Prezident USA Donald Trump říká, že obchodní rozhovory s tím protekcionistickým blokem zvaným Evropská unie jsou tak neproduktivní, že „doporučuje plošné“ 50procentní tarify na export tohoto bloku.
Spojené státy podepisují své první obchodní dohody po Dni osvobození od tarifů, kdy začali s Velkou Británií, ale v rozhovorech s Evropskou unií zjevně pokrok uvázl, takže prezident Trump říká, že ty rozhovory „nevedou nikam“ a že s tím blokem „jde jednat dost těžko“.
Tento protekcionistický blok, který byl založen v 50. letech k vytvoření upřednostňujícího, protekcionistického vnitřního trhu pro obchodování a jehož mise se od té doby plíživě rozlezla tak, že se stal jurisdikcí nad veškerými formami ekonomických aktivit a veškerého života jeho značně se rozrůstajícího seznamu členských států, se nyní už stal předmětem celé řady nových tarifů USA včetně 25 procent na ocel, hliník a auta. Prezident Trump názorně osvětlil spoustu způsobů, jakými Evropská unie znevýhodňuje dovážené zboží, kdy zmiňuje „silné obchodní bariéry, zdanění DPH, směšné pokuty korporacím, ne-monetární obchodní bariéry, monetární manipulace, nespravedlivá a neospravedlnitelná soudní řízení“.
Souhrnný účinek těch myriád protekcionistických opatření na transatlantický obchod je těžké opravu vyhodnotit, vedl však ke značnému obchodnímu deficitu Spojených států. Následně prezident napsal: „Doporučuji na Evropskou unii plošné 50% tarify počínaje 1. červnem 2025. Žádné tarify nebudou, pokud byl produkt sestaven nebo vyroben ve Spojených státech.“
Kromě cílových tarifů – jako ty na auta – má Evropská unie během probíhajících vyjednávání speciální slevu 10 procent na tarify, tedy méně než původních 20 procent. Tato trestní sazba je jasným signálem Bílého domu, že když na ně Evropané u jednacího stolu zkouší jít tvrdou rukou, tak se to akceptovat nebude.
V době publikace Evropská unie formálně na Trumpova doporučení značného navýšení tarifů ještě nereagovala.
Euronews hlásí, že když si při obchodních rozhovorech vyměňovali základní stanoviska, tak se výchozí pozice „radikálně lišily“. Evropská unie tlačila na nulové reciproční tarify, což by vysvětlovalo ohlášený prezidentův záměr zavést tarify na spotřebu zahraničního zboží místo přímého zdaňování amerických občanů.
Evropa si zjevně uvědomila, že to není možné, tato publikace však cituje šéfa Kanceláře pro Spojené státy při Generálním ředitelství Evropské unie pro obchodní a ekonomickou bezpečnost Matthiase Jørgensena, který tento měsíc řekl: „USA si myslí, že s těmito tarify srovnají hřiště… Je dost možné, že se všech těch tarifů nezbavíme, takže to budeme muset vyvážit na naší straně.“
Velká Británie tento měsíc ve své první přeshraniční obchodní dohodě dosáhla 10procentních tarifů, ale prezident Trump už dal jasně najevo, že čím je kdo blíže ve frontě na uzavření dohody, tím lepší dostane podmínky, což pro Evropskou unii činí naději, že dosáhne dohody za takovýchto podmínek, o něco vzdálenější.
Kategorie: Autorské překlady