Můj názor na volby je takový, že Trump a Harris se do sebe pustili v duchovní válce. Mnozí, včetně mě, měli pocit, že ušetření Trumpova života při prvním atentátu bylo aktem jasné božské prozřetelnosti. Že náhodou otočil svou hlavou přesně v tom okamžiku, aby se vyhnul kulce atentátníka, takže utrpěl jen odřeninu ucha – tak tomu se nedá uvěřit. Nevěřím na shody okolností, jako tato. I sám Trump se přikláněl k náboženským podtónům, neboť chápal, že mnozí křesťanští příznivci dospěli k pohledu na něj jako na mesiášskou postavu. Osobně věřím – a v Bibli je pro to spousta příkladů – že Bůh určité lidi vybral, aby realizovali Jeho plány na Zemi, a podle mého názoru nelze pochybovat, že Trump je jedním z takových lidí. (Izaiáš 6:8 Potom jsem uslyšel Pánův hlas: „Koho pošlu? Kdo nám půjde?“ „Zde jsem, pošli mě!“ odpověděl jsem.)
Trumpova lopota byla břímě skoro jako takovýto Job. Sice byl zbaven skoro všeho, vystaven impeachmentu, tepání, potupám, skoro ho zabili, byl očerňován, vyhazován z platforem sociálních médií, obžalován a na pokraji uvržení do vězení po zbytek života, Trump ale našel sílu dát dohromady pozoruhodnou kampaň a zvítězit. Je to největší politický návrat v Americké historii. Mnozí na jeho odolnost pohlíží jako na nadlidskou a božsky inspirovanou.
Na druhou stranu tu ale teď máme jiné náboženství takové, jaké považuji za modlářské, ovšem i tak to je náboženství. Všimněte si, že když Boha odstraníte ze života, tak jím lidé nezůstanou nedotčeni, ale spíše pro ně vytvoříte mezeru ve tvaru Boha. Dnešní levice Církev vyloučila (nebo ji zkorumpovala) a na její místo přitáhla sekulární víry (někteří to nazývají ‚gnosticismem‘). Harris se se svými příznivci upsala třem z těchto kultům: kultu klimatické zkázy, kultu progresivistického probuzení (wokeismu) a v menší míře kult bezpečnosti AI. V širším měřítku ty všechny spadají pod decelerationismus – tj. nerůst.
Stojí za to to trochu rozbalit, kulty zkázy kvůli klimatu a kvůli umělé inteligenci AI jsou současnými mileniánskými kulty; ti mají totiž strach z apokalyps. Vyznavači takových kultů věří, že už nastává odpočítávání, které přetvoří zemi, potrestá ty hříšné, spasí ty správné, nebo prostě nás i úplně vymaže. Ohledně klimatu, jsou tu představy, že jsme se dopustili smrtelného prvotního hříchu zkažením přírody a emisemi CO2; Gaia nás trestá běsněním svého hněvu ve formě čím dál intenzivnějších bouří (bez ohledu na to, že pro lidstvo náklady na katastrofy spojené s klimatem pořád klesají) a jestli dostatečně nezměníme své způsoby, budeme vyhynuti, k čemuž dojde v den konečného zúčtování (myslím, že to má být pozítří). Nejnovější kult je o bezpečnosti AI a my jsme ohroženi zničením lidstva, pokud se ještě více zanoříme do strojní inteligence. (Existuje ale i ještě ulítlejší varianta kultu zkázy AI, v níž dosáhneme uchvácení Strojním Bohem a splynutí s ním v nějaké formě vývojové singularity.) Oba tyto kulty kladou důraz na hřích úsilí o industrializaci a v obou případech je řešení stejné: zpomalit nebo dokonce zpět obrátit technický pokrok.
