Asociace zaměstnavatelů prohlašuje tento pokles pracovních míst za „alarmující“ a požaduje „změnu politiky“.
Německo za poslední rok zažilo drastický propad zaměstnanců ve svém zpracovatelském průmyslu s poklesem o 120 000 za rok 2024, uvádí Spolkový pracovní úřad (BA).
V lednu v tomto sektoru pracovalo 6,67 milionu lidí v porovnání s 6,79 miliony jen o rok dříve, kdy největší propad počtu zaměstnanců zažily malé a střední podniky.
Ten pokles je pořád neustálý, kdy Spolkový pracovní úřad prohlašuje, že počet zaměstnanců klesá každý měsíc už od srpna 2023. S tím, jak se německá ekonomika pod levicově liberální vládou nesmírně potácí, tak výrobní sektor patří mezi ty nejhůře postižené.
„Počet zaměstnanců ve zpracovatelském sektoru se také daleko prudčeji propadl během pandemie koronaviru 2020 a v důsledku finanční krize 2009,“ uvedl pracovní úřad.
Pravice a zvláště strana Alternativa pro Německo (AfD) už dlouho útočí na tu prudkou de-industrializaci Německa pod vládou vedenou Sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Spolu-vůdkyně této strany Alice Weidel loni nazvala kancléře Olafa Scholze „kancléřem úpadku“.
Data rovněž ukazují, že počet lidí registrovaných jako nezaměstnaní v průmyslovém sektoru byl roku 2024 „značně vyšší“ než v předchozích letech, kdy obnáší 285 000 lidí. Avšak v porovnání s předchozím rokem začalo 162 000 lidí s novým jobem.
„Celkové riziko, že se stanete nezaměstnaným, ve zpracovatelském sektoru zůstává nižší než v jiných sektorech,“ uvedl Spolkový úřad práce.
Existují i určité obory, v nichž je nedostatek pracovníků, včetně specialistů na elektrické a strojní inženýrství.
Asociace zaměstnanců Gesamtmetall uvedla, že pokles pracovních míst je „alarmující“, a vyzvala ke „změně politiky“, uvádí zpráva od Welt. Tato asociace vyzvala ke změně daní na elektřinu, zrušení solidárních poplatků a k nižší korporátní daňové sazbě.
Německo bylo historicky známo jako průmyslová lokomotiva světa a i spolu s tím, jak Spojené sáty přicházely o svůj výrobní sektor a do zahraničí přemisťovaly miliony pracovních míst, se Německu dařilo udržet si neuvěřitelně velkou průmyslovou základnu.
Kritici říkají, že německá vláda prosadila „zelenou“ politiku, která vedla k pře-regulovanosti, k nárůstu cen energií a k odlivu kapitálu. Navíc přišla ztráta levné energie z Ruska, o čemž AfD a levicová BSW říkají, že je to sebepoškozující krok, který se musí okamžitě zrušit, kvůli němuž se německý průmysl stal méně konkurenceschopným, zvláště v energeticky náročných průmyslech, jako je chemická výroba.
Kategorie: Autorské články