Britský ministerský předseda Keir Starmer brzy vyhlásí cosi, co čtenáři ZeroHedge už nějakou dobu vědí, že ten ekonomický systém vyznávaný mezinárodní elitou je už mrtvý a zanikl.
Starmerova kancelář Sunday Times řekla, že: „Svět se změnil, globalizace je za námi a jsme teď v nové éře.“
„Musíme předvést, že náš přístup, aktivnější labouristická vláda a více reformističtější vláda mohou pro lidi poskytnout odpověď v každé části této země,“ dodala jeho kancelář, kdy zdůrazňovali obrat k více proaktivnější vládě.
Starmerovo přiznání, i když pozdní, přichází po oznámení tarifů od prezidenta Donalda Trumpa, který napařil 10% clo na všechno zboží z Británie.
Starmer bude tento týden ve vysoce významném projevu tvrdě kritizovat Trumpovo rozhodnutí uvalit na Británii tarify, ač opožděně uzná nedostatečně volný obchod a nezvládnutou masovou migraci.
Nadcházející Starmerova vyjádření přichází spolu s trvajícím úsilím britských činitelů o finalizaci obchodní dohody se Spojenými státy. Downing Street potvrdila, že jednání jsou v „pokročilém stadiu“, kdy činitelé přes Guardian naznačují, že základní rámec dohody je už převážně stanoven.
The Guardian hlásí:
Tento týden Guardian odhalil, že vláda jakožto součást jejího vyjednávání dohody koncipovala návrhy na snížení částek placených technickými titány USA a na rozšíření daní vztahujících se na širší škálu společností, aniž by se snížil jejich celkový výběr. To je považováno za nejvýznamnější ústupek Británie nabídnutý USA.
V neděli vrcholní Trumpovi činitelé řekli, že 50 zemi se už v reakci na tarify USA na administrativu obrátilo. „Už máme 50 zemí, které během pár posledních dnů přišly ke stolu a jsou ochotny s námi v následujících týdnech mluvit a prahnou po tom,“ řekl v neděli CNN ministr zemědělství Brooke Rollins. „My jsme ekonomickou lokomotivou světa a konečně přišel čas, že se někdo, tj. prezident Trump, postavil za Ameriku.“
„Celý tento koncept je o přebudování americké ekonomiky kolem amerického zboží a kolem amerického průmyslu,“ dodal Rollins. „My v této zemi už žijeme pod tarifním režimem, ale je to tarifní režim Číny, Mexika, Brazílie, Austrálie, kdy země jako Mexiko neberou naši kukuřici, Austrálie nebere naše hovězí. Země jako Honduras bere více vepřového, než amerického vepřového bere celá Evropská unie.“
Trhy bedlivě sledují reakce Evropské unie na tarify USA, kdy se v pondělí očekávají návrhy, a na středu je podle Reuters naplánováno hlasování. Francouzský prezident Emmanuel Macron je tím, kdo proti prezidentovi Trumpovi zaujal nejtvrdší postoj, když evropské společnosti vyzývá, aby zastavily investice ve Spojených státech.
Kategorie: Autorské překlady