Slovenský premiér Robert Fico využil své návštěvy v Záhřebu, aby naléhal na společný tlak k obnovení tranzitu plynu přes Ukrajinu, kdy zároveň prohluboval ekonomickou, kulturní a bezpečnostní spolupráci s Chorvatskem.
Slovenský premiér Robert Fico ve středu během oficiální návštěvy Záhřebu vyzval chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće, aby podpořil tlak na obnovení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu.
Fico uvedl, že ač jsou domácí potřeby plynu na Slovensku v současnosti pokryty, tak země kvůli zastavenému provozu plynovodu přichází o klíčové tranzitní poplatky.
„Obnovení dopravy plynu přes Ukrajinu by samozřejmě mělo být v zájmu celé Evropské unie včetně Slovenska,“ řekl během společné tiskové konference Fico citovaný tiskovou agenturou TARS. Ocenil podporu Chorvatska pomáhajícího se zajištěním přístupu ke kapalnému zemnímu plynu (LNG) přes terminály na ostrově Krk, upozornil však, že LNG je pro Slovensko daleko dražší.
V lednu pozval Fico ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním o zastaveném tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu. To bylo poté, kdy Kyjev zastavil průtok plynu od zahájení roku 2025, když vypršel kontrakt s Ruskem, kvůli čemuž Slovensko a další evropské země mají potíže zajistit si dodávky energií.
Později slovenský premiér ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinil, že od evropských zemí prosí o finanční pomoc a vydírá je poté, co jim zavřel kohoutek.
Schůzka v Záhřebu ukázala to, o čem Fico mluvil jako o „vynikajících vztazích“ mezi Slovenskem a Chorvatskem. Vyjádřit vděčnost za pohostinnost poskytnutou Slovenské delegaci a za vřelé vítání slovenských turistů, jehož se jim v Chorvatsku každý rok dostává. Rovněž ocenil pokračující podporu slovenské menšině žijící v Chorvatsku.
Oba vůdci se během bilaterálních rozhovorů dohodli, že je třeba posílit obchodní vazby, spolupracovat na zvládání ilegální migrace a společně prosazovat kohezní a zemědělské politiky uvnitř rozpočtu EU.
Premiér Plenković uvedl, že obchod mezi oběma zeměmi teď překračuje 1,5 miliardy €, což je projevem rostoucí spolupráce.
Fico též zdůrazňoval roli Chorvatska v ochraně Schengenské hranice EU, zvláště na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Též na pomoc Chorvatsku v této oblasti nabídl technickou a materiální pomoc.
Ač oba vůdci uznávají, že v jejich hlediscích jsou odlišnosti, tak ujistili o společné touze po ukončení války na Ukrajině a po návratu k míru. Rovněž diskutovali o zlepšení spolupráce ve zbrojním průmyslu a v plánech na hlubší kulturní spolupráci. Plenković oznámil, že program bilaterální kulturní spolupráce pro roky 2025-2029 brzy podepíší ministři kultury obou zemí.
Návštěva premiéra Fica bude pokračovat plánovanou schůzkou s chorvatským prezidentem Zoranem Milanovićem a s mluvčím parlamentu Gordanem Jadrokovićem. Doprovází ho ministr zahraničí Slovenska Juraj Blanár.
Kategorie: Autorské překlady