Rozlučme se s kyslíkem na planetě Zemi – vědci NASA předpovídají, že atmosféra Země ztratí svou schopnost udržet život, fotosyntéza totiž zkolabuje kvůli ubývání CO2.
Kyslík došel. Nemluvíme o scénáři post-apokalyptického filmu, ani o velice vzdálené budoucnosti (nebojte se ale, svoji dnešní večeři můžete vytáhnout z mrazáku). Ovšem světu, jak ho známe, prošla životnost. My se konce světa nedočkáme, ale kyslík už došel a bohužel to vypadá, že odpočet už začal. Neproběhne to jako podle předpovědí Mayů, ani jak řekl Nostradamus, ale (Nexus for Exoplanet System Science), patřící k NASA spolu s výzkumníky z Toho University datum už stanovili. Je to jedna miliarda let, kolik zbývá naší atmosféře, o které víte, že nás drží naživu.
Ač se nikdo z nás nedočká toho, aby zažil, že světu dochází kyslík, tak je objev natolik závažný, že přiměl vědce přehodnotit modely, které používáme k pochopení toho, jak se atmosféra planety vyvíjí a jak dlouho zůstane obyvatelná. A ano, opět vina leží na Slunci, které se rozpaluje více, než by mělo, a bude měnit koncentrace oxidu uhličitého. Sdělíme vám vše, co se v této studii praví.
Řetězec událostí způsobí pokles CO2
Skoro stejně jako u dominového efektu, s tím jak se Slunce rozpaluje (na čemž není nic nového, probíhá to už miliony let), tak řetězec následků bude spouštět cosi, co není ke složitému životu moc přívětivé, protože rozžhavování bude v atmosféře rozbíjet molekuly CO2, což způsobí pokles oxidu uhličitého natolik, že rostliny přestanou provádět fotosyntézu…, takže už žádný kyslík. Takhle jednoduše to vypadá a tak závažně se to vyvine. Tento proces podle výzkumníků začne desertifikací naší planety trvající, dokud se z ní nestane to, čím bývala před miliardami let, tj. gigantickou skálou.
Ohlášené vyhynutí: bez kyslíku není žádný složitý život
To v podstatě skoncuje s životem, jak ho známe. Rostliny bez CO2 nepřežijí a to znamená, že kyslík nebude pro živočichy nebo lidi. Vědci odhadují, že taková transformace by se mohla rozběhnout do 10 000 let. A jakmile to začne, nebude už cesty zpět. Bez kyslíku se také ztratí ozónová vrstva, takže Země bude vystavena smrtící úrovni slunečního záření. Jediní, kdo by se mohli na takovou novou realitu adaptovat, budou anaerobní mikroorganismy. Zbytek zmizí.
Kdy k této transformaci přesně dojde?
Vědci Kazumi Ozaki a Christopher Reinhard vyvinuli rozsáhlé simulace, aby odhadli moment, kdy už Země nebude obyvatelná, ten datum ale není, jak už jsme uvedli, blízko, odhadují, že k tomu dojde během miliardy let, ač to začne být patrné o tisíce let dříve.
Ač to pro nás není bezprostřední problém, tak to zcela mění naše chápání života na Zemi i na jiných planetách.
Více metanu, méně kyslíku
A jako by toho nebylo dost, dalším efektem této transformace atmosféry bude nárůst metanu. To dále zhoršování atmosféry urychlí, takže vzduch bude čím dál toxičtější a bude to přispívat k progresivnímu vyhynutí mnoha druhů. Výhled je jasný: Země v budoucnu nebude vůbec vypadat jako ta, kterou dnes známe.
Co to všechno pro nás znamená?
Tento objev by nás neměl kvůli kalendáři znepokojovat, jelikož to nebudeme my, kdo to zažije (nebo možná budeme, kdo ví), ale nutí nás to zamyslet se, jak křehká je rovnováha, která život na planetě udržuje. Když víme, že kyslík nepřetrvá navždy, tak nám připomíná, že i ty nejzákladnější složky naší existence nejsou věčné.
Též to pobízí k novým otázkám ohledně podmínek, jaké naše planeta musí splnit, aby byla opravdu obyvatelná, a jak dlouho to potrvá. Protože ač byla Země po miliony let perfektním domovem, má tato její role datum uplynutí životnosti. Pochopení těchto cyklů není důležité jen pro vědu. Je podstatné, abychom přijali, že ve vesmíru nic netrvá navždy.
Kategorie: Autorské překlady