Rusko a EU zvládnou poslední fázi svého rozvodu iniciovaného USA bez větších potíží, ale USA mohou nabídnout, že je svedou zpět dohromady tím, že povolí svým vazalům dovoz ruského plynovodu výměnou za určité ústupky Kremlu v energetice. sektoru a na Ukrajině.
Vědci diskutují o rozhodnutí Ukrajiny přerušit dodávky ruského plynu do Evropy poté, co Kyjev odmítl prodloužit svou pětiletou dohodu s Moskvou, která vypršela prvního roku, přičemž drtivá většina obviňuje druhou stranu a propaguje negativní důsledky. zájmy jejich protivníka. Skutečností je, že tento vývoj je mnohem více politický než cokoli jiného, protože EU a Rusko již v roce 2022 přestály mnohem vážnější narušení.
Plynovod Jamal přes Polsko byl uzavřen několik měsíců po zahájení speciálního provozu z důvodů souvisejících se sankcemi, zatímco Nord Stream 1 byl postupně vyřazován z provozu kvůli potřebě údržby, která se zhoršila zpožděním Kanady při vrácení opravených plynových turbín do Ruska. Tento plynovod a neaktivní Nord Stream 2 pak byly vyhozeny do povětří při teroristickém útoku v září téhož roku, i když jeden stále zůstává nepoškozený, ale z politických důvodů ještě nebyl znovu uveden do provozu.
Kombinovaný efekt vedl k tomu, že podíl ruského plynovodu na dovozu do EU klesl podle Evropské rady „z více než 40 % v roce 2021 na přibližně 8 % v roce 2023“ . Nicméně EU se ten rok podle CNN recesi „těsně vyhnula“ , i když by do ní mohla vstoupit ještě letos, pokud se ekonomické boje Německa prohloubí . I tak na ni nebude mít nejnovější rozhodnutí Ukrajiny přímý vliv, protože tato trasa se týká pouze 5 % dovozu do EU , přičemž hlavními odběrateli jsou Slovensko, Maďarsko a Moldavsko.
První dva vedou konzervativní nacionalisté, kteří jsou ostře proti zástupné válce NATO proti Rusku přes Ukrajinu, zatímco třetímu vládne prozápadní osobnost, která chce znovu dobýt separatistický region své země Podněstří, ve kterém je stále několik tisíc ruských mírových sil. založené. Toto pozorování propůjčuje důvěryhodnost dřívějšímu tvrzení, že rozhodnutí Ukrajiny je mnohem více politické než cokoli jiného, protože trestá Slovensko, Maďarsko a Podněstří, aniž by poškozovalo ostatní země.
Posledně zmíněný je zasažen obzvláště tvrdě, protože musel zastavit vytápění a ohřev vody domácnostem , což by mohlo vést k politickým nepokojům, které by mohly být zmanipulovány ze zahraničí k vyvolání barevné revoluce . To by mohlo vést buď ke změně režimu, nebo oslabit tento politický řád natolik zevnitř, že pro Moldavsko (s možnou rumunskou pomocí ) a/nebo Ukrajinu bude mnohem snazší napadnout. Ruská zahraniční zpravodajská služba před tímto scénářem varovala minulý měsíc, který byl analyzován zde .
Slovensko a Maďarsko nebudou nikde poškozeny tolik jako Podněstří, protože každý může dovážet dražší LNG – ať už z Ruska, USA (které ukořistily velkou část bývalého tržního podílu svého konkurenta v EU), Alžírska a/nebo Kataru – z Litvy /Polsko nebo Chorvatsko. Polsko může připojit Slovensko k litevskému LNG terminálu Klaipeda, zatímco chorvatský Krk LNG terminál může zásobovat Slovensko a Maďarsko . Maďarsko již také odebírá část plynu z TurkStreamu, což je poslední ruský plynovod do Evropy.
Všichni tři jsou proto potrestáni z politických důvodů, ale pouze Podněstří v důsledku toho riskuje totální krizi, která by mohla vést k výsledku, který způsobí politické škody Rusku, pokud tamní vláda bude svržena nadcházející barevnou revolucí nebo zřízení je zachyceno svými sousedy. V případě, že dojde k dalšímu konvenčnímu konfliktu, agresoři by se mohli vyhnout zacílení na ruské jednotky, aby nevyvolali eskalaci, ale Rusko je může vždy zmocnit k zásahu.
Pozorovatelé mohou jen spekulovat, co by Rusko udělalo, protože existují argumenty pro stažení svých mírových jednotek, pokud nebudou napadeni a Podněstří padne, ale je také logické je obětovat jako součást plánu na „eskalaci k deeskalaci“ speciální operace za lepších podmínek. Existuje také možnost, že Podněstří nesklouzne do barevné revoluce a také nebude napadeno. Potenciálně větší krize by byla odvrácena, takže toto je nejlepší scénář pro objektivní zájmy všech.
