Populističtí spojenci v Evropě reagovali s jásotem a optimismem ohledně budoucnosti Západu, když Donald Trump ve snaze vrátit se do Bílého domu porazil globalistickou Demokratku Kamalu Harris.
Patriotické vedení se stylově vrátilo. Zvolený prezident Donald Trump, ač se potýkal s odporem hlubokého státu, tradičních médií i mezinárodních institucí, předvedl ve středu v ranních hodinách ten snad nejohromnější politický návrat v moderní historii USA, jelikož Americký lid zavrhl byrokratický pokus určit osud jejich země a spolu s tím ve skutečnosti i budoucnost Západního světa.
Prvním mezi mezinárodními populisty, kdo poslal svou gratulaci, byl spolubojovník pana Trumpa, jeho velký blonďatý parťák, vůdce nizozemské Strany svobody Geert Wilders, který také zažil vlastní „mega-vítězství“ loni v listopadu kvůli rostoucí roztrpčenosti nad neoliberální agendou otevřených hranic, jež do té doby v jeho holandské domovině dominovala.
Wilders chválící Trumpovo vítězství prohlásil: „Patrioti vítězí ve volbách po celém světě. Nihilisté tažení levicově liberálním progresivismem jsou plní nedůvěry a nenávisti a nejsou způsobilí dát lidem to, co opravdu chtějí, tj. v první řadě svobodu a jejich vlastní zemi, aby v první řadě a především byl jejich vlastní lid a ne už více ilegální imigrace.
Jeden z nejstarších politických spojenců zvoleného prezidenta Trumpa na světové scéně, vůdce Brexitu Nigel Farage k jeho ohromujícímu vítězství na GB News řekl: „Myslím, že je za tím mlčící většina Ameriky, a mimochodem, i my máme tu samou mlčící většinu v naší zemi, a ta už má dost přebujelé vlády, která přehnaně zdaňuje, která lidem ztěžuje život přehnanými regulacemi.“
„Velkým problémem byly i hranice; od nástupu Joe Bidena do prezidentství do Spojených států amerických přišlo přes 10 milionů imigrantů a lidé ve svých městech zvláště zažívají nárůst zločinnosti a zločinných gangů, jsou tu ohromné problémy a oni chtějí, aby někdo poskytl řešení.“
Pan Farage též prohlásil, že Trump je „upřímný přítel“ Spojeného království a pobízel proti-Trumpovskou levičáckou vládu ve Westminsteru, aby pro nastupujícího amerického prezidenta „rozbalila kobereček“ a zalátala napjaté vztahy.
Také vůdce země, která je hlavním spojencem pana Trumpa v Evropě, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, jásal nad návratem tohoto vůdce svobodného světa. Orbán představoval v Evropě snad nejhlasitější hlas prosazující nezbytnost vůdcovství Trumpa, zvláště k ukončení války na Ukrajině a k obnovení míru v Evropě.
„Největší návrat v politické historii USA! Gratuluji prezidentu Donaldu Trumpovi k jeho ohromnému vítězství. Je to pro Svět nesmírně potřebné vítězství!“
Vůdce irské Strany svobodu Herman Kelly vyjádřil podobný sentiment, kdy říkal: „Gratuluji prezidentu Donaldu J. Trumpovi. Nadchází méně válek, méně mrzačení dětí, více ochrany hranic v USA. Doufejme, že to v Americe povede k větší svobodě a prosperitě, kdy tato změna se rozlije do celého světa.“
Ve Francii vůdkyně populistické Národní obrody Le Pen – současná hlavní favoritka pro příští prezidentování Francii – to oslavila jako počátek „nové politické éry“, v níž, jak ona doufá, zažije větší důraz na bilaterální spolupráci mezi národními státy než na globalistické mezinárodní instituce.
„Přeji Donaldu Trumpovi v jeho novém prezidentování Spojeným státům mnoho úspěchů,“ dodala.
Avšak reakce Evropy na Trumpovo vítězství nebyla tak radostná. Německý kancléř Olaf Scholz dokonce odmítl uvést Trumpovo jméno do svého uznání volebních výsledků, kdy pouze napsal: „Amerika volila,“ přičemž vyjadřoval touhu pokračovat ve spolupráci mezi Berlínem a touto světovou supervelmocí.
Britský premiér sir Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloni, francouzský prezident Emmanuel Macron a šéfová EU Ursula von der Leyen, ti všichni vyjádřili gratulaci a ochotu ke spolupráci s nastupující Trumpovou administrativou.
Kategorie: Autorské články