Hlavní body:
-
- Německá energetická politika vedla k cenám energií, které jsou čtyřikrát vyšší než v USA.
-
- Průmyslový sektor země, zvláště automobilový průmysl, vysokými cenami energií a Zelenými regulacemi nesmírně trpí.
-
- Německé ozbrojené síly se značně zredukovaly s pouze 180 000 aktivních vojáků a s minimem vojenské techniky.
-
- Porodnost v zemi je nebezpečně nízká a migrační politika vedla k velké populaci narozené v cizině.
-
- Německý úpadek v důsledku sebepoškozování postupuje podle Morgenthauova plánu se záměrem de-industrializace a de-populace Německa po II. světové válce.
Zdravím, jsem Viktor Davis Hanson, dnes bych rád promluvil o krizi, s níž se potýká Evropa, konkrétně kvůli jejímu aktivnímu sebeničení v celém spektru oblastí – v energetice, populaci, porodnosti a v obraně.
Např. Německo systematicky zavírá své jaderné elektrárny a prozatím i své plynové tepelné elektrárny.
Věřte tomu nebo ne, ale spoléhá více na ropu a uhlí. Ale čisté výsledky všech těch svévolných přechodů na vítr a soláry na úkor fosilních paliv a jádra je tím, kvůli čemu je v Německu použití elektřiny čtyřikrát dražší než je v průměru ve Spojených státech. A to není jediný problém.
Německo se de-industrializuje. A kvůli tomu myslím přichází o asi 200 000 pracovních míst ve svém auto-průmyslu v důsledky vysokých cen energií a regulací. Jeho Zelené povinnosti, zvláště povinná elektrická vozidla, zrevolucionalizovaly automobilní průmysl v tom smyslu, že jeho auta se už v zahraničí neprodávají tak, jako v minulosti.
Německo se navíc odzbrojilo. Mají už je asi 125 útočných letounů. Mají jen velice málo obrněných vozidel. Jejich aktivní vojska mají jen asi 180 000 vojáků.
V zemi mají 84 milionů lidí. Porodnost se velice blíží 1,4. Vím, že tady ve Spojených státech máme problém s 1,6, ale 1,4?
A nemají žádné hranice. Přišly jim 2 miliony ilegálních cizinců, co do Německa prostě přišli, zvláště v letech kancléřování Merkelové. Pokud jde o procento narozených cizinců, má Německo více narozených cizinců než Spojené státy, které na jihu nemají hranice, přinejmenším je neměly do příchodu Donalda Trumpa. Dvacet procent obyvatel Německa je narozených v zahraničí.
Proč to všechno uvádím?
Je tomu tak, protože Německo představuje tradiční lokomotivu hospodářského růstu evropské ekonomiky i kultury a tato lokomotiva začíná se sebe-zhroucením. Euro, ukazatel evropského finančního zdraví je teď, když mluvím na konci prosince, jeden dolar k jednomu euru a občas pro euro i níže.
To je velice divné, protože když jsem vedl cestovní agenturu pro Evropu, tak roku 2008 vzpomínám, že euro bývalo 1,6 a většinou 1,7 dolarů. Tím, co se děje, je to, že Německo, myslím, páchá cosi, co bych nazval pozvolnou sebevraždou.
V tom je ale ironie.
V září 1944 na vrcholu II. světové války měl ministr financí Roosveltovy administrativy Henry Morgenthau pro poválečné Německo plán, co s ním, až bude poraženo.
Nechtěl další válku – Francouzko-Pruskou válku 1870-71, I. světovou válku, II. světovou válku. Řekl tedy: „Dost.“ Takže co udělal? Předložil plán, aby se provedla de-industrializace Německa, de-populace Německa a na změnu jeho hranic. Bylo to skoro jako by ho chtěl přeměnit na něco, jako v prvním století popisoval Tacitus, tj. Německo jako pastýřsko-agrární společnost. Ve skutečnosti opravdu řekl, že.
Když se o tom doslechl Josef Goebbels, tak tvrdil: „Ó, můj Bože, tohle je dar. Prohráváme válku. Řekneme všem německým lidem, že z nás chtějí natrvalo udělat pastýře. Budeme vyhladověni k smrti. A i když nemají rádi nacisty, jelikož jsme zemi zničili, tak tím ztratíte více, takže budou bojovat.“
Naštěstí George Marchall, náčelník štábu Armády, ex-prezident Herbert Hoover a další šli za Rooseveltovou administrativou a řekli: „Jestli tento plán nařídíte, budou bojovat až do smrti. A my jsme Německo vybombardovali. Takže když do Německa přijedete, tak uvidíte, že už je skoro vylidněné už teď.“
Čistým výsledkem bylo zrušení Morgenthauova plánu, který by z Německa trvale udělal zemi vylidněnou, odzbrojenou a de-industrializovanou.
A proč na tento historický příklad poukazuji?
My vítězové II. světové války jsme si pomysleli, že kdybychom realizovali plán na záměrnou de-industrializaci, de-populaci, odzbrojení a na otevřené hranice se zničenými hranicemi, tak by to bylo příliš podobné zničení Kartága, a tak jsme z toho vycouvali. Teď jsme ale 80 let po odmítnutí Morgenthauova plánu a Německý lid, nebo spíše německé vedení to v podstatě aktualizovalo a sami sobě takto ublížili z vlastní vůle, nikoliv z donucení. To je tragická ironie a je to čímsi, na což bychom se měli velice bedlivě podívat.
* * *
V závěru Hanson argumentuje, že současná německá krize není způsobená vnější silou, nýbrž je důsledkem sebe-poškozující politiky. Spojuje to s „pozvolnou sebevraždou“, neboť německé politické a ekonomické elity realizují politiku, která eroduje ekonomickou sílu země, vojenskou moc i demografickou stabilitu. To doplňuje výhledem na strašně chmurnou budoucnost s varováním, že tyto trendy, pokud se nezvrátí, povedou k dalšímu úpadku Německa v rámci Evropy i světa.
Kategorie: Autorské články