Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen údajně usiluje o uvalení sankcí zabraňujících opravy plynovodů Severní proud a o zabránění obnovy dodávek mezi Ruskem a Německem, pokud bude dojednán mír na Ukrajině, čímž v této vrcholné ekonomice EU vyvolala poprask mezi populisty.
Podle zprávy od Berliner Zeitung tato německá politička, která se ve své roli v Evropské komisi cítí být všem nadřazená, prosazuje zavedení sankcí, jež budou bránit možnosti opravit Severní proud 1 a 2, které byly poškozeny při podezřelé sabotáži roku 2022.
Ty noviny uvádí, že současné sankce na plynovody podle amerického Zákona o ochraně evropské energetické bezpečnosti (PEESA) z Bidenovy éry je zakázána jen „stavba“ částí Severního proudu 2. Ty byly uvaleny administrativou Demokratů už před sabotáží, když v poslední minutě ohledně sankcí udělali obrat, aby zabránili dokončení druhého plynovodu.
Avšak zastánci opětovného otevření systému dodávek plynu z Ruska do Německa uvádí, že ty sankce konkrétně nevylučují snahy o „rekonstrukci“ a ani nezmiňují Severní proud 1, čímž potenciálně ponechávají dveře otevřené pro snahy oba ty plynovody opravit.
Nedávné studie od Univerzity v Greifswaldu zjistily, že plynovod Severní proud 2, který utrpěl při tom podezřelém odpálení menší škody než jeho starší protějšek, by mohl být do provozu uveden relativně snadno, neboť poškozená část by se dala zcela zdemolovat a nahradit.
Energetický expert z této univerzity Michael Rodi řekl, že by to stálo udělat jen asi půl miliardy eur, což jak uvedl, bledne ve srovnání s téměř deseti miliardami eur investic už do tohoto projektu vložených. „Z technického hlediska to není velký problém,“ říkal.
Zatímco nedávno nastoupivší vláda kancléře Friedricha Merze zůstává o této záležitosti relativně potichu, tak druhá největší strana a oficiální opozice Alternativa pro Německo v pondělí vládu vyzvala, aby zablokovala jakékoliv sankce, které by bránily opravě těchto plynovodů.
Uvedená strana ve svém prohlášení šéfovou EU von der Leyen obvinila ze spiknutí k „bezprecedentnímu útoku na ekonomickou politiku Německa“. AfD tvrdí, že zničení plynovodů nezabránilo dodávkám ruského plynu do Německa, ale jen že vynutilo, aby se ty dodávky přesměrovaly do daleko dražších prostředků, zejména do lodních dodávek.
Podle think tanku Ember Energy loni stouply dovozy ruského plynu o 18 procent, spolu s čímž ceny v EU vyrostly ve stejném časovém období o 59 procent. Což, jak uvádí tento think tank, bylo v naprostém protikladu k von der Leyen stanoveným cílům zpřetrhat do roku 2027 energetické vazby Ruska s EU.
AfD tudíž tvrdí, že šéfová EU se snaží bránit obnově připojení k Severnímu proudu „z principu, ne z rozumného důvodu.“
„AfD se staví za realistickou zahraniční a energetickou politiku. Jsme odhodlání Severní proud rychle restartovat, abychom dostupným plynem posílili hospodářskou obnovu Německa. Už žádnou symbolickou politiku na úkor lidí! Jen AfD vedená vláda s tímto kurzem skoncuje a bude konzistentně zastupovat zájmy Německa,“ řekla tato strana.
To však může řečenou populistickou stranu uvrhnout do sporu s Trumpovou administrativou, jelikož prezident Trump dlouhodobě kritizuje nadměrnou závislost Německa na ruské energii, kdy roku 2018 varoval, že Berlín by se mohl stát „rukojmím“ Vladimira Putina, který má sklony energetické dodávky využívat k uplatňování politického vlivu.
Avšak americký investiční bankéře Stephen Lynch se snaží plynovod Severní proud 2 koupit, což by potenciálně pro Washington vydláždilo cestu k uvolnění sankcí po potenciální ukrajinské mírové dohodě, spolu s čímž by si stále udržel určitou kontrolu nad energetickou infrastrukturou.
Kategorie: Autorské překlady