Italská premiérka Giorgia Meloni přijala roli zprostředkovatele mezi USA a EU o Ukrajině, kdy vyzývá k jednotě Západu a zároveň tvrdě odmítá britské a francouzské návrhy na vyslání vojsk.
Italská premiérka Giorgia Meloni v pondělí v probíhající debatě o Ukrajině sehrála roli usmiřovatele mezi Spojenými státy a Evropskou unií, kdy se snaží udržet jednotu Západu spolu s ochranou italských národních zájmů.
Italská premiérka v televizním interview s Fracescem Giorginem na Rai 1 tvrdila, že ty přístupy k ukončení války mezi Spojenými státy a většinovým názorem Evropy jevícími se tak kontrastně nejsou ve skutečnosti zas tak od sebe vzdálené a uvedla, že všichni mají stejný záměr – „trvalý mír a stabilitu pro Ukrajinu.“
Avšak zatímco Británie a Francie prosazují vyslání mírových vojsk na Ukrajinu, tak Meloni vytyčila jasnou linii, kdy dala jasně najevo, že Itálie se takového úsilí nezúčastní.
„Itálie vyjádřila své pochybnosti,“ řekla k tomuto plánu. „Protože podle mého názoru je to velice složitá situace. To je důvod, proč jsme řekli, že na Ukrajinu italské vojáky nepošleme.“
Meloni se přes víkend v Londýně přidala k 17 evropským vůdcům a ke kanadskému premiérovi Jusinovi Trudeau při diskusi o válce na Ukrajině na vysoké úrovni. Tento summit, i s účastí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se konal během rostoucích obav z rozkolu Západu. Když ta válka neprojevuje žádné známky útlumu a Donald Trump zaujal k míru tvrdý postoj, přičemž tito vůdci opět ujistili o svých závazcích Ukrajinu vojensky podpořit, kdy Británie oznámila dohodu o financování 1,6 miliard £ (1,94 miliard €), aby Ukrajina mohla nakupovat protiletecké rakety.
Meloni ujistila o tom, jakou závažnost přikládali evropští vůdci těmto rozhodnutím, kdy zdůrazňovala, že „žádná možnost se nebrala na lehkou váhu.“ Zatímco ujišťovala o oddanosti Itálie Ukrajině a širší Západní alianci, tak rovněž dala jasně najevo, že jakýkoliv krok se musí pečlivě uvážit, aby se zamezilo prohloubení rozkolů v koalici. „Mou prioritou je vždy hájit italské národní zájmy,“ řekla s dodatkem, že Itálie je odpovědná za zabránění zbytečných rozkolů uvnitř Západu.
Nedávná schůzka mezi Zelenským a Trumpem ve Washingtonu vedla k ohromnému rozhádání před kamerami, když Trump s viceprezidentem JD Vancem dal jasně na srozuměnou, že vyjednávací páka Ukrajiny závisí výhradně na pokračující podpoře USA.
„Právě teď nemáte žádné karty, s nimiž byste mohli hrát. S námi začnete karty mít,“ bylo odchodové poučení od Trumpa, které rezonovalo před Zelenského návštěvou Londýna.
Tyto neshody v Evropě vystupňovaly obavy, že USA by mohly změnit kurz a nechat Ukrajinu ve zranitelnějším postavení. Meloni se v reakci na to uchýlila k povzbuzování k otevřenému dialogu mezi Západními spojenci, kdy naléhá na jednotnou strategii, nejen aby si poradili s Ukrajinským konfliktem, nýbrž i s širšími geopolitickými výzvami.
„To vlastně všechny šokovalo,“ řekla Meloni o té vypjaté výměně názorů. „Existují momenty, kdy si potřebujete vyříkat kontroverze a vyjádřit, co si myslíte, a existují momenty, kdy poctiví lidé pracují na urovnání, takoví nepracují na prohloubení rozkolů. Kdo by z nich měl prospěch?“ řekla.
Meloni na rozdíl od maďarského premiéra Viktora Orbána a slovenského vůdce Roberta Fica, kteří otevřeně kritizovali pokračující Západní vojenskou podporu Ukrajině, neutlumila svou oddanost Kyjevu. Zůstává však opatrná k akcím, které by mohly prohloubit vnitřní rozpory mezi spojenci nebo vést k nezamýšleným důsledkům.
„V italském národním zájmu je vyhnout se jakýmkoliv rozkolům uvnitř Západu, protože dojde-li k rozkolům, tak nás to všechny jen oslabí,“ řekla.
Kromě války na Ukrajině se Meloni vyjádřila i k ekonomickému napětí ve vztahu ke Spojeným státům, zvláště ohledně obchodních sporů a rozebírala své vztahy s Trumpovou administrativou.
„Koncept přátel a protivníků v zahraniční politice je zvláště zajímavý v tom smyslu, že jsem také přítelem mnoha lidí, mnoha vůdců, ale mou prvořadou povinností je hájit italské zájmy, ne jejich,“ vysvětlovala.
Varovala, že uvalování tarifů mezi přáteli a hrozby obchodní válkou „nejsou příjemné nikomu, ani Spojeným státům. Myslím, že to lze vyřešit pozitivně, a ne to začít eskalovat.“
„Pro nás jako exportní zemi jsou cla vyhlášená Donaldem Trumpem naprosto v rozporu s našimi zájmy. Uvidím, jak se to vyvine,“ dodala.
Kategorie: Autorské články