Německo za své autoritářské činy proti největší opoziční straně v zemi schytává kritiku ze všech stran.
Německá vláda zjevně opravdu připravuje zákaz strany Alternativa pro Německo (AfD) poté, co mocná domácí špionážní agentura této země uvedenou stranu klasifikovala jako „definitivně pravicově extremistickou.“ Teď už na tu klasifikaci reagují světoví vůdci, kdy maďarský premiér říká, že tuto stranu a její spolu-vůdkyni Alici Weidel podporuje.
Poté, co Úřad na ochranu ústavy (BfV) vydal nové určení AfD, které dláždí cestu k zákazu celé strany, zeptal se Orbán na X: „Co se to sakra s Německem děje?“
Pak se chytil Alice Weidel a prohlásil: „Můžeš s námi počítat.“
Orbán a Fidesz si od AfD roky drželi odstup, hlavně pod tlakem německé vlády. Krátce před německými národními volbami Orbán Weidel v únoru v zemi hostil, kdy AfD prohlašoval za „budoucnost Evropy.“ Weidel Orbána označila za „vzorový příklad.“
Orbán zdaleka není jediný, kdo AfD podporuje. Nová klasifikace pro AfD od BfV této špionážní agentuře dává neuvěřitelné pravomoci ke špehování členů AfD včetně přístupu k jejím emailům, telefonním hovorům a chatům. Jelikož to je největší opoziční strana v zemi, která je teď v průzkumech i nejpopulárnější stranou v zemi, tak se jedná o nesmírné ohrožení demokracie a soukromí.
Proti těmto tyranským opatřením Německa teď vystupují i Spojené státy. Šéf ministerstva zahraničí Marco Rubio na X napsal: „Německo právě své špionážní agentuře dalo nové pravomoci ke špehování opozice. To už není demokracie, to je tyranie v převleku. Tím, co je opravdu extremistické, není populární AfD, která byla ve volbách druhá, ale spíše smrtonosné imigrační politiky režimu.“
Německé ministerstvo zahraničí už na to odpovědělo tvrzením: „Tohle je demokracie. Toto rozhodnutí je výsledkem důkladného a nezávislého vyšetřování k ochraně naší ústavy a vlády zákona. Budou to nezávislé soudy, které budou mít poslední slovo. Poučili jsme se ze své historie, že pravicový extremismus je třeba zastavit.“
Ředitel Tesly a X Elon Musk na X napsal, že zákaz AfD by byl „extrémním útokem na demokracii.“
Viceprezident USA J. D. Vance napsal: „AfD je nejpopulárnější stranou v Německu. A byrokraté se ji teď pokouší zničit.“ S odkazem na německou historii dodal: „Západ úplně Berlínskou zeď zbořil. A teď ji zase postavili, nebyli to Sověti nebo Rusové, ale byl to německý režim.“
Teď roste volání po úplném zákazu této strany i v CDU. Friedrich Merz to však ještě nekomentoval, přičemž jeho budoucí ministr vnitra Alexander Dobrindt nabádal k opatrnosti.
AfD už proti tomuto určení BfV podala žalobu. Zákaz by upřel hlasy milionům voličů a Německo by uvrhl do autoritářského systému proslulému zakazováním opozičních stran. Jsou i pochybnosti, zda by takový zákaz vůbec uspěl, když vrcholný soud země, tj. Ústavní soud, by to potenciálně mohl zrušit a i bez ohledu na výsledek by to do závěru trvalo roky právních sporů.
Kategorie: Autorské překlady