Trumpova administrativa Berlín obvinila, že jedná jako tyranie, když vrcholná špionážní organizace onu populistickou stranu AfD oficiálně označila za „extremistickou“ skupinu kvůli jejímu postoji k masové migraci, což vládě umožňuje tuto pravicovou stranu špehovat.
Ten údajně nezávislý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), která přímo podléhá Ministerstvu vnitra zvolené občanské vlády, v pátek rozhodl o Alternativě pro Německo (AfD), že je to „pravicově extremistická“ organizace. Tato klasifikace umožní zvýšit státní špehování této anti-imigrační strany, včetně sledování jejich shromáždění pomocí informátorů a odposlechů komunikací strany.
BfV v prohlášením ospravedlňujícím tento krok konkrétně citovala postoj AfD k imigraci, konkrétně z muslimských zemí jako „neslučitelný se svobodným demokratickým základním zákonem“ Německa.
„Je to vidět na velkém počtu prohlášení neustále pronášených vedoucími činitely této strany, která je nepřátelská k cizincům, menšinám, islámu a k muslimům. Konkrétně probíhající agitace proti uprchlíkům a migrantům propaguje, šíří a prohlubuje předsudky, zášť a strach ohledně této skupiny lidí.
„Diskriminace výše uvedených skupin lidí se odráží i v používání generalizujících výrazů jako ‚nožoví migranti“ nebo na obecném připisování etno-kulturně určených tendencí k násilí od vůdčích členů AfD.“
Agentura též tvrdila: „Němečtí občané s migrační historií z muslimských zemí nejsou touto stranou považování za rovné příslušníky Německého etnicky definovaného lidu.“
K tomuto kroku došlo spolu s tím, jak AfD vystoupala v průzkumech na vrchol poté, co v únorových spolkových volbách získala nejvíce křesel ve své historii, což z oné populistické strany udělalo největší opoziční sílu v Bundestagu.
Ke vzestupu podpory této strany došlo spolu s rostoucím veřejným hněvem kvůli politikám masové migrace po sobě následujících vlád v Berlíně a po řetězu významných teroristických útoků z rukou údajných žadatelů o azyl z převážně muslimských zemí.
Vrcholní činitelé Trumpovy administrativy jako viceprezident J. D. Vance a ministr zahraničí Marco Rubio Berlín obvinili z pokusů tuto stranu z politických důvodů ustrkovat.
„AfD je v Německu nejpopulárnější stranou a už má většinu poslanců ve Východním Německu. Teď se ji ale byrokraté pokouší zničit,“ napsal Vance na X s dodatkem: „Západ úplně strhl Berlínskou zeď. Ta byla však znovu vystavěna, ne Sověty nebo Rusy, nýbrž německým režimem.“
Ministr zahraničí Rubio to komentoval: „Německo právě své špionážní agentuře dalo nové pravomoci k dozoru nad opozicí. To není demokracie – je to tyranie v převleku.“
„Skutečnými extremisty nejsou ti v populární AfD, která se v nedávných volbách umístila druhá, ale spíše režim s imigračními politikami smrtonosně otevřených hranic, jimž AfD vzdoruje. Německo by tento kurz mělo zvrátit.“
Německé ministerstvo zahraničí vyštěklo zpátky, kdy prohlašují, že rozhodnutí schválit větší dohled nad AfD, kterou už špehují, neboť už předtím byla klasifikována jako „podezřelá“ extremistická organizace, opravdu představuje „demokracii“, neboť tvrdí, že BfV vedla „nezávislé vyšetřování k ochraně naší ústavy a vlády zákona.“
„Z historie jsme se poučili, že pravicový extremismus se musí zastavit,“ dodalo toho vládní ministerstvo.
Odcházející krajně levicová ministryně vnitra Nancy Faeser, jejíž úřad na zpravodajskou agenturu dohlíží, tvrdí, že „tato nová zpráva nebyla pod žádným politickým vlivem“ a že BfV jednala „nezávisle“.
Spolu-vůdkyně AfD Alice Weidel, která je v lesbickém vztahu s ženou ze Srí Lanky, to odmítla slovy: „Tahle špionážní agentura pracuje pro vládu u moci, která může za ilegální masovou migraci, za raketově rostoucí kriminalitu, za vysoké daně a nejvyšší ceny energií. Jelikož je AfD teď v průzkumech nejsilnější stranou, tak chtějí potlačit opozici a svobodu slova.“
Rozhodnutí AfD klasifikovat jako „extremistickou“ stranu nezbytně neznamená, že bude přímo zakázána, což by mohly zavést buď legislativní komory Bundestag nebo Bundesrat, nebo spolkový Ústavní soud. Toto rozhodnutí ovšem může k takovému kroku povzbudit.
I jiné populistické osobnosti se v Evropě v posledních měsících potýkají se zákazem včetně rozhodnutí o zákazu kandidovat čelnímu kandidátovi Călin Georgescuovi v nadcházejících rumunských volbách a pětiletý zákaz uvalený na vůdkyni francouzské Národní obrody Marine Le Pen, která je také vůdčím kandidátem v následujících prezidentských volbách.
Kategorie: Autorské překlady