Evropští vůdci se na veřejnosti „bijí v prsa“ a říkají, že tu válku podporují potud, pokud potrvá, jakmile však žurnalisté nejsou v doslechu, začnou být realističtí o potřebě Ukrajinskou válku ukončit, řekl viceprezident USA JD Vance.
„Je mi jedno, co evropští vůdci říkají na veřejnosti,“ protože je to úplně odlišné od tónu, jakým mluví za zavřenými dveřmi, řekl v pondělí večer na Fox News viceprezident JD Vance. Vance zdůrazňoval důležitost dosažení míru na Ukrajině co nejdříve „cestou“ nabídnutou prezidentem Trumpem a vysvětloval, že ač se evropští vůdci hrnou do válečné rétoriky vyhlašující vizi totálního vítězství, v níž je prioritou absolutní porážka Moskvy, tak v soukromí uznávají, že už rychle musí přijít mír.
Když prohlašoval, že prostě není dost ukrajinských životů ani Západních peněz, aby se ta válka udržela navždy, tak ještě řekl: „Hodilo by se od toho odstoupit a zeptat se sami sebe, jaký máme k tomu opravdu plán? Tu válku nemůžete financovat navždy, Americký lid to nesnese… Naši evropští přátelé… poskytujete Ukrajincům špatnou službu, protože jejich vlastní obyvatelstvo říká, že tu války nechtějí podporovat navždy.“
Ohledně rozporu mezi veřejným vyjadřováním a skutečnými projevy mimo kamery Vance pokračoval: „Máte tu Zelenského, ten odjel do Evropy a spousta evropských přátel ho poplácávala a říkali: ‚Seš bojovník za svobodu a je třeba, abys bojoval navždy‘, …, když ale s těmi vůdci mluvíte v soukromí, ať už jsou to Ukrajinci nebo Evropané, tak vyjadřují-li se v soukromí, tak vám řeknou, že to tak nemůže jít donekonečna.“
Pokračoval: „Nejpotrhlejší částí toho je …, že když si vezmete evropské hlavy států, kteří se na veřejnosti bijí do hrudi a říkají: ‚Budeme stát za prezidentem Zelenským dalších 10 let,‘ a pak v soukromí zvednou telefon a řeknou: ‚Tohle nemůže trvat pořád. Musí jít k jednacímu stolu‘.“
Nakonec Vance řekl, vzhledem k investovaným zájmům Amerického lidu do bezpečnosti Ukrajiny přes obchody jsou to od nás větší „bezpečnostní záruky“ než evropská vojska nasazená jako mírové sbory.
Tyto komentáře přichází uprostřed zběsilých aktivit Evropy, jelikož tito vůdci se chvatně pokouší zjistit, zda opravdu tu válku mohou sami financovat, aby pokračovala donekonečna, při absenci americké podpory. Británie v Londýně v neděli hostila významný summit, skončilo to ale bez jakéhokoliv pořádného závazku a bez jakýchkoliv nových odpovědí.
V jistém smyslu má veřejné vyhlašování postoje evropských vůdců o neomezené podpoře Ukrajiny jasný účel, i když ta válka v závěrečné scéně dospěje k vyjednávání, jelikož se tím Rusku signalizuje, že si vítězství neurve jen tím, že bude tlačit trochu déle nebo trochu tvrději. Ovšem jakmile by se stalo zakořeněným prvkem sebeidentifikace Evropy, že opravdu musí zabránit mírovým rozhovorům, aby vůbec proběhly, tak se z toho stane vážná překážka.
Viceprezidentovo vyjadřování o skutečných postojích, když neběží kamery, je určitou připomínkou dalších okamžiků odmaskování během této války, kdy skryté pocity zjevné nespokojenosti všech zúčastněných začnou vybublávat na povrch. Zvláště v souvislosti s nedávnými událostmi, kdy při různých příležitostech evropští spojenci Kyjevu naznačovali, že by k nim měl projevovat větší vděčnost za obdrženou pomoc, aby to pomohlo s jejím dalším příchodem.
Např. roku 2023 radila Británie Kyjevu, že by mohl trochu zmírnit rétoriku svých požadavků a projevit k Západním mocnostem větší vděčnost. To nebylo ve prospěch Británie, řekl tehdejší ministr obrany Londýna, nýbrž vůči dalším zemím, že které by se mohly cítit ukrajinským přístupem přezírané. Říkal: „Je to mírné vybídnutí k opatrnosti, neboť ať už se vám to líbí, nebo ne, lidé chtějí vidět vděk…, pokud přesvědčujete různé země, aby vás zásobovaly.“
Jen o pár týdnů později řekla polská vláda, že by „stálo za to,“ aby Ukrajina uvážila, zda projevit vděk za podporu, kterou dostává od Varšavy, s pozdějším dodatkem: „Ukrajina by měla začít oceňovat, co pro ni Polsko dělá.“
V těchto případech projevil Zelenskyj hroší kůži své osobnosti, když Kyjev polské komentáře prohlásil za „nepřijatelné“ a předvolal jejich vyslance k pokárání. V případě Británie, když ukrajinský vyslanec v Londýně vyjádřil svůj souhlas s britským komentářem, že „sarkasmus“ Zelenského vůči jeho podporovatelům ze Západu nebyl zrovna „zdravý“, tak byl okamžitě prezidentským dekretem odvolán a nahrazen.
Kategorie: Autorské články