Je obdivuhodné, jak se vědci snaží lopotně nacházet různé příčiny rostoucího výskytu rakoviny, ale vytrvale přehlížejí nejočividnější možnou příčinu – covidové vakcíny.
Zdroj: Lékaři z celého světa bijí na poplach kvůli záhadnému nárůstu počtu mladých lidí s diagnostikovanou rakovinou, která se obvykle pojí se staršími lidmi.
Říká se, že prý neexistuje jasné vysvětlení toho, co se skrývá za globálním fenoménem rakoviny. Nebo jen nikdo nechce vidět zjevnou příčinu?
Zatímco míra jistých druhů rakoviny v některých zemích před rokem 2020 stoupala, nejnovější trendy naznačují prudký nárůst až po pandemii. Výzkumníci si myslí, že to bude pokračovat ještě několik let.
Britský portál The Mail Online uvádí:
Téměř na každém kontinentu dochází k nárůstu různých typů rakoviny u lidí mladších 50 let, což je obzvláště problematické, protože nemoc se v této skupině populace zachycuje až v pozdějších stádiích. Většina lékařů totiž není vyškolena k tomu, aby si všímala příznaků rakoviny u mladých lidí.
Rozdíly v mírách a typech rakoviny jsou pro vědce záhadou. Některé podnítily k tomu, aby spustily několik desetiletých výzkumných projektů, do kterých budou zapojeny statisíce mladých lidí z celého světa.
Z globálního hlediska Austrálie zaznamenala světově nejvyšší počet diagnóz rakoviny u mladých lidí s mírou 135 případů na 100 000 obyvatel. Nedaleký Nový Zéland má druhou nejvyšší míru 119 případů u lidí mladších 50 let na 100 000 obyvatel.
Zatímco v Austrálii je nejčastějším typem rakoviny rakovina prsu, na Novém Zélandu je na prvním místě rakovina tlustého střeva.
V Asii si Japonsko a Jižní Korea mohou být blízké a ekonomicky podobné, ale mají rozdílné míry brzkého nástupu rakoviny tlustého střeva, která se v Jižní Koreji zvyšuje rychleji.
Spojené státy americké se propadly na šesté místo na světě s 87 případy na 100 000 obyvatel mladších 50 let a Velká Británie je na 28. místě se 70,5 případy na 100 000 obyvatel.
Nejrychleji přibývající rakoviny zahrnují rakovinu hrdla a prostaty. Časný nástup rakoviny s nejvyšší úmrtností zahrnuje rakovinu prsu, trachey (průdušnice), plic, žaludku a tlustého střeva.
Odborníci již dlouho spekulují, že za nárůstem může být zvyšující se míra obezity a dřívější screeningy rakoviny, jakož i strava s vysokým obsahem tuků, konzumace alkoholu a užívání tabáku. Jelikož se však životní styl, zvyky a strava v jednotlivých zemích velmi liší, vědci si myslí, že tyto faktory nejsou zcela zodpovědné za tento nárůst.
Daniel Huang, hepatolog z Národní univerzity v Singapuru pro vědecký časopis Nature řekl:
„Mnozí předpokládali, že věci jako obezita a konzumace alkoholu by mohly vysvětlit některá naše zjištění. Zdá se však, že potřebujeme hlubší ponor do údajů, abychom odhalili skutečnou příčinu nárůstu případů rakoviny.“
Další výzkumníci se začali zaměřovat na genetickou složku brzkého nástupu rakoviny. Někteří vědci zjistili, že u mladších lidí se vyvinou agresivnější nádory než u starších pacientů. Tyto agresivnější nádory lépe potlačují imunitní systém člověka.
Patolog Shuji Ogino z Harvardské lékařské fakulty a jeho kolegové také objevili oslabenou imunitní odpověď u lidí s brzkým nástupem nádorů.
Navzdory odlišnostem jsou rozdíly jemné, řekl Ogino, a nelze určit jasný důvod.
Je obdivuhodné, jak se vědci snaží lopotně nacházet různé příčiny rostoucího výskytu rakoviny, ale vytrvale přehlížejí nejočividnější možnou příčinu – covidové vakcíny.
Uvidíme, jak dlouho ještě potrvá, než to oficiálně přiznají. Zdá se však, že ledy se začínají pomalu hýbat. Například, aktuálně už i mnohá média hlavního proudu na Slovensku píší, že za srdečními problémy cyklisty Sagana je očkování proti covidu.
Kategorie: Autorské články