AfD právě dosáhla historických výsledků.
Alternativa pro Německo (AfD) dosáhla historického rekordu a je to teď poprvé nejpopulárnější strana Německa, kdy dosahuje 26 procent. Průzkum od Forsa ukazuje, že na druhém místě je Křesťanskodemokratická unie (CDU) s 25 procenty.
Kdyby volby proběhly dnes, tak by ty dvě strany, co mají sestavit vládu, Sociální demokraté (SPD) a CDU, už neměly k sestavení vlády dost hlasů. SPD je na 15 procentech, takže obě strany mají dohromady 40 procent. Průzkum ukázal, že podpora Zelených se propadla na 11 procent a strana Levice se též propadla na 9 procent.
Tyto zprávy přichází v době, kdy levice v německém parlamentu Bundestagu tlačí na hlasování o zákazu AfD, o čemž už Remix News podrobně referoval. Avšak přes počáteční zprávy, že CDU takovýchto zákaz podpoří, začíná být scéna zastřená.
Např. čím dál více hlasů v CDU a v jejich sesterské straně CSU volá po tom, aby se vůči AfD „držel více jazyk za zuby“, včetně vlivného místopředsedy parlamentní skupiny CDU/CSU Jense Spahna. Spahn dokonce řekl, že AfD by měla v Bundestagu moci vést některé komise, což by této straně dalo větší slovo a moc. Jelikož obdržela v německých volbách druhý největší počet hlasů, tak by stejně jako ostatní strany měla mít k těmto komisím přístup, mnozí ji však chtějí zcela umlčet, zvláště ve zpravodajské komisi.
Tahle záležitost by mohla v koalici mezi CDU a SPD vyvolat značný rozkol. Člen Bundestagu z SPD Ralf Stegner Welt řekl, že jeho strana nemá „absolutně žádný smysl pro humor“ ohledně jakéhokoliv pokusu vycházet s AfD.
Řekl, že jakékoliv sblížení by pro novou koaliční vládu znamenalo „maximální zátěžový test“.
„Kdokoliv, kdo chce s SPD vytvořit koalici, nemůže spojovat síly s pravicovými radikály. A spojení sil znamená i hlasování pro nepřátele demokracie,“ řekl. Tento poslanec známý svými levicovými názory naopak vyzývá k zákazu AfD, pokud Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) tuto stranu klasifikuje jako „potvrzené pravicové extremisty.“
„Pokud Úřad pro ochranu ústavy aktualizuje svoji klasifikaci, tak je také naší povinností začít pracovat na iniciaci zákazu této strany,“ řekl Stegner.
Welt však referuje, že CDU odmítá „automatický“ přístup k zákazu AfD.
Naproti tomu CDU/CSU tento automatický přístup odmítá: „Odvozovat povinnost iniciovat řízení k zákazu na základě aktualizace od Spolkového úřadu na ochranu ústavy by bylo jasnou ignorancí právní situace,“ řekl Günter Krings, mluvčí právní politiky parlamentní skupiny CDU-CSU. Ten místo toho chce „politický boj s AfD, aby se tak odhalil její extremismus. Nejlepším receptem proti AfD jsou konkrétní úspěchy nové spolkové vlády, zvláště v migraci, bezpečnosti a ekonomice.“
Rovněž tvrdí, že zahájení řízení „by pro AfD přineslo jen semknutí a využili by to jako levnou podporu svého mýtu o tom, že jsou obětí.“
Spolu s tím AfD volání po zákazu zlořečí: „Obnovená volání po úplném zákazu AfD jsou zcela nepodložená a bylo by to zcela beznadějné,“ řekla spolu-vůdkyně AfD Alice Weidel. „Pan Stegner, místo aby se zapojoval do anti-demokratických fantazií o zákazu, by měl uvažovat o tom, proč jeho strana už roky houfně ztrácí voliče.“
Sahra Wagenknecht, která je vůdkyní levicové BSW Weltu řekla: „Nejdříve gigantický volební podvod a pak debata o zákazu: mohlo by to být snad ještě stupidnější? Samotný fakt, že takové návrhy teď ze všech koutů přichází od samozvaných ‚středů veškeré demokracie‘ je hanebný a jen dále AfD posílí.“
Zašla až tak daleko, že řekla, že by šlo o čistě autokratický krok.
„Není pochyb, že v autokracii by se ten ‚problém‘ řešil přesně tím samým způsobem.“
I v samotné SPD o tomto zákazu probíhá debata.
Předseda zemské vlády Saska Stephan Weil z SPD varoval, že zákaz by také mohl selhat, což by „pro AfD bylo požehnání.“
Kategorie: Autorské překlady