Mocenské struktury nás vrhají do bídy a vymlouvají se na vysoké mandatorní výdaje. Snižují je pouze okrádáním důchodců. Ostatní části mandatorních a quasi mandatorních nesnižují, ale naopak zvyšují např. rozšiřováním CHKO v ČR.
V minulém mém článku otištěném zde před časem jsem se zmínil o nadbytečných „darmožroutech“, resp. o nadbytečných institucích a úřadech. Podle reakcí čtenářů jsem pochopil, že článek byl většinou kladně přijat, ale také, že posloužil k označení a specifikaci rozhazovačnosti současné vládnoucí kliky. Bohužel neměl vliv na, byť i nepatrnou, změnu k lepšímu.
Je velmi pravděpodobné, že pokud výsledky parlamentních voleb nebudou pro současnou mocenskou garnituru přijatelné, budou volby zrušeny, popř. zmanipulovány ku prospěchu stávajících mocenských struktur. Myslím, že je to zřejmé. Orgány moci exekutivní a zákonodárné s tím nemají problém dlouhodobě, moc soudní to, i když nepřímo, potvrdila nedávno. Můžeme doufat, že se tak nestane, ale to je vše, co můžeme. Situace ve světě ukazuje, že v oblasti politiky hrají velcí hráči, militanti a velký kapitál. Občan je, do doby, kdy dojde k nějaké další „defenestraci“, bezvýznamný a nikoliv státotvorný prvek.
Nechci tím ale nabádat k pasivitě, pesimizmu a odevzdanosti. Jsem přesvědčen, že i prostý občan se může podílet na pozitivním vývoji společnost tím, že si nenechá úplně vše líbit. I když nemůže uspět se svými žádostmi, popř. stížnostmi u úřadů a státních podniků, tedy nepřekoná bariéry díky byrokratickým a legislativním zvyklostem a předpisům. Legislativa často bývá „vylobovaná“ velkými státními podniky a státními úředníky ku prospěchu těchto firem a úřadů a formulovaná v neprospěch občana či drobného vlastníka takřka čehokoliv. Díky tomu, že soudní znalci jsou existenčně závislí na velkých státních a polostátních firmách a úřadech, nevypracují pravdivý posudek proti těmto velkým hráčům. Konkrétně jsem to poznal u znalců v oborech Lesní hospodářství a Ochrana přírody (36/1967 Sb.) při snaze o získání posudku ohledně špatného hospodaření Lesů ČR st.p. A bez znaleckého posudku soudy nekonají.
Občan popř. ekonomicky aktivní člověk se často dostává do styku se státními úředníky, zaměstnanci státních organizací či organizačních složek státu. Při jednání s těmito lidmi musí občan často vytrpět ponižování, aroganci, snášet a akceptovat lživá a zesměšňující výjevy těchto bohorovných byrokratů. Tito byrokrati, ať jsou to přímo státní úředníci, úředníci samospráv či zaměstnanci státních podniků či státních (byť jen částečně) akciovek, často bez odpovědnosti za svá konání, se skrývají za svou anonymitou, za svým zaměstnavatelem. Jsem přesvědčen, že kdyby těmto nezodpovědným, arogantním a ulhaným byrokratům hrozilo, že s jejich „pracovními výplody“ budou seznámeni např. jejich sousedi a spoluobčané z obce v níž žijí, občas by si svou práci, než ji odešlou, i přečetli, že by se i nad svou prací i zamysleli a zvažovali, zda jejich závěry a formulace jsou správné, nejsou lživé a urážlivé.
Často projíždím Starým Jičínem kolem pranýře. (Wikipedie: Pranýř ve Starém Jičíně je evidován jako kulturní památka pod rejstříkovým číslem 26808/8-1680 a katalogovým číslem 1000138010. Je to torzo kamenného, mírně konického válcového sloupu hanby složeného ze dvou dílů.) I díky tomuto kameni jsem si uvědomil, že to byl pro tehdejší společnost přínosný nástroj. Byla k němu uvázána fyzická osoba, spoluobčan, tedy konkrétní člověk, který se dopustil něčeho, za což by se měl stydět a kát. Kolemjdoucí si tak spojili nepravosti spáchané tímto člověkem s ním samým. Lidé byli více zodpovědní za své chování a snažili se pod pohrůžkou hanby své chování zlepšit. Vždy si uvědomuji, že tento institut dnes chybí. Máme sice „svobodný“ tisk, ale zdá se, že moc v této oblasti nefunguje.
