Síla NATO odstrašovat jiné státy od agrese je „pochybná“, protože jeho členové neutrácí na obranu dost peněz, varuje tento generální tajemník, když volá po obrodě evropského obranného průmyslu a po větších zbrojních výdajích.
Svět se stává nebezpečnějším, varoval opět generální tajemník NATO Mark Rutte při pokračování své kampaně za přemluvení členských států aliance, aby přinejmenším splnily své minimální závazky, natož aby reagovaly na Ukrajinskou válku a na výzvy prezidenta Trumpa, aby Evropa za svoji vlastní obranu přejala větší odpovědnost.
Když Rutte promlouval spolu s britským premiérem sirem Keir Starmerem, jehož hlavní dopad ve společném prohlášení bylo buzení dojmu, že chce před tiskem utéct, jakmile se otázky obrátily k tomu, zda když roku 2020 požadoval tvrdší vynucování předpisů koronavirových lockdownů, je přitom sám fakt porušil – tak tento generální tajemník provolával hlášku: „Aby se zabránilo válce, musí se více utrácet.“
Tento bývalý nizozemský ministerský předseda přesazený do funkce vůdce NATO varoval před narůstajícím přívalem „ruských destabilizačních kampaní“ a tvrdil: „Abychom s těmito útoky jednou pro vždy skoncovali, potřebujeme ze svého počínání udělat vyšší hru a zajistit, že naše odstrašování neponechá žádný prostor pro pochybnosti. Můžeme toho dosáhnout vyššími investicemi do obrany.“
Členské státy NATO se po roce 2010 shodly, že jejich výdaje na obranu by měly odpovídat minimálně dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) každého členského státu. Po skoro deseti letech jsou průměrné výdaje evropských států NATO neustále nízké na 1,9 procentech, kdy někteří z hlavních členů jako Španělsko utrácí jen tak málo, že je to 1,3 procenta, ač stále benefitují ze zaštítění obranou poskytovanou úsilím dalších členů včetně jaderných mocností Spojených států, Spojeného království a Francie.
Ale ve světle ruské agrese vůči východnímu křídlu Evropy a tvrzení Donalda Trumpa, že evropské státy potřebují přestat s vykořisťováním americké obranné benevolence, když pro sebe dělají tak málo, se diskutovalo o větším podílu HDP. Hádali se tam o navýšení na 2,5 procenta jako spodního prahu výdajů, Evropská unie však navrhovala 3 procenta a prezident Trump říká, že by teď rád od evropských členů dostal výši pěti procent jako za Studené války.
Ač Rutte sám žádné číslo neuvedl, tak včera spolu se Starmerem prosazoval postoj podpory navýšení, kdy řekl: „Řeknu-li to jinak, abychom zabránili válce, musíme utrácet více… v daleko nebezpečnějším světě nebudou 2 % k udržení naší bezpečnosti stačit. Potřebujeme investovat značně více. Také potřebujeme doplnit své sklady, a to rychle, při obrodě svého obranného průmyslu nemáme vůbec času nazbyt, abychom s absolutní nutností vystupňovali obrannou výrobu.“
Rutteho prohlášení souzněla s dalšími vůdci NATO, kteří tvrdili, že odstrašující síla NATO nemůže ve skutečnosti od války odradit, pokud za ní nebude stát průmyslová síla zaručující, že se členové NATO nejen postaví sami za sebe, ale že budou mít i schopnost v boji vydržet, bude-li to třeba, takže prohlásil, poněkud optimisticky vzhledem k čím dále více de-industrializovanějšímu Západu: „Za II. světové války továrny v UK a USA produkovaly miliardy kusů munice. To bylo ještě před digitalizací a automatizací. Se vší tou mocí britské průmyslové síly si jen představte, čeho bychom mohli dosáhnout teď.“
Kategorie: Autorské články