USA by na něj mohly tlačit, aby sestavil vládu národní jednoty pod hrozbou opětovného pozastavení vojenské a zpravodajské pomoci, pokud odmítne rozředit svou moc namísto konání voleb.
Ukrajina prodloužila stanné právo do 6. srpna na žádost Zelenského ze začátku tohoto týdne, což zabrání konání voleb přes léto, jak The Economist koncem minulého měsíce tvrdil, že je to scénář, který zvažoval ve snaze získat náskok před svými rivaly. Tento krok proto odhaluje jeho strach ze ztráty znovuzvolení. Nejde jen o to, že je velmi nepopulární, ale pravděpodobně se také bojí, že ho USA chtějí nahradit po jeho neslavném boji v Bílém domě.
Za tímto účelem by Trumpova administrativa nemusela zavírat oči před jakýmkoliv volebním podvodem, kterého by se mohl dopustit, aby si udržel moc, místo toho odmítne uznat výsledek, pokud jeden z jeho rivalů nevyhraje. Pokud jde o to, kdo by ho mohl reálně nahradit, ruská zahraniční zpravodajská služba loni v květnu tvrdila , že USA údajně zahájily rozhovory s Petrem Porošenkem, Vitalijem Kličkem, Andrejem Jermakem, Valerijem Zalužným a Dmytrom Razumkovem.
The New York Times (NYT) právě zveřejnily celovečerní článek o Porošenkovi, který využil příležitosti a navrhl vládu národní jednoty (GNU) téměř 18 měsíců poté, co tuto myšlenku poprvé představilo Politico v prosinci 2023, ale i autor článku se cítil povinen čtenáře informovat, že se pravděpodobně nevrátí k moci. S odvoláním na nejmenované politické analytiky usoudili, že „Pan Porošenko možná touží po volebním spojenectví s generálem Zalužným…[který] o politice většinou mlčí“.
Porošenkův celovečerní článek NYT nicméně uspěl ve zvýšení širšího povědomí o scénáři GNU, který by se Trumpova administrativa mohla v létě snažit prosadit. Zelenskij pokračuje v podráždění Trumpa, naposledy tím, že tvrdí, že Rusko má „ obrovský vliv “ na Bílý dům, a obviňuje svého vyslance Steva Witkoffa z překračování své autority při jednáních s Putinem. To přichází v době, kdy Ukrajina pokračuje v odsouhlasení nejnovější navrhované dohody o nerostných surovinách s USA.
Z pohledu USA, protože stále více znepokojujícího Zelenského nelze demokraticky nahradit letními volbami, dalším nejlepším postupem by mohlo být vyvinout nátlak, aby vytvořil GNU, která by byla naplněna postavami jako Porošenko, se kterými by se USA snáze spolupracovalo. To by také mohlo posloužit k rozmělnění Zelenského moci při obrácení politiky Bidenovy administrativy, kdy USA zavíraly oči před jeho antidemokratickým upevňováním moci pod záminkami národní bezpečnosti.
Záminkou by mohlo být, že jakýkoli rusko-americký průlom v řešení ukrajinského konfliktu vyžaduje schválení politicky inkluzivní ukrajinské vlády vzhledem k pochybné legitimitě Zelenského poté, co zůstal u moci po vypršení jeho funkčního období loni v květnu, a kvůli obludnosti toho, co se navrhuje. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle by USA mohly pohrozit, že znovu pozastaví svou vojenskou a zpravodajskou pomoc Ukrajině, pokud Zelenskij rychle nesestaví GNU, která bude přijatelná pro Trumpovu administrativu.
Účelem by bylo prosadit příměří za zrušení stanného práva, konečné uspořádání voleb a nakonec nahrazení Zelenského. GNU by také mohla pomoci zabránit podvodům, kterých by se mohl dopustit, pokud by se rozhodl znovu kandidovat za těchto mnohem politicky obtížnějších okolností, zvláště pokud pozve USA, aby dohlížely na jejich úsilí, a to jak před hlasováním, tak během něj. Prostřednictvím těchto prostředků by se tedy USA stále mohly zbavit Zelenského, který by si mohl myslet, že prodloužení stanného práva tomu zabrání.
Kategorie: Autorské články