Bylo to před třemi dny po zprávě od Wall Street Journal usilující o radikální posuv v povídačce o sabotáži plynovodu Severní proud, kdy místo, aby z vyhození kriticky důležitého plynovodu z Ruska do Evropy do povětří byla obviněna CIA, tak nejmenované „zpravodajské“ zdroje uplichtily zábavný popis, podle něhož to byl vrcholný ukrajinský generál (postupující zpočátku podle pokynů od Zelenského, který se ale později zvrhl, když se „Zeleňák vyděsil“), kdo mohl za tu koordinovanou sabotáž, k níž použil partičku zapojených amatérů, kterým se nějak povedlo vplížit se na dno Baltického moře a vést zde bezprecedentní vojenskou operaci, kdy jsme říkali, že – ač věrohodnost takové zprávy může vypadat směšně, tak vztahy mezi Německem a Ukrajinou jsou „před nadcházejícím nehezkým kolapsem“, a ptali jsme se proto, proč se s tou povídačkou přišlo právě teď?
A čekat na odpověď jsme nemuseli dlouho, neboť jak hlásí německá média o tomto obratu v povídačce (tak ten podle některých znamená, že teď by NATO mohlo vrhnout svoji plnou vojenskou sílu proti Ukrajině, která sama od sebe zaútočila na německý majetek odpálením Severního proudu), takže ten obrat byl za účelem, aby německé rozhodnutí, konečně zatrhnout bezprecedentní hrabání Ukrajiny a Zelenského v německých kapsách, nevypadalo tak tvrdě.
Podle sobotní zprávy ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německá vláda v rámci plánu vládní koalice na snížení výdajů zastaví novou vojenskou pomoc Ukrajině. Tato zpráva, která citovala nikoliv veřejné dokumenty a emaily, stejně jako diskuse s nejmenovanými zdroji, v podstatě oznamuje, že moratorium na novou pomoci – které už nabylo účinnosti – postihne nové požadavky na financování, nikoliv však tu už předtím schválenou pomoc.
Ministr financí Christian Lindner v dopise odeslaném německému ministerstvu obrany 5. srpna podle těchto německých novin říká, že budoucí financování už nebude pocházet z německého spolkového rozpočtu, nýbrž z řízení s ruskými zadrženými aktivy. A jelikož už víme, že nedávné pokusy ruská aktiva rozprodat a sebrat si peníze se zhroutily a pohořely ze strachu z eskalující se ruské odvety, tak to v podstatě znamená, že Ukrajina už žádnou další pomoc nedostane.
Berlín, který je hlavním evropským dodavatelem vojenské pomoci Kyjevu, už minulý měsíc signalizoval změnu kurzu k Ukrajině, když vládnoucí koalice Sociálních demokratů, Zelených a Liberálů přijala předběžnou dohodu o konceptu rozpočtu na rok 2025. V tomto kompromisu je rozveden plán na osekání budoucí pomoci Ukrajině o polovinu na 4 miliardy €, aby se tak splnily i jiné výdajové priority. A teď to vypadá, že i tahle přídělová částka se ořeže na nulu.
Jak jsme referovali už v červnu, tak rozhodnutí G7 rozšířit půjčku 50 miliard USD Ukrajině, která je zajištěná zadrženými ruskými aktivy, bylo nejvýraznějším krokem tohoto summitu. Ve struktuře této půjčky se odráží typický kompromis mezi USA a Evropou. Ač by přímočaré řešení zahrnovalo zabrání všech ruských zmrazených aktiv (odhadovaných na 280 miliard USD) k přímému financování ukrajinského válečného úsilí, tak to evropské země – konkrétně Francie, Německo a Belgie – agresivně blokují, neboť to vidí jako příliš agresivní a mají strach z recipročních opatření Ruska. Radši si vybraly použití úroků ze splatných aktiv, což obnáší jen pár miliard ročně. Ta první možnost by změnila hru, jak jsme tehdy psali, „zatímco ta druhá trapně zkrachuje.“
A tak se teď musí Ukrajina spokojit jen s příjmem z úroků zabraných z výnosů generovaných ruskými fondy, i kdyby to nebylo nic moc.
Mezitím asi vyschne primární zdroj financování pro Ukrajinu – tj. Bidenova rodina a různí operativci hlubokého státu, až Biden nakonec vypadne z Bílého domu a navždy do tří měsíců opustí politiku.
Když promlouval německý ministr financí Linder v polovině července po schválení konceptu rozpočtu, tak říkal, že Ukrajina bude muset více využít peněz jak z „evropských zdrojů“, tak ze zmrazených ruských aktiv. Je však pořád nejasné, zda takové peníze přitečou a kdy.
Podle Politico spory o pomoc Ukrajině údajně prohlubují rozkoly ve vládní koalici v Berlíně, která je už tak po týdnech vnitřních hádek o řadě záležitostí od rozpočtu po sociální dávky potrhaná. Vůdce Zelených a ministr hospodářství Robert Habeck tento týden řekl, že ve spolkových volbách 2025 plánuje kandidovat na kancléře jako kandidát Zelených, což vrhá pochybnosti na možnost přežití vládní aliance, které je členem.
„Je dost zjevné, že tato koalice má značné problémy nalézt společnou základnu,“ řekl o nedávných sporech Habeck.
„Ideály se rozpadají.“
Proto také nemá Zelenskyj jinou možnost než se uchylovat k čím dál zoufalejším a více šokujícím provokacím a diverzím, jen aby si udržel peněžní toky, jelikož alternativou je jen totální devastace Ukrajiny a jejích Západních sponzorů.
Kategorie: Autorské články
Ale copak to? Že by skopčákům konečně došlo, že jejich finance ukrajinským náckům je totéž, jako by je hodili do žumpy?