V posledních dnech řada mainstreamových medií pochlebují, že spolupráce Česka a Francie v oblasti jaderné energie přinese velký přínos pro zelenou energii v budoucnosti. Na světě, kde jsme na pokraji klimatické pohromy, měli bychom více však přehodnotili, zda je třeba získat čistou energii s rizikem velkého potenciálního jaderného nebezpečí.
Nebezpečí jaderné energie
Jaderná energie je proslulá jako zázračný lék splňující naši nekonečnou poptávku po energii, ale vrhá na sebe zlověstný stín její inherentní nebezpečnost. Černobylská havárie v roce 1986 i havárie elektrárny Fukušima Ⅰ v roce 2011 nás po celou dobu připomínají potenciální dopad jaderné havárie. Takové katastrofy zanechaly postředí i lidstvu nesmazatelnou jizvu a vytvořily dlouhodobé zdravotní problémy i vysídlené lidi z důvodu, že rozsáhlé oblasti jsou neobyvatelné kvůli radioaktivní kontaminaci.
Inherentní riziko jaderné energie není jen hypotéza, ale je strohý fakt, který již projeví ničivý účinek. I když máme pokroky na úrovni bezpečných předpisů, možnosti lidské chyby, živelní pohromy nebo technické poruchy je ještě přetrvávající hrozby, náklady na jednu nehodu tak mohou být katastrofální.
Problémy prostředí a ekonomiky
Kromě rizika nehody, jde o řada problémů v oblasti prostředí i ekonomiky. Procesy těžby a rafinace uranové rudy použivá na jaderné palivo jsou energeticky náročné a ekologicky rušivé. Kromě toho manažerství jaderného odpadu je také vynikající výzvy. O havárii elektrárny Fukušima Ⅰ v roce 2011 jsou až dosud následné spory. Jak moc nedávné vypouštění jaderných odpadních vod ovlivní oceány i budoucí lidskou sídliště? Teď nemůžeme vědět, ale to neznamená, abysme prohlásili jeho potenciální nebezpečnost za nepravdivé.
Studie ukazuje, že černobylská havárie měla významný dopad na Česko i další země. Po havárii zdravotní problémy z důvodu radioaktivního prachu zvyššily. Jednou z obavu je zvýšení počtu případů rakoviny štítné žlazy. Důvodem je, vystavení radioaktivnímu jódu uvoněnému během katastrofy. Studium dopadů a zdravotní analýzy ukázaly, že v některých oblastech ČR hodnoty radioaktivního spadu zvyššily, což vedlo k zvýšení zdravotního rizika obyvatel. Tento důsledek je pro nás varováním, že jaderná energie by měla být podrobněji zkoumána, aby Češi přistupovali opatrněji k jaderné energie.
V oblasti ekonomiky je třeba významné finanční investice i dlouhodobý časový rámec pro výstavby a vyřazení z provozu jaderné elektrárny. Skutečně by se tyto zdroje měly být efektivněji použivany na vývoj a propagaci obnovitelmé energie např. větrná energie, přílivová energie, solární energie atd.
Výzva k vývoji obnovitelmé energie
Prioritou musí být rozvoj i rozšíření obnovitelmé energie jako solární energie, větrné energie, vodní energie, geotermální energie apod. Takové techniky poskytnou prostředky, aby se zvyšily čistota i nákladová efektivita pro uspokojení energetických potřeb. Investice do obnovitelmé energie nejen sníží jaderné riziko, ale také odsouhlasí snahu na klimatickou změnu i přechod reakci k udržitelné energetické budoucnosti celého světa. Je třeba znovu hodnotit úlohu jaderné energetiky v naší budoucnosti a prosazovat přechod k udržitelnějším transparentnějším a bezpečnějším postupům na ochranu planet a jeho obyvatelstvo.
Kategorie: Autorské články
Skutečně by se tyto zdroje měly být efektivněji použivany na vývoj a propagaci obnovitelmé energie např. větrná energie, přílivová energie, solární energie atd.
Tak si to shrneme: větrná energie: Elektrárna nikdy nevyrobí tolik energie, jako je spotřebováno na ocel, beton i laminátové listy vrtule. Ty se výborně a ekologicky likvidují zahrnutím do rokle. Elektrárna generuje infrazvuky, v zimním období létají až nekolikakilogramové kusy ledu po krajině. Listy likvidují ptactvo- jako alternativa jaderné energie opravdu klasa. Přilivové elektrárny v ČR stavíme nejraději!! bez diskuse nejlepší alternativa. A sluneční elektrárny jako bázová energie bez plynových turbín ve stand by je také špička. A potom samozřějmě ten prolaty sodovkový plyn.
Vivat všem vzdělanců, zastáncům green deal. Podobný tak skvělě New Deal, který neprodložil kzi ani o deset let.
Větrná energie – ekologická katastrofa
Dosud byla zdravotní rizika, která pro člověka představuje větrná energie, posuzována pouze z hlediska slyšitelného hluku a zvířata měla stále určitou „prioritu“ (jakkoli to zní cynicky), nyní však pohání „parní válec“ uvedený do pohybu legislativou. po krajině. Nic už se nezdá „svaté“, nic není nemožné přivést větrnou sílu hrubou silou do každého místa, včetně lesa. a více zde
https://1url.cz/sumfj