AfD a CDU získaly, zatímco další strany bojují o přežití.
Jak Křesťanští demokraté (CDU), tak Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech vyskočily do vyšších čísel následně po kontroverzním hlasování v Bundestagu za nový zákon k omezení ilegální imigrace, v němž byl nakonec prolomen i „firewall“, takže CDU a AfD hlasovaly společně.
Ač se ten zákon nakonec schválit nepodařilo, ukázalo se, že hlasování spolu s AfD nijak CDU nepoškodilo i přes veškerou hlasitou kritiku od politiků německého establishmentu a médií. To může být spojeno s faktem, že velká většina Němců chce redukci imigrace a že kvůli masové imigraci přinášející hrozby terorismu a zločinnosti se cítí méně bezpeční než kdykoliv předtím, jak ukazují poslední průzkumy.
Průzkum od Infratest/Dmap pro ARD-Deutschlnad Trend přinesl i špatné zprávy pro FDP a BSW, které jsou obě na 4 procentech. To znamená, že obě tyto strany by neměly dostatečnou podporu k překonání 5procentního prahu ke vstupu do parlamentu.
Největší většinu v Parlamentu by měly CDU a AfD, ale možná je i koalice mezi CDU a SPD nebo CDU se Zelenými.
Nicméně sesterská strana CDU, Křesťanští socialisté (CSU), což je hlavní strana v Bavorsku, koalici se Zelenými vyloučila, což takovou koalici činí nemožnou, pokud CSU svůj postoj nezmění.
Na druhou stranu řekl vůdce SPD Lars Klingbeil, že do koalice s Friedrichem Merzem nevstoupí, pokud zavře hranice, jelikož Merz protlačuje svůj zákon o reformě imigrace. To znamená, že koalice CDU s SPD vypadá též jako nepravděpodobná, jelikož voliči CDU očekávají proti imigraci tvrdé akce.
To znamená, že jakákoliv potenciální koalice bez AfD bude pro CDU tvrdým bojem. Merz opět ale koalici s AfD vyloučil a zašel až tak daleko, že slíbil, že s touto stranou už nebude nikdy ani hlasovat.
Ve stejném průzkumu od ARD si 44 procent voličů myslí, že ten firewall bude dodržovat, zatímco dalších 43 procent řeklo, že CDU by fakt po volbách s AfD mohla spojit síly.
Kategorie: Autorské články