Američané s odkazem na hroznou historii počínání Polska chtějí vědět, jak bude Brusel řešit tzv. „dezinformace“ způsobem, který nebude děsit americké vyznavače práv na svobodu slova.“
Poslanci Sněmovny reprezentantů Spojených států poslali Evropské komisi varování, že vláda premiéra Donalda Tuska porušuje jak práva opozičních stran, tak i svých politických oponentů obecně.
Tento dopis podepsaný republikánskými kongresmany Jimem Jordanem, předsedou Justiční komise Sněmovny i dalšími Republikány jako Darrel Issa, Chris Smith, Warren Davidson a Andy Harris byl poslán Komisaři EU pro Justici a vládu zákona Michaelu McGrathovi.
V dopise se praví, že současné úřady ve Varšavě zneužívají justiční systém k politickým účelům, což podle jejich názoru může ohrozit svobodu slova nejen v Polsku, ale i ve Spojených státech.
„Tento zjevně dvojí standard vyvolává obavy ohledně nestrannosti EU a jejího odhodlání chránit základní práva ve všech členských státech. Takové mlčení EU by mohlo snahy Tuskovy vlády o cenzuru povzbudit, což by vedlo ke snahám polské vlády o globální odstraňování vyjadřování, s nímž nesouhlasí, což by nakonec mohlo vést i cenzuře vyjadřování Američanů,“ praví se tam.
Dále konstatuje, že Tuskovy akce proti konzervativní straně Práva a spravedlnosti (PiS), jejím příznivcům a členům z Katolické církve „vypadá, že je před polskými prezidentskými volbami 2025 určené k umlčení a poškození jejich politické opozice.“
Dopis naráží na to, jak vyšetřovatelé pod Tuskem „hrubě zacházeli“ s těmi, kdo jsou na PiS napojeni, včetně Barbary Skrzypek, bývalé ředitelky úřadu předsedy PiS Jarosława Kaczyńského, která zemřela pár dnů po mnohahodinovém výslechu, a též Otce Olszewského, s nímž se po jeho zatčení „zacházelo nelidsky“, což se považuje za převážně politicky motivované.
Rovněž se vyptává na Tuskovy akce proti konzervativním médiím, která nesouhlasí s vládní agendou, o čemž říkají, že to „vyvolává obavy, zda Tuskova vláda dodržuje demokratické hodnoty EU a zda se ta dále bude pokoušet umlčovat své politické rivaly s využitím antidemokratických zákonů jako Zákon o digitálních službách (DSA) EU, aby cenzurovali vyjadřování, které kritizuje Tuskovu vládu.“
Kongresmani se ani neostýchají mluvit o dvojích standardech, které zjevně platí v Bruselu, jelikož zatímco kritika Polska pod PiS se rojila a Europarlament s radostí zbavoval konzervativní europoslance jejich imunity, tak obdobná zaujatost nebo kritika vůči Tuskovi a jeho týmu neexistuje.
Kongresmani komisaře McGratha vyzvali, aby o těchto věcech „co nejdříve“ zorganizoval briefing a konkrétně se ptají, „jak EU plánuje zavést nový Evropský štít demokracie, který bude řešit ty tzv. ‚dezinformace‘ způsobem, který nebude děsit americké vyznavače práv svobody projevu.“
To není poprvé, kdy kongresmani veřejně vyjádřili obavy ze situace v Polsku, uvádí Salon24. Předtím roku 2021 vyzývali demokratičtí reprezentanti ke změnám Správního řádu ve věci restitucí majetku obětí Holocaustu. Následně projekt zákona TVN podnítil jak senátory, tek reprezentanty ze Sněmovny reprezentantů USA, aby napsali odvolání. Ten zákon nakonec prezident Andrzej Duda vetoval.
Kategorie: Autorské překlady