Porovnejte Trumpa s Harris ohledně AI a Klimatu. Trump chce znovu oživit průmyslové srdce Ameriky, uvolnit naše hojné zdroje energií pro těžbu bitcoinů, AI, výrobu čipů atd. Trum uznává, že se nemůžeme zmrzačit nějakým Energiewende ve stylu Merkelové. To je sebevražda, abychom obětovali sebe samé rozhněvanému klimatickému Bohu přes pokání ve stylu Grety Thunbergové, zatímco Čína valí uhlí a jaderné elektrárny. Naproti tomu Harris stojí za nechutnou Zelenou transformací, která se prostě ještě nikde, kde ji zkusili, nevyplatila. Levicovou posedlost Zelenou transformací lze chápat jako pověru, nikoliv politiku. (Kdyby opravdu věřili v existenční riziko klimatu, tak by byli vyznavači jádra, nebo třeba globálního ochlazování sulfátovými aerosoly. To ale nejsou.) Ohledně AI stojí Harris za Bezpečností AI, za kultem Silicon Valley zbožňujícím sebe samé a zároveň se děsící strojního Boha. Trump naopak na AI nahlíží jako na strategický zdroj, který se musí naplno rozběhnout, aniž by ho spojoval s nějakou metafyzikou.
Necháme-li stranou ty kulty decelerationismu, čili nerůstu, tak je nejdůležitějším úhlem pohledu, přes který lze Harris pochopit, probuzenecký progresivismus čili wokeismus. Wokeismu je do jisté míry podobný těm druhým dvěma sekulárním kultům, ten má své rituály, své kněží a má prvky prvotního hříchu, jako to, že jste bílí, privilegovaní atd. Wokeismus dokonce mileniány balamutí vírou, aby vycházeli z toho, že svět je od základu nespravedlivý a že oni jsou vystaveni rozsáhlým konspiracím k jejich útisku (ač oni jasně nespecifikují, jak by měl vypadat den zúčtování). Ovšem neoddělitelnou vadou Wokeismu a důvodem, proč nepředstavuje univerzální dobro, je, že nenabízí žádné absolutno. Není žádný způsob, jak by běžný bílý muž (nebo kdokoliv další u vrcholu privilegované hierarchie) odpykal svůj prvotní hřích. V porovnání s křesťanstvím, které (v závislosti na vyznání) zdůrazňuje, že vy všichni musíte absolutně akceptovat Ježíše Krista ve svém srdci, abyste byli zbaveni svých hříchů. Takže wokeismus se opravdu nemůže udržet sám, protože závisí na spirituální pod-třídě „utlačitelů“, kteří jsou svolní neustále se podrobovat těm nejméně privilegovaným a povyšovat je (jako jsou ti trans, invalidní barevní atd.). Kdo by se ale upsal náboženství, které nenabízí žádné odčinění? I ti nejhorlivější bílí vyznavači wokeismu se musí trápit pochybnostmi o svém členství v tomto kultu, když si uvědomí, že ve woke kastovním systému jsou trvalí páriové.
Takže já pohlížím na konflikt mezi Trumpem a Harris prizmatem duchovní války. Samozřejmě, že boj mezi pravicí a levicí už má duchovní složku, v níž nejsou jen dvě sady soupeřících politických postojů, ale ve skutečnosti je to hlouběji usazené ve vzájemně soupeřících světových názorech; myšlení individualistů versus vyznavačů systému, zásluhovosti versus rasově skórovaných pozic, malé vlády versus kolektivismu, nukleární rodiny oproti státu jako vaší rodiny atd. V případě Trumpa a Harris to bylo ještě přímější. Trump hraje roli bezděčného Mesiáše, téměř náhodou uvrženého do role spasitele. Ač Trumpova víra nemusí být zvláště upřímná, jeho fanoušci věří, že on je mučený spasitel vyvolený Bohem. Naopak Harris je nejčistší zástupce těch, jaké jsme dosud spatřovali v progresivistického náboženství, která nebyla vybrána do této role kvůli svým úspěchům ve vládě, nýbrž protože pro to byla uvnitř woke kultu vysvěcena. Je perfektní: Je černoška, indiánka, žena atd. (Chybí jí jen charisma, smysluplný politický názor, jasné poselství o změně nebo nějaká platforma.) Nemůže být vůbec skutečný spor o tom, že ona nebyla ničím jiným než prázdnou lodí pro woke náklad a ne žádný skutečný kandidát. Její kampaň se zaměřovala na vysoce chytlavé ženské hlasy kvůli potratům, na stydící se menšiny, aby se šikovaly, na kárání mužů, aby hlasovali „za své manželky a dcery,“ atd. Žalostně odmítala specifikovat nějaký smysluplný politický přístup, kdy o politických přístupech byla záměrně vágní a radši kandidovala čistě na identariánství.
