Reform UK během této historické noci podle předběžných výsledků o pouhých šest hlasů získala nového poslance parlamentu, dostala svého prvního starostu a urvala si více radních než všechny ostatní strany dohromady.
Nigel Farage tuhle „ohromnou noc pro Reform“ oslavuje, když jeho strana vykazuje všechny příznaky toho, že se „hluboce zakousla“ do voličské základny jak vládnoucí Labour Party, tak režimní opozice Konzervativců, o nichž říká, že je teď Reform nahrazuje. Podstatné je, že tato strana svůj střet s oběma tradičními britskými politickými partajemi vyhrála, což jak tvrdí Farage, ukazuje, že Reform není jen pravicovou silou, nýbrž je čímsi, co je nad těmi starými dělícími liniemi, když získává podporu od obou těch starých stran.
Celonárodně nejviditelnějším výsledkem bude, že Reform získala nového poslance parlamentu, když Sarah Pochin kandidovala v doplňovacích volbách v Runcorn and Helbsy, které byly vypsáno, když úřadujícího labouristického politika Mike Amesburyho opakovaně nafilmovali, jak mlátí voliče, poté co se nalil šesti pintami piva. Volby byly ohromně těsné, přičemž Labouristé požadovali přepočítání v naději, že první výsledek zvrátí, nakonec ale o pouhých šest hlasů prohráli.
Vítězství Faragovy Pochin není pozoruhodné jen těsností v hlasech, kdy BBC říká, že jsou to nejtěsnější doplňkové volby v moderní britské historii, ale i tím, jak ohromnou labouristickou převahu musela Reform k vítězství překonat. Bylo to pro Labouristy jedno z nejbezpečnějších křesel, jaké kdy bylo v doplňkových volbách prohráno, když se labouristická podpora zhroutila z převahy s 53 procenty v posledních národních volbách, takže si teď Reform vyskočením z 18 na 38 procent o fous to křeslo urvala.
Noviny přiklánějící se ke Konzervativní straně The Daily Telegraph uvádí, že kdyby se ve všeobecných volbách zopakovalo přebíhání voličů jako v Runcorn, tak by se Nigel Farage stal premiérem s jednou z největších většin v historii britské politiky, s ještě větší, než dosáhla Margaret Thatcher nebo Tony Blair. Samozřejmě, že Runcorn a Helsby není Británie a přebíhání v doplňkových volbách nelze obecně promítat do národních voleb, je to ale stejně zábavný a osvětlující způsob k ilustraci selhávání Labouristů ukázaného přes noc. Dalším ohromujícím vítězstvím Reform UK Nigela Farage této noci bylo získání starostovství ve Velkém Lincolnshire, kdy byla tato pozice poprvé vybrána v přímých volbách. Vítězství bylo s „velkou převahou“ uvádí místní noviny Linconshire Echo, kdy Reform získala ohromný náskok s 42 procenty v porovnání s 26 procenty pro tradiční Konzervativce, kteří tu mají tradiční základu, a s ubohými 12 procenty pro národní vládnoucí stranu Labouristy.
Faragova nová starostka Lincolnshire Dame Andrea Jenkyns, přeběhlice k Reform od Konzervativců, kde bývala spolupracovnicí Borise Johnsona, se v těchto místech hlasitě ozývala, chválila pana Farage a slibovala změnu. Říkala: „Protiúder, abychom zachránili srdce a duši naší ohromné země, právě začal. Teď, když se Reform dostala do mocenské pozice, můžeme pomoci s rozběhem přestavby Británie. Reform bude palec po palci Británii restartovat k návratu k její slavné minulosti. Pustíme se do ilegální migrace.“
Nigel Farage se jednoho dne „stane ohromným premiérem.“
Farage se zase vyjádřil o škodách, které uvedené výsledky přinesly pro ten systém dvou stran, který britské politice dominoval od konce První světové války. „Myslím, že jsme teď jako hlavní opoziční strana vůči vládě nahradili Konzervativní stranu,“ říkal BBC a upozorňoval, že Reform se do Labouristů při přebírání voličů „tvrdě zakousla“.
