Asi to bude jen souhra okolností…
Jen pár dnů poté, co se německá strana ‚Alternative für Deutschland‘ (AfD) v průzkumech dostala na vrchol preferencí…
Německá domácí špionážní agentura formálně uvedenou stranu klasifikovala jako pravicově extremistické hnutí, čímž dává úřadům zvýšené pravomoci ke špehování této strany jakožto potenciální hrozby demokracii kvůli „extremistickému charakteru celé této partaje.“
Jak hlásí Reuters, nález agentury BfV se zakládá na expertní zprávě o 1 100 stránkách, že AfD je rasistická a anti-muslimská, což úřadům umožní zvýšit sledování této strany, včetně rekrutování konfidentů jakožto informátorů a odposlechu komunikací.
„Pro naše hodnocení je klíčové na etnicitě založené chápání lidu u AfD, které v Německu znehodnocuje celé populační skupiny a narušuje jejich lidskou důstojnost,“ dodali.
„To se odráží v celkovém anti-imigračním a anti-muslimském postoji této strany.“
AfD „očerňuje a démonizuje“ osoby a skupiny, podněcuje k „iracionálnímu strachu a nevraživosti vůči nim,“ dodává se.
Zde je obrázek, jaký se Reuters rozhodla k této zprávě připojit…
Jak hlásí Remix News, jedním z klíčových faktorů, jímž se BfV pokouší toto určení ospravedlnit je údajný postoj AfD k „etnickým Němcům.“
„Chápání lidu podle etnického původu převažující v této straně není slučitelné se svobodným demokratickým řádem,“ praví se v prohlášení od BfV.
„AfD např. nepovažuje německé občany s migrační historií z převážně muslimských zemí za rovnocenné členy Německého lidu, jak je touto stranou etnicky definován.“
BfV, kterou roky vedl Křesťanský demokrat zaníceně nesnášenlivý vůči této soupeřící straně AfD, dále píše:
„BfV k těmto závěrům dospěla po intenzivních a důkladných expertních revizích. Od BfV se podle jejího statutárního mandátu požaduje, aby hodnotila činnosti této strany proti stěžejním základním principům ústavy, tj. proti lidské důstojnosti, principům demokracie a vlády zákona. Když se to provádělo, tak navíc ke zkoumání platforem a prohlášení této spolkové strany se zkoumala i prohlášení a další chování jejích zástupců i jejich vazby na činitele pravicového extremismu a takovéto skupiny.“
Thomas Haldenwang z CDU už BfV sice nevede, ale v tomto se o AfD vyjadřoval během své působnosti ve funkci. Svůj postoj Haldenwang sdělil, během své kandidatury na poslance, ale svoje křeslo v parlamentu prohrál.
V první reakci této strany na uvedenou zprávu řekl vůdce regionální parlamentní skupiny Anton Baron:
„Je smutné dívat se na stav demokracie v naší zemi, když se teď strany establishmentu pro potlačení nejsilnější opoziční strany uchylují k těm politicky nejpochybnějším prostředkům.“
Odcházející ministryně vnitra Nancy Faeser ono hodnocení označila za „jasné a jednoznačné“ a tvrdila, že ona agentura funguje nezávisle.
„Tato nová zpráva nebyla pod jakýmkoliv politickým vlivem,“ dodala.
„Nové hodnocení bude určitě podrobeno i justičnímu přezkoumání. V ústavním státě rozhodnutí činí nezávislé soudy.“
AfD tento krok pranýřuje jako „těžkou ránu německé demokracii“ a slibuje, že strana „se bude dále proti těmto očerňujícím prohlášením zákonně bránit.“
„AfD začala být jakožto opoziční strana veřejně diskriminována a kriminalizována už krátce před výměnou vlády,“ uvedli ve společném prohlášení vůdci AfD Alice Weidel a Tino Chrupalla.
„Toto navazující cílené vměšování do procesu demokratického rozhodování je tudíž jasně politicky motivováno.“
Uvedená klasifikace by mohla znovu oživit pokusy o zákaz AfD, ale odcházející německý kancléř Olaf Scholz, jehož Sociální demokraté budou v nové Merzově koalici slabším partnerem, radí, aby se se zákazem AfD nespěchalo.
„Jsem proti střílení od boku, musíme tu klasifikaci vyhodnotit pečlivě,“ řekl v pátek na církevním shromáždění v severním městě Hanover.
Toto špionážní rozhodnutí navíc přichází před přísahou konzervativního vůdce Friedricha Merze jako nového německého kancléře a uprostřed vypjaté debaty v jeho straně o tom, jak se v novém parlamentu k AfD chovat.
Předchozí pokusy o zákaz krajně pravicové NPD, která zaujímala některé otevřeně extremistické postoje, neuspěly, když vrcholný soud tvrdil, že ta strana není dost veliká, aby pro demokratický řád představovala vážnou hrozbu.
Otázky se vznášejí i ohledně ohromného počtu informátorů, kdy je těžké rozlišit, do jaké míry je v této straně extrémismus kvůli těm informátorům a kolik je ho opravdu u vlastních členů strany.
Kategorie: Autorské překlady