance říkal, že takovýto vývoj je „pro americké uši šokující.“ Prohlásil:
„Roky nám říkali, že vše, co financujeme a podporujeme, je ve jménu sdílených demokratických hodnot. Vším od naší ukrajinské politiky až po digitální cenzuru nás krmí jakože obranou demokracie. Když ale vidíme, jak evropské soudy ruší volby a vysocí funkcionáři hrozí, že zruší i další, musíme se ptát, zda sami dodržujeme patřičně vysoké standardy. A říkám my, neboť si z podstaty myslím, že patříme do toho samého týmu. Musíme toho dělat více, než jen povídat o demokratických hodnotách, musíme podle nich žít.“
„Teď je ještě v živé paměti mnohých z vás v tomto sále Studená válka, v níž stáli na tomto kontinentě obránci demokracie proti daleko tyranističtějším silám.
A uvážíme-li tu stranu onoho boje, která cenzurovala disidenty, která zavírala kostely, která rušila volby. Byli oni snad těmi dobráky? Určitě ne. A díky Bohu ti Studenou válku prohráli.“
Ten starý Sovětský svaz (unie) Studenou válku prohrál, protože jejich hodnotou nebylo „vyznávání svobody,“ řekl Vance s varováním, že nemůžete prostě „nařídit inovace nebo kreativitu zrovna tak, jak nemůžete lidi donutit, co si mají myslet, co cítit, v co věřit.“ Není však jasné, zda se Evropa z těchto lekcí za Studené války poučila, říkal.
Když Vance předkládal seznam zvláště příšerných případů zneužití vládní moci, tak to viděl: „Bojím se, že v Británii a po celé Evropě je svoboda projevu na ústupu.“
Vancův projev však nebyl jen shledáním zjištění, poskytl expertům mezi posluchači i „nabídku“, když vyhlásil, že „ve městě je nový šerif“ ve formě Donalda Trumpa a že ten je tvrdě na straně svobody projevu. K téměř mlčenlivému sálu, z něhož přicházel jen nevalný aplaus od nemnohých, prohlásil: „Zrovna tak, jako Bidenova administrativa zjevně zoufale umlčovala lidi za projevy svých názorů, tak bude Trumpova administrativa provádět přesný opak a já doufám, že na tom budeme moci pracovat spolu.“
Tento projev na Mnichovské bezpečnostní konferenci se naprosto jen okrajově zabýval Ukrajinskou válkou, tj. hlavním tématem pro konverzaci, jak doufalo evropské obranné a bezpečnostní vedení, které se tento víkend uvedené akce účastnilo. To pro ně bezpochyby přišlo jako šok, uvážíme-li prvořadost tohoto konfliktu v myslích účastníků, jenže záchrana Evropy před ní samotnou má pro Trumpův Bílý dům vysokou prioritu.
Kategorie: Autorské články