Brusel chce kontrolu nad maďarskými univerzitami, varuje maďarský ministr školství.
Předsedkyně Europarlamentní kulturní a vzdělávací komise ze strany Zelených napsala dopis maďarskému ministrovi Balázsi Hankovi, v němž na něj naléhá, aby do maďarského práva začlenil návrhy Eurokomise týkající se změny modelu univerzit, dověděl se Magyar Nemzet.
Podle zdrojů těchto novin předsedkyně mj. požaduje, aby byli maďarští rektoři vyloučeni z rad správců nadací, které vedou univerzity, aby maďarská vláda zavedla předpisy, které by Bruselu umožnily rozhodovat, kdo mohou být hlavy maďarských univerzit a byly to neziskovky kontrolované z Bruselu, a kdo bude dohlížet na volby správních rad nadací, které vedou univerzity.
Magyar Nemzet chápe, že ministr odpovědný za kulturu a inovace odpověděl předsedovi této komise tak, že Balász Hankó poukázal na dvojí standardy v Bruselu.
Řekl, že maďarští poslanci parlamentu jsou Bruselem klasifikovaní jako, že jsou-li v těchto nadacích, tak mají konflikt zájmů, ale současně podle Ursuly von der Leyen se může Manfred Weber a jeho straničtí kolegové, stejně jako prezidentka strany Zelených, která tento dopis podepsala, snadno účastnit práce v univerzitních nadacích, stejně jako europoslanci.
Krátce řečeno, maďarští politici musí být z maďarských univerzit vyloučeni, zatímco europoslanci, kteří jsou převážně součástí levicově liberálního establishmentu, by se měli do maďarských univerzit aktivně zapojit.
„Takže je plán Bruselu jasný: Místo aby tyto nadace vedli rektoři, měli by to být bruselští guvernéři a Brusel a ty neziskovky, které teď vyhánějí z Ameriky, budou určovat, kdo v Maďarsku může vést univerzity, kteří studenti mohou studovat, s kým mohou spolupracovat a budou-li se chovat řádně, mohou jim zorganizovat i zahraniční stáž, samozřejmě jen na univerzity, kde jsou naladěni na woke a cancel culture,“ praví se v prohlášení od Hankó.
Podle Hankó jsou těmi postupy, které porušují demokracii a vládu zákona, právě ty, které Europarlament a předsedkyně vzdělávací komise Zelená europoslankyně Nela Richl čím dál více prosazují.
„Ta se v nedávném interview dokonce hrdě přiznala, že ač by předsednictví této komise měla převzít parlamentní frakce Patriotů, tak jsou v Europarlamentu natolik demokratičtí, že jim to upřeli, tudíž opovrhují hlasy milionů lidí, když přezírají třetí nejsilnější frakci jen proto, že jsou Patrioti bruselskou opozicí. A právě takhle ta demokracie v Bruselu funguje,“ argumentuje ministr.
Nastal čas, aby se Patrioti ozvali proti ilegálním rozhodnutím této komise, která perzekuuje studenty maďarských univerzit. Univerzity se musí před ideologickou dominancí takových komisí ochránit.
„Na druhou stranu byl na maďarských univerzitách vyhlášen mezinárodní program zvaný Pannónia, který je úspěšnější než Erasmus. V prvním podzimním semestru se 3 000 studentů, vyučujících a výzkumníků dostalo na vůdčí univerzity nejen v Evropě, ale i ve světě. S nejvyššími stipendii a s nejvyšším uznáním kreditů,“ napsal Balázs Hankó s dodatkem, že zatímco Brusel studenty vylučuje, tak program Pannónia je inkluzivní, protože pro cizince poskytuje příležitosti studovat na renomovaných maďarských univerzitách.
Ministr rovněž uvedl, že program Pannónia bude pokračovat v jarním semestru. Cílem je, aby se takových programů účastnilo 5 000 univerzitních studentů, výzkumníků a vyučujících a rovněž s radostí přivítají studenty z vídeňské Modul University, která byla nedávno Bruselem vyloučena z Erasmu.
Kategorie: Autorské články