Německá selhavší Zelená agenda je v hledáčku levicově populistické vůdkyně Sahry Wagenknecht, když její nově vycházející strana tento týden přednáší své kampaňové sliby jen o trochu déle než dva týdny před spolkovými volbami.
Sara Wagenknecht, která se roku 2023 odtrhla od strany Levice (Die Linke), tj. od potomka marxisticko-leninské vládnoucí strany bývalého komunistického Východního Německa, aby zformovala svou vlastní po ní pojmenovanou Alianci Sahry Wagenknecht (BSW) bojující za kontrolu hranic, a tu Zelenou agendu identifikovala jako jednu z největších pohrom, která v její zemi trápí pracující třídu.
Wegenknecht v sadě návrhů předkládaných veřejnosti před všeobecnými volbami 23. února vyzvala ke zrušení dotací na tzv. Zelenou elektřinu a topení, což by podle odhadů její strany státu uspořilo asi 35 miliard eur, hlásí Die Zeit.
Tyto úspory by pomohly nahradit krácení daní včetně úplného odstranění daně z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny. BSW by navíc zrušila převozní poplatky, aby se dále pro spotřebitele potravin snížily náklady za ježdění.
Tato levicově populistická strana rovněž vyzvala ke zrušení systému povolenek na CO2, které zdaňují společnosti, jež používají topný olej, benzín, petrolej nebo naftu.
Tento systém má letos zvednout cenu ze současného zdanění 25 euro na tunu CO2 na 55 eur na tunu. Tyto peníze vládou vybrané v uvedeném systému se směřovaly na „opatření klimatických akcí“ jako investice do tzv. zdrojů obnovitelných energií, tj. třeba větrníky a solárníky.
Když Wagenknecht minulý týden komentovala zkázu, kterou do německé ekonomiky vrhla globalistická Zelená agenda, tak říkala: „Přicházíme o svůj průmysl. Společnosti prchají nebo bankrotují. Miliony lidí se bojí o svou práci a rekordní ceny za energie a potraviny sežerou jejich kupní sílu.“
„Zelení, ale ani Unie (CDU), FDP či SPD nemají žádný koncept zastavení úpadku naší ekonomiky. To by vyžadovalo investice do vzdělání a infrastruktur, místo aby se spustily závody v utrácení za obranu. A vyžadovalo by to zanechání těch sankcí, které se ukázaly být pro německé společnosti zabijáckým programem,“ dodala.
Tudíž se při svých volebních slibech Wagenknecht uchýlila k výzvě, aby se importoval levný zemní plyn a srazily se tak v Německu ceny, včetně toho z Ruska.
Tato levicová populistka je jedním z vůdčích hlasů v Německu proti dotování války na Ukrajině a zastánkyní okamžitých mírových jednání, aby se s konfliktem skončilo, což je jedna z platforem její politiky, a to vedlo tradiční německé strany k pokusům takovou populistku vyloučit z politického procesu.
Vůdkyně BSW byla rovněž značně kritická k agendě otevřených hranic vedené jak údajně centro-pravicovou Křesťanskodemokratickou unií pod Angelou Merkel, tak koalicí semaforu Sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze. Wagenknecht z levicového hlediska argumentovala, že dovoz milionů cizinců do země snížil platy pro domorodé pracující a přetížil systém sociálního zabezpečení určený pro německé občany.
V současnosti se BSW v boji o křesla v Bundestagu drží v průzkumech na roveň její dřívější straně Levice, kdy obě strany mají v průzkumech kolem pěti procent, tj. jsou na prahu vstupu do parlamentu. Pokud by se straně Wagenknecht podařilo do Bundestagu dostat poslance, mohlo by to pro rovnováhu moci v Berlíně mít značné důsledky, pokud by se tato strana při hlasování o omezení imigrace spojila s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD) a s CDU.
Kategorie: Autorské články
Pokud přívlastek „populistický“ znamená, že politik/strana zohledňují požadavky občanů, svých voličů, pak by bylo žádoucí, aby se populisticky chovala každá zodpovědná politická strana. Jako povinný přívlastek je „populistický“ v každé větě směšný.
Co si mysleli ti zelení šílenci, když ty své nesmysly prosadili? Že firmy nebudou krachovat a utíkat, ale obratem vymyslí zázračná řešení, která novým požadavkům vyhoví bez toho, aby na to lidé dopláceli? Pokud ano, tak prokázali naprostou nekompetenci a hloupost. Až tak velkou, že se tomu nechce věřit. Už proto, že je drastické následky nechávají zcela v klidu. Pokud nevěřili, že si průmysl poradí, tak vyvolali úpadek v podstatě úmyslně. Měli by pykat.