Maďarští činitelé včetně ministra zahraničí Pétera Szijjártó a ministerského předsedy Viktora Orbána vyhlásili připravenost Maďarska na posud na globální politické scéně, kdy zdůrazňoval mírové úsilí, diplomatická jednání a připojení k nové politice USA.
Maďarsko je připraveno na novou éru globální politiky a je odhodláno přispět k lepšímu světu, prohlásil v proslovu v úterý v Radě bezpečnosti Spojených národů v New Yorku ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.
Podle prohlášení ministerstva zahraničních věcí citovaného novinami Magyar Hirlap Szijjártó zdůrazňoval, že inaugurace prezidenta USA Donalda Trumpa s příchodem patriotického a suverenistického vůdce znamenala posuv ve světové politice.
„Vedení prezidenta Trumpa má kořeny ve zdravém rozumu a ve zpochybňování té ‚progresivistické‘ ideologie,“ řekl, s dodatkem, že tato ideologie „negativně ovlivnila mezinárodní vztahy, když nahradila vzájemný respekt stigmatizací a donucováním.“
Maďarský ministr prohlásil, že svět teď zažívá důsledky těchto ideologických konfliktů. Konkrétně mluvil o válce na Ukrajině, o níž řekl, že Maďarsko kvůli jeho zeměpisné blízkosti silně postihla. „My Maďaři žijeme v sousedství Ukrajinské války a v jejím stínu, což naší zemi způsobilo mnoho škod,“ řekl. Obvinil „mezinárodní liberální mainstream“ ze zhoršování konfliktu útoky na ty, kdo prosazují mír. „Tento konflikt přiživuje mezinárodní liberální mainstreamu stigmatizací těch, kdo se vyjadřují za mír, a útoky na ně.“
Szijjártó chválil země, které zastávaly pro-mírový postoj, když zmínil nedávnou čínskou iniciativu Přátelé míru ve Valném shromáždění OSN. „Je tudíž třeba zvláště ocenit země, které udržely Tábor míru naživu i za obtížných podmínek,“ řekl. Upozornil, že výsledek prezidentských voleb v USA znamená významný posuv, který k vyřešení Ukrajinského konfliktu nabízí nové příležitosti. „Spojené státy si vybraly prezidenta míru a existuje tudíž větší šance na vyřešení války na Ukrajině.“
Dále uvítal vyjednávání mezi Spojenými státy a Ruskem na vysoké úrovni z tohoto týdne v saúdské metropoli Rijádu, kdy říkal, že zapojení diplomacie je jedinou cestou k řešení. „Po tři roky jsme zastávali postoj, že je třeba udržovat komunikační kanály otevřené, hledat diplomatická řešení a udržovat vztahy s Ruskou federací. Proto jsme byli v mezinárodní politice vystaveni ohromným útokům,“ vzpomínal. „A to, co se děje teď, ukazuje, že jsme měli pravdu.“
Rovněž jsme naléhali na Spojené národy, aby přijaly vyvíjející se geopolitickou scénu, kdy jsme varovali, že nezvládnou-li to, stanou se irelevantní. „OSN by se měla adaptovat na novou politickou realitu světa, jinak přijde o svůj význam,“ řekl. Kritizoval roli OSN pod tím, co označil za „globální diktaturu mezinárodního liberálního mainstreamu,“ když tvrdil, že selhala jako pro-mírová platforma.
„Vůdci by měli vystoupit ze své komfortní zóny, z té slonovinové věže, a přijít s inovativními návrhy na reformy, aby se odstranily funkční přesahy, odstranily se nadbytečné funkce, snížily se náklady a zvýšila se efektivita,“ dodal s oznámením, že Maďarsko je ochotné k těmto účelům hostit další agentury OSN.
I u maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána se odrazil tento optimismus ve videu vystaveném na Facebooku, když promlouval ke schůzce frakcí Fidesz a KDNP v Balatonfüred. Orbán upozornil, že globální politická dynamika se posunula ve prospěch Maďarska, což znamená ideologické odloučení od západoevropské progresivně liberální agendy. „Od konce podzimního parlamentního zasedání se svět vymanil ze šlamastyk, do nichž zabředl, a konečně už nás neruinuje, nýbrž je to v náš prospěch,“ řekl.
Orbán zdůrazňoval, že lednová inaugurace nového prezidenta USA značně změnila politickou scénu Západního světa. „Vítr, který od té doby vane, nám fouká do plachet,“ říkal premiér.
„Mezinárodní média byla proti nám,“ dodal však, že to se už změnilo. „Náhle je to, co jsme roky prosazovali, už uznáváno jako správný přístup. To je pro Maďarsko bodem zvratu.
Kategorie: Autorské články