Trump se ocitne v dilematu kvůli své neochotě nebo neschopnosti donutit Ukrajinu k ústupkům požadovaným Ruskem.
Americká mediace mezi Ruskem a Ukrajinou zaujala svět kvůli nadějím mnoha pozorovatelů, že povede k průlomu, ale očekávání se od té doby zmírnila, a to i na americké straně, o čemž svědčí zpřísnění jejího vyjednávacího postoje vůči Rusku. V posledním vývoji událostí Ukrajina a Západ požadovaly od Ruska dodržování bezpodmínečného příměří, na což Putin reagoval nabídkou bezpodmínečného obnovení bilaterálních rozhovorů s Ukrajinou.
Zelenského reakce byla prohlášení, že ve čtvrtek navštíví Istanbul, což je místo a den, které Putin navrhl pro obnovení bilaterálních rozhovorů, ačkoli není jasné, zda se ruský vůdce zúčastní. Mírový proces na jaře 2022 , který Putin zmínil ve svém video projevu v neděli brzy ráno, zahrnoval pouze delegace obou stran, nikoli přímá jednání mezi jejich prezidenty, a Putin nyní považuje Zelenského za nelegitimního. Je také nepravděpodobné, že by se s ním setkal, pokud Zelenskyj předem nesouhlasí s významnými ústupky.
V tom spočívá problém, protože Zelenskyj odmítá ustoupit Putinovým požadavkům, aby Ukrajina obnovila svou ústavní neutralitu, demilitarizovala, denacifikovala a postoupila sporná území, a ani Trump ho k tomu nebude nutit . Jediným výsledkem mediačního úsilí USA je dosavadní jednání o strategickém partnerství s Ruskem, pravděpodobně postaveném na spolupráci v oblasti energetiky a vzácných zemin, nic víc. Z ruského pohledu to vypadá, že USA si to chtějí koupit, ne vyřešit klíčové problémy tohoto konfliktu.
USA jsou jedinou zemí, která má na Rusko a Ukrajinu vliv, který by mohla využít k jejich ovlivnění a dosažení kompromisu v rámci velké dohody, což jiným potenciálním zprostředkovatelům, jako je Čína a Turecko , chybí, přesto je jejich přístup nevyrovnaný. USA vyhrožují Rusku dalšími sankcemi a možná i větší vojenskou pomocí Ukrajině, zatímco Ukrajině hrozí pouze odstoupení USA od konfliktu, ale USA právě schválily nový balíček raket, takže to může být jen blaf.
Pokud USA brzy neopraví svůj přístup k rovnoměrnému tlaku na Rusko a Ukrajinu, a vzhledem k tomu, že žádná jiná země není schopna na obě země uplatnit vliv a přimět je ke kompromisu, pak mediace třetí strany dosáhne svých limitů. V takovém případě by mohla být eskalace nevyhnutelná, ať už kvůli tomu, že ji Rusko iniciuje potenciálním rozšířením své pozemní kampaně do nových regionů, nebo kvůli tomu, že USA vzdorovitě zdvojnásobí podporu Ukrajiny, pokud Trump obviní Putina z krachu mírových rozhovorů.
Putin nedal najevo, že je ochoten konflikt zmrazit, a tím mlčky upustit od všech svých dalších požadavků, což by mohlo také vytvořit prostor pro to, aby Evropané mohli během bezpodmínečného příměří nasadit na Ukrajinu uniformované jednotky , takže pokud se něco nezmění, pravděpodobně se dostane na Trumpovu stranu. Pokud Trump za těchto podmínek „eskaluje, aby deeskaloval“, riskuje vypuknutí ostré války s Ruskem, zatímco odchod by ho mohl učinit zodpovědným za jednu z nejhorších geopolitických porážek Západu, pokud Rusko následně Ukrajinu rozdrtí.
Trump se ocitne v tomto dilematu kvůli své neochotě nebo neschopnosti donutit Ukrajinu k ústupkům požadovaným Ruskem. V takovém případě by pro něj bylo lepší se s tímto konfliktem definitivně rozejít, než eskalovat zapojení USA, ale dohoda o nerostných surovinách a následné balíčky zbraní naznačují, že spíše zdvojnásobí své úsilí. Pak by však zničil svůj vytoužený odkaz mírotvorce a podkopal svůj plánovaný „návrat k Asii“ k silnějšímu zkrocení Číny.
Kategorie: Autorské články