Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil vedení EU za „nekompetentní zbabělce“ kvůli selhání při zabránění americkým tarifům na evropské importy, přičemž oznámil, že Maďarsko se snaží o obchodní vyjednávání s Washingtonem.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se pustil do sžíravého útoku na vedení Evropské unie v návaznosti na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o uvalení 25procentních tarifů na evropské importy.
Szijjártó v prohlášení na svých kanálech sociálních médií obvinil vedení EU, konkrétně Evropskou komisi pod Ursulou von der Leyen z nekompetence a ze zbabělosti v obchodních jednáních s Washingtonem a Brusel obviňoval, že se dopustil nečinnosti, i když znal Trumpův postoj k férovosti obchodu a očekávatelnost nových tarifů.
„Celý svět, včetně Bruselu, velmi dobře věděl, že Donald Trump chce vyvážit obchodní podmínky,“ prohlásil Szijjártó. „Věděli to, nedělali ale nic. Protože jsou nekompetentní a obzvlášť zbabělí.“
„Osm let Donalda Trumpa šikanovali a teď se mu neodvažují postavit,“ dodal Szijjártó, když lamentoval, že vedení tohoto bloku pod von der Leyen je, jak říká, „od evropské ekonomiky izolovanější než od čínské a zrovna tak i od americké.“
Maďarský ministr zdůrazňoval, že EU mohla odvrátit tarify mírnou úpravou politiky navrženou Budapeští, jako je snížení cel na americká auta dovážená do Evropy z 10 procent na 2,5 procenta, což by odpovídalo americkým tarifům na evropská auta. Podle něj však takovému jednání zabránila byrokratická neefektivnost.
„Bruselská byrokracie evropskou ekonomiku zabíjí: sankcemi na Rusko, cly na průmysl čínských elektrických aut a naprostou neschopností se Spojenými státy vyjednávat,“ dodal Szijjártó.
Když ve středu mluvil prezident Trump s reportéry, tak nové tarify ospravedlňoval slovy: „Ale Evropská unie se zformovala, aby dusila spojené státy.
Upřímně řečeno… to je účel jejich existence. A odvedli v tom dobrou práci, teď jsem ale prezidentem já.“ Říkal, že 25procentní tarif se bude plošně vztahovat na evropské zboží, když zvláště to bude mít dopad na auto-průmysl, což je krok, který nové německé vládě vyvolá značnou bolest hlavy.
Na to Evropská unie zareagovala silným popíráním spolu s varováním, že odpoví „na ty neospravedlnitelné tarify tvrdě a okamžitě.“
„Dosud to pro Spojené státy bylo požehnání. Jsme připraveni k partnerství, budete-li hrát podle pravidel. Budeme však každopádně chránit i své spotřebitele a podniky. Nic menšího od nás neočekávají,“ prohlásil mluvčí Evropské komise.
Maďarsko má teď zjevně v úmyslu využít dobrých vztahů, které si s Trumpovou administrativou vytvořilo během několika posledních let, aby si našlo nezávislou cestu k zajištění svých ekonomických zájmů. Szijjártó oznámil, že Budapešť s Washingtonem vstoupí do přímých jednání, aby zajistila silné maďarsko-americké obchodní vztahy. „To, co Brusel podělal, musíme tady v Budapešti napravit,“ prohlásil se slibem, že prosadí „nejproduktivnější maďarsko-americkou ekonomickou spolupráci všech dob.“
Kategorie: Autorské články