Evropa nebude do mírových rozhovorů o Ukrajině zahrnuta, řekl 15. února vyslanec prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu poté, co do evropských metropolí rozeslal dotazníky, co by mohli pro Kyjev nabídnout jako bezpečnostní záruky.
Jak v neděli hlásil Jacob Burg z Epoch Times, Francie řekla, že v pondělí bude hostit summit evropských vůdců, aby prodiskutovali Rusko-Ukrajinskou válku a evropskou bezpečnost následně po tvrzení speciálního Trumpova vyslance pro Ukrajinu a Rusko generálporučíka Keith Kellogga, že Evropa se nezúčastní rozhovorů o ukrajinské budoucnosti v letech po válce s Ruskem.
Francouzský prezident Emmanuel Macron „svolá hlavní evropské země k diskusi o evropské bezpečnosti,“ řekl rádiu France Inter ministr zahraničí Jean-Noel Barrot. Zasedání označil za pracovní poradu a zdůrazňoval, že by se neměla „přehnaně dramatizovat.“ Francouzská prezidentská kancelář toto zasedání ještě neoznámila.
Macron pozval nejméně Británii, Německo, Polsko, Itálii a Dánsko zastupující baltské a skandinávské země, vedení Evropské unie a generálního tajemníka NATO, uvedlo šest evropských diplomatů. Řekli, že účelem zasedání je prodiskutovat, jakou okamžitou pomoc mohou Ukrajině dát a jakou roli může Evropa sehrát jak při poskytnutí bezpečnostních záruk Kyjevu, tak širší Evropě.
Trump minulý týden před konzultacemi s evropskými a ukrajinskými vůdci volal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a říkal, že mírové rozhovory tím začaly.
Trumpova administrativa tlačí evropské spojence v NATO, aby převzali prvořadou roli v bezpečnostních zárukách tomuto regionu, jelikož Spojené státy upřednostňují bezpečnost hranic a zabraňování politickému a vojenskému vlivu Číny.
Na konferenci o globální bezpečnosti v Mnichově Kellogg řekl, že Spojené státy budou jednat jako zprostředkovatel v rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem.
„Jsem ze školy realismu,“ řekl Kellogg ohledně toho, bude-li Evropa mít během vyjednávání také místo u stolu.
„Myslím, že k tomu nedojde.“
Ve snaze uklidnit Evropany řekl Kellogg, že to neznamená, že „jejich zájmy se nezohlední, nevyužijí nebo neuplatní.“
Někteří evropští vůdci však namítají proti jejich odstrčení od rozhovorů.
„Není možné, abyste mohli diskutovat nebo vyjednávat o Ukrajině, ukrajinské budoucnosti nebo evropské bezpečnostní struktuře bez Evropanů,“ řekl reportérům v Mnichově finský prezident Alexander Stubb.
„To však znamená, že je třeba, aby Evropa vedla své činnosti společně. Je třeba, aby Evropa méně mluvila a více jednala.“
Dotazník, který Kellogg rozeslal Evropanům, „přinutí Evropany myslet,“ řekl Stubb.
Vysoké reprezentantka pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Kaja Kallas se vyjádřila ještě výřečně, kdy řekla, že „když někdo s něčím souhlasí a myslím tím, že všichni ostatní řeknou ‚OK fajn!‘ tak jste dohodnuti, my ale tak postupovat nebudeme!“
Dodala, že postoj EU je „naše důležitost“, jsme trumfem pro jakýkoliv mír!
Generální tajemník NATO Mark Rutte na Evropany naléhal, aby se zapojili.
„A svým evropským přátelům bych řekl, pusťte se do debat, ne stěžováním, že byste mohli, ano nebo ne, buďte u stolu, ale tím, že přijdete s konkrétními návrhy, nápady a se zvýšením obranných výdajů,“ řekl.
Kellog řekl, že do rozhovorů o ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou by se měla zahrnout postoupení území Ruskem a útočení na ruské výnosy z ropy.
„Rusko je opravdu petrolejářský stát,“ řekl s dodatkem, že je třeba, aby Západ přitlačil při adekvátním vynucování sankcí proti Rusku.
Činitelé USA a Ruska se v nadcházejících dnech k pokračujícím mírovým rozhovorům sejdou v Saúdské Arábii, uvádí reprezentant Michael McCaul (R-Texas). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po schůzce s viceprezidentem JD Vancem 14. února v Německu řekl, že jeho země není k rozhovorům v Saúdské Arábii pozvána a že Kyjev, než začne mluvit s Ruskem, tak provede konzultace se strategickými partnery.
„Na Ukrajině je to válka proti nám a naše jsou i lidské ztráty,“ řekl dnes ráno prezident Zelenskyj Meet The Press.
„Jsme vděční za jakoukoliv podporu, v USA je jednota ohledně podpory Ukrajině jednotou obou stran, oboustranná podpora,“ s dodatkem, že „jsme za to vše vděční, ale ve světě není žádný vůdce, který by opravdu mohl uzavřít dohodu s Putinem o nás bez nás.“
„Nikdy nepřijmu žádné rozhodnutí mezi Spojenými státy a Ruskem o Ukrajině. Nikdy,“ provolal.
Ministr zahraničí Marco Rubio, národně bezpečnostní poradce Mike Waltz a vyslanec Bílého domu pro Střední východ Steve Witkoff odcestují do Saúdské Arábie, řekl McCaul.
Tyto rozhovory mají za účel zařídit schůzku mezi Trumpem, Putinem a Zelenským, aby „nakonec přinesly mír a konec tohoto konfliktu,“ řekl.
Kategorie: Autorské články