Během týdnů dostanou od britské vlády zelenou experimenty se zatemňováním slunečního svitu ve snaze bojovat s globálním oteplováním.
Venkovní testy by mohly zahrnovat vstřikování aerosolů do atmosféry nebo způsobování lesku mraků, aby odrážely sluneční svit. Vědci říkají, že o tom uvažují jako o způsobu zabránění toho, co označují za ‚pádivou klimatickou změnu‘.
Vládní agentura pro pokročilý výzkum a financování vynálezů ARIA na tyto projekty vyčlenila 50 milionů £ a má to být oznámeno v nadcházejících týdnech.
The Telegraph hlásí:
Programový ředitel pro Aria (Advanced Research and Invention Agency) Prof. Mark Symes řekl, že proběhnou „malé, kontrolované, venkovní experimenty s konkrétními přístupy“.
„Během pár týdnů oznámíme, komu poskytneme financování, a až to uděláme, tak objasníme, kdy by mohly proběhnout venkovní experimenty,“ řekl.
„Jedním z chybějících kousků skládačky v této debatě byla fyzická data ze skutečného světa. Modely nám nemohou říci všechno.“
„Všechno, co děláme, je navrženo jako bezpečné. Jsme naprosto oddáni odpovědnému výzkumu, včetně odpovědného venkovního výzkumu.“
„Máme přísné požadavky ohledně délky experimentů, po jakou mohou probíhat, a jejich reversibility a nebudeme financovat vypouštění žádných toxických látek do životního prostředí.“
Projekty geo-inženýrství, které usilují o umělé změny klimatu, se ukazují být kontroverzními, kdy kritici namítají, že by mohly přinést škodlivé dominové zkázonosné účinky a že jsou nic nepřinášejícím odváděním od snižování emisí.
Vědátoři však čím dál více bědují, že hladina oxidu uhličitého dostatečně rychle neklesá, takže budou asi nutné další akce zabraňující katastrofickému oteplování.
Jednou z hlavních oblastí výzkumu jsou Metody odrazu slunečního svitu (SRM), mezi něž patří Rozstřikování stratosférických aerosolů (SAI), při němž se do stratosféry vypouští maličké částečky, aby odrážely sluneční svit.
Dalším potenciálním řešením je Mořské leštění mraků (MCB), v němž budou lodi rozstřikovat na oblohu částečky mořské soli, aby tak zvýšily odrazivost nízkých mračen.
Kategorie: Autorské překlady