První jarní den jsme včera strávili na parlamentní Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti. Téma se totiž dotýkalo přímo naší petiční iniciativy Za konec obchodu s lidmi a proti vykořisťování žen v podobě náhradního mateřství. Návrhy, kterými se poslanecká pracovní skupina (tvořena pouze koalicí) spolu s některými odborníky a ministerstvem spravedlnosti (MSp) ubírala, přišli za MSp představit politický náměstek ministra spravedlnosti za hnutí STAN Mgr. Karel Dvořák a z legislativního odboru MSp JUDr. Lucie Slavíková, Ph.D., specializující se na právo obchodních korporací. Vládní zadání znělo připravit regulaci náhradního mateřství. Protože naše politická reprezentace uvěřila tomu, že existuje něco jako altruistické náhradní mateřství. Tak tomu ale není. Každé náhradní mateřství je komerční. Dítě se stává zasmluvněnou komoditou, tělo ženy se redukuje na pronájem dělohy. Dole si přečtěte, jak si takové „altruistické náhradní mateřství“ naši politici představují. Naštěstí má včera prezentovaný návrh ještě daleko do paragrafového znění. Proč naštěstí? Výmluvné bylo zaražené mlčení i těch nejprogresivnějších poslanců a poslankyň ze STAN a TOP 09.
Návrh na regulaci, který byl včera prezentován, byl podle náměstka Dvořáka tou nejkonzervativnější variantou, na které se pracovní skupina shodla. Jak poznamenal poslanec Aleš Juchelka (ANO), slovo konzervativní bylo v tomto případě zneužito. Dvořák totiž vysvětlil, že by v případě regulace byla prolomena stará právní definice zavedená už v římském právu, že matkou dítěte je žena, která jej porodila. Ano, čtete správně! Poslanecká komise ve složení poslankyň Šebelová (STAN), Richterová (Piráti), Decroix (ODS) a Ochodnická (TOP 09) navrhly prolomení této právní i faktické hranice. Členkou komise byla i poslankyně Bělohlávková za KDU, která s tímto návrhem nesouhlasila. V komisi jako lékařka navrhovala typy diagnóz, u kterých by surogacie mohla být povolena. Sama ale přiznala, že jde jen o úkrok stranou, a že se to dá obejít. Že regulace na základě diagnóz není správné řešení.
Způsob jakým představovali oba zástupci MSp tuto „regulaci“ nesmírně nahrával tomu, že absolutně nevidí důstojnost a křehkost života žen a dětí, které se stávají objekty k uspokojení bohatých lidí.
I poslankyně Ochodnická (TOP 09), která chce surogacii legalizovat, přímo na komisi přiznala, jak nesmírně těžké a emotivní to pro ni bylo. Zároveň ale otevřela i problematiku stejnopohlavních párů. Pracovní skupina navrhla přístupnost surogacie jen pro heterosexuální páry. Už v této fázi příprav byla skupina upozorněna profesorkou práva Bílkovou, že pokud projde tato regulace, bude diskriminační (a tedy napadnutelná) homosexuálními páry. Dojde na to, před čím tady roky varujeme. I dva muži budou moci říkat, že jsou neplodní (ač mohou být zcela zdraví a plodní, jen jaksi … ) a že i jim by měla být surogacie umožněna. Sněmovnou přijatá novela o manželství, sice neredefinuje manželství, ale je ve skutečnosti redefinicí rodičovství. Umožní cestou práva ohýbat biologickou realitu a když budou mít k asistované reprodukci garantovaný přístup dvě lesby v partnerství, proč by nemohli mít dva muži přístup k náhradnímu mateřství? Je to jen další krok, který otevře dveře obchodování s lidmi a novodobému otroctví.
Zástupci ministerstva přítomné ujistili, že samozřejmě půjde jen o altruistickou formu surogacie, tedy tu, kde surogátní matka nedostane za dítě zaplaceno. Nicméně dodali, že se jí bude platit ušlý zisk v těhotenství, veškeré výdaje s těhotenstvím spjaté, dostane finanční náhradu za porod .. no prostě všechny ty věci, které si vybavíte, když jde o čirý altruismus.
Poslankyně Válková a Ožanová (obě z ANO), které jsou autorkami návrhu zákona trestně právně postihujícího obchod s dětmi prostřednictvím surogátního mateřství (zaparkovaného již delší dobu v Poslanecké sněmovně a na jehož základě si vláda vytyčila úkol vypracovat svůj vlastní návrh), byly rovněž zděšené. Prof. Válková sice přiznala, že je ve schizofrenní situaci, protože je jak pro redefinici manželství, tak pro zákaz surogacie, ale mladou zástupkyni MSp vyškolila v lekci občanského práva. Společně s poslankyní Bělohlávkovou (KDU-ČSL), Novákovou (KDU-ČSL) a Zajíčkovou (ODS) apelovaly tyto poslankyně na to, aby byli vyslyšeni vyšetřovatelé operace Španěl a poslanci připravili urychlenou možnost kriminalizovat kupčení s dětmi v Praze. To neustále probíhá, děti mizí v zahraničí a kvůli neexistující legislativě má policie svázané ruce. To byl mimo jiné i důvod, proč to celé vzniklo, ale najednou je původní záměr ztracen a místo toho, aby se vyřešil palčivý problém obchodování s dětmi, hrozí prolomení chápání mateřství. Chce se mi říct, že je to jak v Kocourkově, ale on je to spíš horor.
Kategorie: Autorské články