Zelené energie EU osvobodit nemohou, takže zůstává závislákem na ruském zemním plynu.
Projevíte-li podporu mírové iniciativě k utlumení Rusko-ukrajinského konfliktu, tak vás tady v Evropě rychle označí za Putinova chcimíra.
A teď si představte, jakou byste riskovali reakci, pokud byste vyzvali ke zvýšení dovozů plynu z Ruska, kde jsou energie levné a hojné?
Je tedy neuvěřitelné, že v poslední době to spousta evropských zemí dělá: z Ruska dováží hromadu plynu, aby ukojily svůj apetit po levné, spolehlivé a efektivní energii.
Německá tisková agentura DPA s odkazem na studii think tanku Bruegel hlásí: „Poprvé za skoro dva roky dovezly za jedno čtvrtletí země Evropské unie více zemního plynu z Ruska než ze Spojených států.“
EU od letošního dubna do června nakoupila přes 12,7 miliard kubických metrů zemního plynu z Ruska v porovnání s 12,3 miliardami z USA, hlásí tento think tank. Nejvíce plynu do EU teď dodává Norsko.
Ač Německo už plyn z Ruska nekupuje, tak Rusko vystoupalo mezi dodavateli do EU na druhé místo.
Expert na zahraniční záležitosti německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Norbert Christian vyzval k zákazu dovozů ruského plynu pro celou EU.
„Evropané podporují Ukrajinu miliardami a zároveň platí miliardy Putinově válečné mašinerii, to není ani odpovědné, ani rozumné či věrohodné,“ řekl Röttgen.
Tyto politické rozpory ilustrují, jak zoufale EU prahne po levné energii a jak země EU ne vždy tančí tak, jak se jim píská.
Mezitím další Evropané vyzývají k naprostému zákazu ruských energií: „Dovoz ruského plyn se rovná podpoře ruské válečné ekonomiky a jeho války s Ukrajinou,“ říká zelený finský europoslanec Ville Niiströ. „Musíme tlačit na naprostý zákaz ruského plynu na trzích EU a i globálně omezit jejich trhy tak, jak je jen možné,“ říkal Euractivu.
Na druhé straně mluvčí energetické politiky FDP Michael Kruse vidí v ruských dovozech zdroj daňových výnosů a vyzývá k „příplatkům“ k cenám dováženého ruského plynu, což by se mohlo využít na pomoc financování dodávek zbraní Ukrajině. Jinými slovy by němečtí spotřebitelé měli být nuceni podpořit válečné účty vyššími platbami za energie, které jsou už tak drahé.
V srpnu přijalo Rakousko závazek „k útlumu dodávek ruského zemního plynu do roku 2027,“ ten však není „závazný“. Evropa si zjevně uvědomila, že ač je s Ruskem ve válce, tak ještě pořád, aby splnila své energetické potřeby, na Rusku závisí.
Všechny ty Zelené energie zatím nedosáhly ničeho jiného než zdražení energií a životních nákladů, a tudíž ochuzení občanů. Jsou to hry bez hranic.
Kategorie: Autorské články