Švýcarská prezidentka říká, že Švýcarsko je mezi 15 zeměmi, s nimiž Spojené státy plánují vést „privilegovaná“ jednání, aby jim pomohly dosáhnout dohody před zavedením plošných tarifů USA na tucty zemí, což už otřáslo světovými trhy.
Karin Keller-Sutter v pátek ve vysílačem SRF publikovaném interview řekla, že je s rozhovory tento týden ve Washingtonu „spokojená“, kdy k nim patřila konference Mezinárodního měnového fondu a setkání tváří v tvář s ministrem financí USA Scottem Bessentem. Keller-Sutter též zároveň slouží jako švýcarská ministryně financí.
„Spojené státy definovaly skupinu 15 zemí, s nimiž chtějí nalézt rychlé řešení otázky tarifů. Švýcarsko k této skupině 15 zemí také patří,“ řekla ve čtvrtek ve Washingtonu odděleně reportérům.
Není okamžitě jasné, kdo je těch 14 ostatních zemí, SRF však řekla, že „USA předjímají vedení – řekla bych poněkud privilegovaných – jednání a nalezení řešení,“ s touto skupinou.
Než Trumpova administrativa odložila některé z jejich nejtvrdších plánů na tarify, tak produkty dovážené ze Švýcarska měly být postiženy 31 %, tj. více než jsou 20% tarify na zboží z Evropské unie. Švýcarsko není členem tohoto bloku 27 zemí.
Podle čísel publikovaných švýcarskou ambasádou ve Washingtonu byly od roku 2021 pro Švýcarsko USA tím nejdůležitějším trhem exportu zboží, přičemž Švýcarsko je pro služby z USA čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem. Objem bilaterálního obchodu zboží a služeb mezi Švýcarskem a USA roku 2023 dosáhl celkem 185,9 miliardy $, uvedla na svém webu ambasáda.
Keller-Sutter řekla, že se má koncipovat memorandum o porozumění, po němž budou moci začít vyjednávání. Tento dokument též stanoví nejdůležitější témata a „též už jsme určili konkrétní kontaktní osobu. To u administrativy USA není snadné,“ citovali ji říkat.
„Orgány USA jasně vyjádřily svoji touhu najít se Švýcarskem řešení,“ řekla SRF Keller-Sutter. Říkala sice, že nebyl stanoven žádný časový rozvrh, že se ale obě strany dohodly na rychlém postupu, „neboť nejistota je pro ekonomiku jedem.“
Trump plošnými tarify na „Den osvobození“ 2. dubna na světových akciových trzích rozpoutal zmatek. O týden později mluvil Trump telefonicky s Keller-Sutter v rozhovoru, který její kancelář označila jako zaměřený na tarify. Zdůrazňovala v něm „důležitou roli švýcarských společností a investic“ v USA.
O pár hodin později oznámil Trump obrat, v němž odložil drsné nové tarify na asi 60 zemí o 90 dnů, což v některých švýcarských médiích živilo spekulace – které se nepotvrdily, že v této změně kurzu mohl hovor s ní sehrát také roli.
Ve čtvrtek řekl během návštěvy Pekingu švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis, že ty tarify USA postižené země tím pobídly do „určité koalice“, aby se Spojenými státy zkusily dosáhnout dohody. A v pondělí švýcarský farmaceutický gigant Roche oznámil plány na investice 50 miliard $ do USA během následujících pěti let, kdy nespecifikovaná částka se už realizuje.
Kategorie: Autorské překlady