Uznal, že „v soutěži o starosty utrpěli jednu nebo dvě porážky,“ Telegraphu však říkal: „Pro nás to byla ohromná noc, velice hluboce jsme se zakousli do labouristických voličů v dalších částech Anglie, zakousli jsme se hluboce i do konzervativních voličů. A teď se z nás stala, jak je to po dnešní noci nepochybné, ve většině země hlavní opoziční stranou vůči této vládě.“
A opravdu, ač Reform ve třech dalších soutěžích o starostu prohrála, kdy jedno se v době publikace ještě bude muset vyhlásit, tak všechny byly velice těsné, přičemž Reform vyrostla z ničeho, aby teď proti labouristům prohrála jen o pár stovek hlasů. Ač v Londýně to s vedením Laouristů nevypadá moc špatně, tak už měsíce trvající trend z průzkumů ukazuje, že Reform neustále stoupá a Labouristé klesají, a ani jejich kandidáti se k tomu nevyjadřují moc hezky.
Starostka Ros Jones, která byla roky starostkou Doncasteru a zase pouhými 698 hlasy vyhrála, vůbec premiéra nechválila, když říkala, že ten těsný výsledek ukázal, že nastal čas, aby vláda začala naslouchat lidu. Lauře Kunssberg říkala: „Myslím, že zdejší výsledek z dnešní noci ukáže, že je třeba naslouchat muži, ženě a podnikatelům na ulicích a opravdu úspěšně poskytovat lidem, co chtějí.“
Nicméně jsou to jen počátky sčítání a velká většina z více než 1 600 radních křesel ze včerejších voleb bude vyhlášena až odpoledne a večer. I tak ale v době, kdy Nigel Farage z Reform UK mluvil s tiskem, získal více křesel v radnicích než všechny ostatní strany dohromady a snadno překonal i ty největší průzkumy konané před dnem voleb.
V tomto okamžiku směřuje Reform v průměru ke 40 procentům křesel v radnicích.
Sir John Curtis, odborník na volby, řekl: „Úspěchy Reform jsou dost pozoruhodné“ a Farage dokázal, že ty průzkumy byly jen iluzí. Říkal: „Velkou otázkou je zeptat se: Představuje Reform ohromnou výzvu pro tradiční převahu Konzervativců v britské politice a asi i pro Labouristy? Je to opravdu problémem? A myslím si, že teď už víme, že odpověď na tuto otázku je ano.“
Spolu s tím, že je pro Konzervativce zatím brutální noc, kdy jejich postavení je ve velkém ohrožení od Farage, tak volby přinejmenším přispěly k tomu, aby britská veřejnost dosáhla určité konsolidace vznesením drtivého verdiktu nad Labouristickou stranou a nad jejím vůdcem premiérem sirem Keir Starmerem. Ve straně se teď říká, že labourističtí poslanci už pochybují o svém vedení, neboť po tom „zdrcujícím verdiktu to vedlo i ke ztrátě tzv. bezpečných křesel pro Labouristy.“
Velká Británie má několik vrstev veřejné správy. Místní úřady a radnice vedené radními, kteří se volí průběžně, takže na rozdíl od národního parlamentu v nich pořád zůstává dost zkušených delegátů, aby neustále fungovaly. Ve čtvrtečních volbách se v celé zemi volilo 1 641 radních z 18 725. Radní teoreticky stanovují místní daňové sazby a výdajové priority pro místní služby, jako třeba sběr odpadků, školy a opravy silnic.
Ve skutečnosti ústřední vláda v průběhu času zavedla spoustu povinných služeb, které se požadují, aby radnice poskytovala, a centralizovala to, co jsou místní daně, takže pravomoci radnic jsou ve skutečnosti hodně omezené. To se stalo v mnoha oblastech problémem, protože povinné požadavky na to, co radnice musí poskytovat, rostou, zatímco peníze, které musí utrácet, ne, dokonce v mnoha oblastech na hlavu klesají, takže některé radnice bankrotují nebo jsou na pokraji bankrotu.
Kategorie: Autorské překlady