Pro pravici byla její hlavní kampaňová záležitost velkou svatokrádeží – vraždou nenarozených dětí. Další záležitosti, za kterými stojí – je nucená chemická kastrace dětí, která na pravici není např. považována prostě čistě za politiku, nýbrž za jasný satanismus. Vůbec nepřekvapuje, že nejsilnějším Trumpovým kampaňovým poselstvím bylo: „Kamala je pro Ně. Trump je pro Vás.“ Pro Trumpovy křesťanské příznivce nemohlo být rozlišení více kontrastní. Mnozí měli pocit, že jestli ona zvítězí, tak jsou to poslední volby. Levice to nechápala, když to říkali lidé jako Elon. Představa nebyla, že už by se znovu volby neorganizovaly, ale spíše, že levice značně urychlí jejich import lidí ze třetího světa a volně jim nadělí občanství. A to není přitažené za vlasy. Levice svou touhu to udělat vyjadřovala jasně a za Bidena to zčásti i provedli. Někteří na levici měli také pocit, že získá-li Trump zase moc, tak vládu předělá na fašistický autoritářský režim a trvale opustí demokracii. Takže tyto volby rozhodně znamenaly existenční předznamenání. Mnozí na obou stranách mají pocit, že toto by mohlo být poslední soupeření se svobodnou volbou.
Jakožto křesťan a konzervativec vybízím, aby Amerika rozhodně tyto woke kulty a jejich emisary kolem Harris odmítla. Byly to náboženské volby, které nelze odepsat jako podružnost jako roku 2016. Hispánci se prudce posunuli napravo, čímž podvrátili jádro Levicové koalice. Harris se ve skutečnosti nepodařilo získat tolik černých voličů, jako získal Biden, což ukazuje slabost její identariánské kampaně. Zvláště černí muži velice zřetelně od levice utíkali. Trump měl zisky i u mladých voličů, obecně sekulární skupiny, která je pořád wokeismem poblázněná. Naproti tomu si Tump vedl ohromně dobře u Katolíků, kdy u nich zvítězil o 18 procent, tj. s největším rozdílem za desítky let. Trump také relativně k roku 2020 posílil u protestantů, kdy osmdesát procent evangelíků bylo zase pro Trumpa, což je opět dobrý nárůst oproti roku 2020. Kampaň Harris vybudovaná kolem Roe nebyla dost přesvědčivá. A někteří k ní značně tíhnoucí příznivci, jako mladé matky z předměstí, se obracely k levici v rituálním obětování dívenství na oltář wokeismu (když např. pustily chlapy do ženských sportů). Voliči měli ale větší obavy z imigrace a ekonomiky.
Demokraté by se měli pustit do hledání duše a uvědomit si, že přijetím kultů jako wokeismus, nebo fantazií ničících hrubý domácí produkt jako kult klimatické zkázy a zkázy AI plují proti proudu. Jejich Obamovskou koalici rozmetaly nejvíce přerovnávající volby od časů Reagana. Když už ztratili pracující třídu, Hispánské voliče a nemohou dovážet nové voliče, jak plánovali, tak budou-li dále pokračovat na cestě rasového ostouzení a vytahování kandidátů diverzity, rovnosti a inkluze (DEI), tak budou prohrávat zas a zase. Pokud jde o pravici, ta znovu vzkřísila svého mesiáše. Očekávání by mohla být vyšší. Ale jedna věc je jistá. Náboženství, skutečné náboženství pořád se vším hýbe a v americké politice se s ním musí pořád počítat. Levice ztratila Mandát Nebes.
Ten teď patří Trumpovi.
Kategorie: Autorské články