„Kriminalizace projevu vyvolává skutečné napětí ve vztazích Evropy s USA.“
Televizní „60 minutový speciál“ o německých zákonech proti nenávistné mluvě, který líčil policejní razie na občany po celé zemi, vyvolal mezi USA a Německem potenciální diplomatickou roztržku a vedl i k pobouření na sociálních médiích.
60 minutové video programu od americké zpravodajské sítě CBS přimělo Elona Muska v reakci na tyto šokující klipy, aby napsal: „Díky Bohu má Amerika svobodu slova.“
I přes kritiku, že Německo sklouzává do stavu autoritářského policejního státu, neprojevují policejní orgány a ministerstvo vnitra žádné známky útlumu razií proti lidem vystavujícím „nenávistnou mluvu“, „urážky“ či „rasistické memy“.
Nyní proti tomu začínají dštít i němečtí politici, když vrcholný poslanec Svobodných demokratů (FDP) Wolfgang Kubicky na X vystavil: „Kdokoliv, kdo ještě může v klidu spát i tváří v tvář takovým snímkům, nepochopil hodnotu svobody názoru pro demokratickou společnost. Svoboda názoru je základem svobody obecně. Tyto šťáry u lidí doma podvrací důvěru v platnost Základního zákona. Zajistíme, aby příští Bundestag takovýmto autoritářským excesům zabránil.“
Tyto razie do domovů by ale mohly vést i k diplomatické roztržce mezi USA a Německem.
„Urážet někoho není zločin a kriminalizace projevu vyvolává skutečné napětí ve vztazích mezi Evropou a USA. Tohle je orwellovské a každý v Evropě a v USA musí takové šílenství zavrhnout,“ napsal viceprezident JD Vance.
S tím jak vyšel tento speciál od CBS, tak i Musk vyslal více než jeden tweet.
Rovněž rozeslal segmenty z tohoto 60minutového speciál včetně příspěvku od Johna LeFevre, v němž psal: „Nazvat někoho znásilňovačem je v Německu daleko urážlivější, než znásilňovat. A 60 minut na to jde OK…“
Video zachycuje i německé prokurátory, kteří se nad v Německu prováděným prohledáváním domovů lidí smějí, kdy jeden německý uživatel X Mac A.
Wilms napsal: „Tohle ukazuje, jak rychle jsme přistáli v podmínkách orwellismu. Mimochodem tito pánové mají velkou legraci ze skutečnosti, že lidé jsou šokováni, když jim během prohledávání jejich domu odeberou mobilní telefony. ‚I když nejsou dále potrestáni, tak už to jejich zabrání je trestem samo o sobě! Hehe!‘ ukazovalo se jejich jásání nad tím v programu vysílaném v americké televizi.
Jedním z hlavních bodů je to, zda je „urážka“ zločin. Němečtí prokurátoři CBS říkají, že „urážka“ někoho nebo politika je zločinem a i přeposlání urážky je zločinem.
Údajně stovky lidí – pokud ne tisíce – zažili ve svých domovech prohledávání a zabrali jim jejich elektronická zařízení, přičemž byli stíháni za „urážky“ politiků. Mezi těmi urážkami bylo nazvání ministryně zahraničí Annaleny Baerbock „nejhorším ministrem zahraničí.“ V jiném případě zažil muž razii u sebe doma, když nazval ministra hospodářství Roberta Habecka „idiotem“.
Nicméně koncept urážky už není stíhatelným přečinem, pokud jsou takové urážky směrovány proti pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD).
Např. jen před pár měsíci shledal soud v Kolíně extremistické výhrůžky proti AfD jako „svobodu projevu.“
„Rozbíjejte jejich dveře a vrata, praštěte je do gesichtu. Vyblejte se jim na gesicht. Nesnáším ty sr*čky,“ řekla na RTL veřejná osobnost Peter Fischer.
Přestože vyzýval k násilí proti této straně a jejím příznivcům, tak soud tato násilná prohlášení Fischera, bývalého prezidenta fotbalového klubu Eintracht Frankfurt, shledal jako chráněnou svobodu slova.
„Toto prohlášení pronesené obviněným … lze považovat za plně spadající pod právo na svobodu projevu podle Článku 5 Základního zákona. Nebudí to tudíž podezření z veřejného podněcování ke spáchání zločinů nebo podněcování k nenávisti nebo urážka atd.,“ uvedl veřejný prokurátor Kolína Ulrich Bremer.
Kategorie: Autorské články