Mne často i hněvá, když tito bohorovní byrokrati, s pěknými výplatami z peněz často vymožených z daňových poplatníků, svými elaboráty prokazují, že nezvládli učivo 5. ročníku základní školy, vědomě jsou arogantní a lžou. Jsou si jisti, že nikdo nespojí jejich „práci“ jmenovitě a konkrétně s nimi samotnými. Jsou si jisti, že je jejich nadřízení podrží, a na soudech se spravedlnosti či satisfakce občan nedomůže. Občan potažmo občané nadávají na úřady, na úředníky všeobecně, a to je tak vše.
Jsem přesvědčen, že na nejasnosti, chyby, nedostatky, nelogičnosti, lži, aroganci je třeba upozorňovat konkrétně a jmenovitě. Jsem přesvědčen, že pranýřování způsobem odpovídajícím současné době, tedy např. v tisku je správné a přínosné. Pranýřování u sloupů nebo v kleci praktikované před časem, i když by bylo rozhodně také přínosné, nepokládám dnes za vhodné.
Příklad, dle mého názoru, důvodného pranýřování:
a) Úřednice Mgr. Eva Kamasová a Bc. Kateřina Skýpalová se dne 9.9.2024 podepsaly pod VÝZVU Městského úřadu Valašské Meziříčí č.j. MeUVM 106080/2024, kde bylo mimo jiné uvedeno cit.: „… překročil nejvyšší dovolenou rychlost v obci o více než 10 km/h a méně než 20 km/h, přičemž v daném místě je stanovená nejvyšší dovolená rychlost jízdy 50 km/h. Vozidlu byla … naměřena rychlost 60 km/h…“.
Buď tyto úřednice nepochopily učivo z 5. obecné ZŠ tj. rovnosti a nerovnosti, nebo „kašlou“ na to, zda je jejich „práce“ obsahově a věcně správná či nikoliv. Obojí je špatné. To pranýřuji.
b) Lesní správce LS Vítkov Ing. Mgr. Jana Bezděková, Ph.D. dne 29.10.2024 napsala „Stanovisko LS Vítkov k žádosti o náhradu škody způsobené pádem stromů v k.ú. Jeseník nad Odrou“, které také podepsala. Mimo jiná často lživá tvrzení v dopise uvedla cit.: „Pro úplnost dále sdělujeme, že tato událost má svůj původ také v samotné existenci nemovitosti (do 30 m od hranice lesa, kde by neměly být umisťovány žádné stavby a jak bylo již předestřeno, v důsledku existence ochranných podmínek, zákonem stanovených chráněných území, dle zákona o ochraně přírody, a samozřejmě v důsledku povětrnostních vlivů (vis maior).“
Pro informaci. Porost neudržovaný minimálně 50 let, v němž byly nezdravé hnilobou napadené stromy, při větrných poryvech v září 2024 popadal na nemovitost a poškodil ji. Nemovitost je z konce 19. století. Do převratu 1948 byl pozemek, na kterém je předmětný neudržovaný les, veden jako „pastva“. Během času byl pozemek evidenčně převeden na „lesní pozemek“ a vlastníky se staly Lesy ČR st. p. Na pozemku mezitím, z velké části samovolně, vyrostl a přerostl „prales“. Nebyl udržován, nebyl kontrolován a byl nezdravý.
