Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán vyhlásil, že populistická strana Alternative für Deutschland (AfD) je „budoucností“ Německa, což proběhlo ve středu při setkání s její kandidátkou na kancléře Alicí Weidel v Budapešti.
Nejdéle sloužící vůdce jakéhokoliv členského státu v Evropské unii ministerský předseda Orbán dštil chválu na vzestupující stranu AfD zrovna před německými spolkovými volbami 23. února. Maďarský vůdce vyjadřující jí svou podporu řekl, že z platformy AfD nebude mít prospěch pouze Německo, ale i Maďarsko a Evropa jako celek.
„AfD není stranou, z jakých jsou běžní vůdci přijímaní za premiéry ve všech evropských zemích. Nastal však čas to změnit. Proto tu dnes jsme a já mám radost, že Alice Weidel mé pozvání přijala a Budapešť navštívila,“ říkal Orbán, když promlouval spolu s kandidátkou na kancléře Alice Weidel na tiskové konferenci v Karmelitánském klášteře. Je to poprvé, kdy Orbán s Weidel vedly rozhovory.
Pokračoval: „Mohu maďarské veřejnosti říci, že ze všech klíčových bodů programu AfD bude Maďarsko mít prospěch. Bylo by dobře, kdyby je šlo realizovat, počínaje migrací až po energetickou politiku. To je nejdůležitější výsledek z dnešního setkání, který mohu předat jako poselství Maďarskému lidu,“ dodal Orbán.
Maďarský vůdce uvedl, že silné vedení v Berlíně je kriticky důležité pro Evropskou unii jako celek a že je pro Německo nutností odvrátit kurz od katastrofální agendy Nového Green Dealu, o němž Orbán mluvil jako o hlavní příčině, proč Evropané platí za svoje energie dva až třikrát tolik co jejich americké protějšky. „Tímto způsobem nemůžeme uspět proti žádné ekonomické konkurenci,“ řekl.
„Potřebujeme úplně novou energetickou politiku. Jsem přesvědčen, že energetické sankce by se měly zrušit, diskriminace jaderné energie by se měla odstranit, blízké trasy dodávek energie by se měly znovu otevřít a energetické zdroje, které se tlumí, by se měly do evropského hospodářství vrátit,“ tvrdil Orbán s varováním, že to nejhorší by ještě mohlo přijít.
Weidel, jejíž strana prosazuje vymýcení Zelených dotací, osekání daní z CO2 a vzestup jaderné a uhelné energetiky, s maďarským vůdcem souhlasila, když pravila: „Německo zesláblo a i jeho vedení je slabé. Jeho energetická politika selhala, což je čímsi, co začalo Angelou Merkelo, která zemi zruinovala.“
Spolu-vůdkyně AfD se uchýlila i k prohlášení, že Orbán pro její stranu plní „roli modelu“, když říkala: „Jsem Maďarsku vděčná za jeho boj proti ilegální migraci. Je ohromnou chybou, že je za to Maďarsko trestáno, což též ukazuje, že EU je na špatné cestě.“
Weidel řekla, že má ohledně potřeby zreformovat Evropskou unii pravdu, upozornila však, že by to mělo přijít „zevnitř“ a že jsou k tomu „potřebné silné národní státy,“ aby vedly odpor k progresivistické agendě protlačované Bruselem.
Tato schůzka v Budapešti by navíc k potenciálnímu posílení AfD před nadcházejícími spolkovými volbami v Německu 23. února mohla posloužit i k pootevření dveří pro tuto stranu mezinárodně.
Spolu s tím, že strany establishmentu v Berlíně na tuto stranu uvalily „firewall“ zakazující spolupráci s AfD, tak je tato tabu i mezi evropskými populistickými stranami. Ve skutečnosti je údajně pro Marine Le Pen z Národní obrody Francie AfD jednou z jasných stran, které by se neměly vzít do aliance Patriotů pro Evropu v Europarlamentu, kterou loni Orbán založil.
Orbán při středeční tiskové konferenci řekl, že nepopírá, že pro dobré vztahy s AfD existují „překážky“ s poukazem, že vztahy mezi Maďarskem a Německem by v důsledku toho mohly utrpět. „Proto jsem byl až dosud k AfD opatrný. Myslím ale, že teď se všechno mění. Je zcela zřejmé, že AfD představuje budoucnost,“ řekl.
Orbánův komentář o Weidel, která není normálně evropskými vůdci přijímána, naznačuje, a to nijak zastřeně, že platí veřejně nevyslovená dohoda mezi německým tradičními vládními stranami z celého politického spektra a jejich evropskými spojenci, že jakékoliv veřejné spojení s AfD bude touto evropskou největší ekonomikou potrestáno. Takže Orbán je nejspíš asi prolomením tohoto firewallu izolujícího AfD od zbytku Evropy, a jelikož suverenisté získávají vliv ve více vládách po celém kontinentu, tak by nemusel být ani poslední.
Orbán upozornil, že 20 procent hlasů v Německu je na podporu AfD, tudíž od skoro dvojnásobku všeho obyvatelstva Maďarska a tudíž, argumentoval, že mít dobré vztahy s tak „významnou“ stranou by vztahy s německou vládou proto neměly otrávit.
Jelikož bude AfD nejspíš zase za dva týdny zabráněno ve vstupu do vlády, když favorit pro vládnoucí koalici Fredriech Merz s touto populistickou stranou vládnutí vyloučil, tak jeho budoucí vláda bude nejspíš připoutaná buď k levicovým Sociálním demokratům, nebo ke krajně levicovým Zeleným, což učiní náročnou bitvu z rozhodování o klíčových otázkách, jako migrační a energetická politika, smysluplným způsobem. Ač se od berlínského establishmentu dá čekat spíše to samé co dosud, tak otevření se vůči AfD je vůči těm, jejichž vítězství je asi ve hře při dalších volbách roku 2029.
Kategorie: Autorské články