Bez ohledu na to, co se může nebo nemusí stát v Podněstří, rozhodnutí Ukrajiny odříznout ruský plyn do Evropy vede k možnosti, že by tato cesta mohla být znovu otevřena, jakmile konflikt skončí, což představuje kartu, kterou by bylo možné přilákat ústupky od Kremlu během jednání. Totéž platí pro ropovod Jamal a poslední nepoškozenou část Nord Streamu. Evropa by mohla využít levný ruský plyn, aby se sebevědoměji vyhnula recesi, zatímco Rusko by tržby ocenilo.
Jistě, Rusko stále profituje z vývozu LNG do EU, který zaplnil mezeru v dodávkách způsobenou tím, že EU uvalila sankce na svůj plynovod a ruskí konkurenti LNG nebyli schopni rozšířit svůj vývoz do té míry, že by plně nahradila ruský vývoz, který EU stále dovoz z nutnosti. To znamená, že Rusko a EU by si vzájemně prospěly mnohem více, kdyby se co nejvíce vrátily ke svému uspořádání z doby před rokem 2022, i když samozřejmě mají na paměti současná politická omezení.
Amerika by to musela schválit, protože od zahájení speciální operace úspěšně znovu potvrdila svou dříve upadající hegemonii nad EU, ale kreativní energetická diplomacie, jaká byla rozpracována minulý měsíc zde, by mohla pomoci vést k průlomu. Podstatou je, že jsou to USA, kdo má v tomto ohledu zájem na ústupcích, nikoli Rusko, protože Spojené státy nechtějí, aby Rusko dále podporovalo vzestup čínské supervelmoci, jako by to mohlo udělat ze zášti, pokud jim nenabídnou dobrý obchod. na Ukrajině.
Zároveň je nereálné si představit, že by se USA vzdaly svého vlivu na EU, ergo proč by mohly navrhnout kompromis, kdy Rusku nebude dovoleno (znovu) získat kontrolu nad evropskými částmi Nord Stream, Yamal a transukrajinské bratrstvo a ropovody Sojuz. První by mohl koupit americký investor, jak zde bylo analyzováno v listopadu, zatímco Polsko by si po roce 2022 mohlo ponechat kontrolu nad druhým a třetí by zůstalo pod kontrolou Ukrajiny.
Pokud USA skutečně chtějí pobídnout Rusko, aby souhlasilo s tímto návrhem, který prosazuje zájmy USA tím, že zvyšuje šance, že Rusko nepostaví další plynovody do Číny z potřeby nahradit své ušlé příjmy z EU, pak mohou částečně kompenzovat Rusko tím, že uvolní část svého zabaveného majetku. I když tato aktiva jsou právně majetkem Ruska a byla mu ukradena, Kreml by mohl s touto swapem souhlasit, pokud bude nabídnuta dostatečně velká částka, která pomůže zvládnout jeho poslední fiskální a měnové výzvy.
Výměnou za to, že USA vrátí část zabaveného majetku Ruska a povolí EU obnovení některých dovozů ruských plynovodů, se Rusko možná bude muset neformálně zavázat, že nebude stavět žádné nové plynovody do Číny a zároveň omezit některé své požadavky na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Americké, indické a japonské investice do ruského sankcionovaného megaprojektu Arctic LNG 2 by také mohly nahradit zmrazené čínské investice, pokud budou za tímto účelem uděleny výjimky jako další pobídka.
Dokud budou splněny základní bezpečnostní cíle Ruska, kterými je obnovení ústavní neutrality Ukrajiny a držení uniformovaných západních sil mimo zemi, pak by mohlo být ochotno přistoupit na kompromis ohledně demilitarizace celé Ukrajiny a spokojit se s demilitarizací všeho na východ od Dněpru. Tento scénář byl podrobněji popsán na konci této analýzy zde , která by mohla zahrnovat vágně definovanou denacifikaci i onoho historicky ruského regionu místo celé země.
Pokud Trump nabídne ukončení bilaterální bezpečnostní dohody USA s Ukrajinou jako součást balíčku, který obsahuje výše uvedené podmínky, pak by to Rusko mohlo velmi dobře přijmout, protože by to poskytlo vzájemně „zachraňující“ prostředek pro ukončení jejich zástupné války. vytvoření základny pro obnovu vztahů. Není to dokonalý kompromis a někteří z příznivců každé strany by mohli namítnout, že je to výhodnější pro jejich protivníka, ale jejich vůdci mohou uvažovat jinak a to je vše, na čem nakonec záleží.
Kategorie: Autorské články
Ono stačí osvobodit celé území Ukrajiny a zmizí problém s odstavením všech potrubí. Slovensko, Maďarsko a kdo bude chtít dostane levné energetické zdroje , jeho průmysl získá konkurenční náskok a investice se tam rovněž pohrnou a v EU nastane perestrojka.