Paní Ing. Mgr. Janu Bezděkovou, Ph. D. pranýřuji za to, že ve svém dopis vlastníku poškozené nemovitosti vytýká, že nemovitost (z roku 1897) neposunul dále od „lesa“ ačkoliv je to nesmysl, resp. že si arogantním a neslušným způsobem dělá z vlastníka nemovitosti „pr..l“ (srandu).
c) Podobně pranýřuji Bc. Lukáše Sedláka a Mgr. Jiřího Kozáka zaměstnance Lesů ČR s.p., ředitelství Hradec Králové. Tito pánové vytvořili, resp. podepsali dopis č.j. LCR0047787/2024 ze dne 18.12.2024, ve kterém argumentují tím, že ke škodám nedošlo z důvodu, že stromy byly nezdravé, neudržované a tím, že se o les nikdo nestaral, což jsem fotograficky zdokumentoval a dokumentaci jim poslal. Argumentují naopak tím, že stromy byly zdravé, cit.: „Ke vzniku situace, kterou popisujete ve své žádosti, došlo v důsledku přírodních sil při živelní události, k pádu stromů došlo zcela nahodile a bez možnosti ovlivnění této situace způsobem péče o daný lesní porost; jednalo se o stromy, které nevykazovaly známky nemoci nebo poškození, a které tím pádem nevyžadovaly jakýkoliv těžební zásah. Mezi hospodařením LČR v porostu 490D13 a poškozením Vašeho majetku neexistuje příčinná souvislost.“
Vzhledem k tomu, že existuje (a oba pánové ji mají) fotodokumentace s hnilobou napadenými pařezy již odklizených stromů (důkaz příčinné souvislosti) a přesně specifikovaný popis události, lze jednoznačně tvrdit, že pánové Bc. Lukáš Sedlák a Mgr. Jiří Kozák sprostě lžou. Proto je pranýřuji.
d) Nejlepší nakonec. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – složka státu (dále jen Agentura). Je to, dle mého názoru, absolutně zbytečná a finančně velice nákladná složka státu. Zdvojuje a prodražuje správu státu ČR – (naprosto zbytečné CHKO). Občané žijící v CHKO se zbytečně musí obracet na místní samosprávu, správní orgány státu a navíc na Agenturu. Její smysl a „důležitost“ dokonale vystihuje „Vyjádření k žádosti o objasnění příčiny povodňových škod v září 2024 – …“ ze dne 20.1.2025 č.j. 00431/MS/25, které vyřídil Jiří Veska a pod nějž se podepsal Mgr. Daniel Kletenský. Ve vyjádření bylo mimo jiné uvedeno cit.: „Na druhou stranu uvádíme případ z jiné lokality, kde se nachází lesní pozemky v národní přírodní památce Landek (v Ostravě) na svahu nad zástavbou rodinných domů. V tomto území si vlastníci nemovitostí sami hlídají a žádají LČR, s. p. (ve spolupráci s Agenturou) o pokácení nebo ořezání stromů, které představují riziko pro jejich nemovitost. Příslušní revírníci nemohou při objemech práce a rozsahu jejich revírů, které mají na starosti, vést v patrnosti každý strom či porostní skupinu. Takto nastavený systém v této lokalitě funguje již dlouhodobě.“
Prosím, uvědomme si, kolik peněz daňových poplatníků stojí tato činnost (čekání na telefon či žádost kvůli ořezání větve) Agentury v rámci celé ČR!
A k revírníkům. Ve zdejší lokalitě jsem, mimo revírníkovo kšeftování se dřevem, revírníkovu činnost nezaznamenal. Věřím ale, že výkazy o ní jsou dokonalé.
Zaměstnanci Agentury, podobně jako zaměstnanci Lesů ČR, se nenamáhají s problémem seznámit, pochopit specifičnost dané lokality, prostě nechtějí se angažovat, bojí se odpovědnosti a práce. V první polovině dvacátého století byla správa této lokality v oblasti ochrany přírody a krajiny i s ohledem na povodně dokonalá. Současní mocipáni (nejen z Agentury) nemají zájem zkušenosti a poctivou práci našich předků převzít, pokračovat v ní a rozvíjet ji. Proto tyto pány pranýřuji.
Děkuji Vám za přečtení článku. A pranýřujte!!! Zveřejňování hloupých a lživých tvrzení úředníků může být podnětem k tomu, že si je někdy i po sobě přečtou před tím, než je odešlou. Pokud toho budou schopni, že se i někdy nad nimi zamyslí.
Kategorie: Autorské články
Já se původně domníval, že takovým typicky českým „historickým“ způsobem je defenestrace, dnes pokud možno od desátého poschodí výše. Ale možná i na to dojde?