Federální obchodní komise (FTC) a Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) se ve čtvrtek ráno plnou silou vrhly na podporu proti-trustové žaloby proti významným správcům majetkových fondů, která tvrdí, že tyto firmy se spikly, aby sabotovaly produkci uhlí, neboť vyznávají cíle nulových uhlíkových emisí.
Žaloba vedená Paxtonem a podporovaná deseti dalšími státními ministry spravedlnosti tvrdí, že BlackRock, Vanguard a State Street se spikly ke zneužití své tržní síly, aby potlačily produkci uhlí, a tudíž na spotřebitele uvalí břemeno tím, že způsobí raketový vzrůst cen uhlí. Ve čtvrtek Trumpovy FTC a DOJ podaly prohlášení o zainteresovanosti na podporu žaloby těchto ministrů spravedlnosti států, čímž signalizují názor administrativy, že firmy prosazující při investicích tzv. „environmentální, sociální a korporátní správu“ (ESG) tím mohou porušovat protitrustový zákon.
„Tyto společnosti údajně blokovaly produkci amerického uhlí ve jménu kultu hrůzy z klimatické změny, přičemž tím vším si mohly hrabat peníze z kapes amerických spotřebitelů do těch svých,“ pokračoval Ferguson.
FTC a DOJ přistupují k této akci po první dnu Trumpova vyhlášení energetické nouze a po jeho vyhlášce z 8. dubna, která nařizuje federálním agenturám, aby „povzbuzovaly a podporovaly náš národní uhelný průmysl, aby se zvýšily naše energetické dodávky, snížily se náklady na elektřinu, stabilizovala se naše elektrická síť, vytvořila se dobře placená pracovní místa, podpořily se rostoucí průmysly a abychom pomáhaly svým spojencům.“
„Prezident vyhlásil národní energetickou nouzi a my teď potřebujeme konkurenci ve výrobě uhlí víc než kdy jindy, aby to pomohlo rozdmychat americkou energetickou dominanci,“ řekl náměstek ministra spravedlnosti Abigail A. Slater z protitrustové divize ministerstva spravedlnosti. „Američtí spotřebitelé trpí, neboť institucionální správci majetku zneužívají podílů v konkurujících společnostech, aby inscenovali snižování produkce.“
BlackRock, State Street a Vanguard jsou tři z největších správců majetku na světě. Ti všichni byli členy iniciativy Správců majetku čisté uhlíkové nuly (NZAM), dokud to Vanguard v prosinci 2022 neopustil a BlackRock z té koalice odešel v lednu.
Tím, že DOJ a FTC „podporují toto nepodložené obvinění, podvrací cíl Trumpovy administrativy k americké energetické nezávislosti,“ napsal mluvčí BlackRock pro Daily Caller News Foundation. „Jak už jsme objasnili v našem předchozím zamítavém postupu, tak se tato žaloba pokouší přepsat protitrustový zákon a zakládá se na absurdní teorii, že uhelné společnosti konspirují se svými akcionáři ke snížení produkce uhlí. Nutit správce majetku, aby odvracely investice od uhelných společností, by přeci poškodilo jejich schopnost přístupu ke kapitálu a k investicím do jejich do jejich podnikání a zaměstnání, a nejspíš by to vedlo k vyšším cenám energií.“
„Tyto správci majetku, kteří jednají jako klimatický kartel programu ESG nejenže klamou investory, ale také poškozují miliony amerických rodin zvyšováním cen a přispívají k rekordní inflaci,“ napsal do DCNF výkonný ředitel Consumers‘ Research Will Hild. „Nejenže FTC a DOJ souhlasí, že prováděné investice byly taženy radikálními politickými záměry, ale i s tím, že jsou také v přímém rozporu s energetickými cíli prezidenta Trumpa.“
Bílý dům, ani FTC, Paxtonův úřad, Vanguard či State Street neodpověděli na žádost od DCNF, aby se k tomu vyjádřili.
Kategorie: Autorské překlady