Ve Francii se tři měsíce staré vládě ministerského předsedy Michela Barniera zjevně nepovedlo získat důvěru veřejnosti, kdy průzkum zjišťuje, že většina francouzského lidu by podpořila hlasování o nedůvěře, aby se vynutily předčasné volby.
Necelé tři měsíce poté, co byl Barnier v Hôtel Matignon dosazen prezidentem Emmanuelem Macronem jako ministerský předseda, následně po Macronovo politicky katastrofickém rozhodnutí vypsat předčasné parlamentní volby, není jasné, jak dlouho bude tento premiér moci svou vládu udržet, než zkolabuje.
Podle průzkumu Ipsos pro La Tribune Dimanche by 53 procent veřejnosti podpořilo plesbicit k sesazení vlády. I schvalování Barniera jako osoby od jeho nástupu k moci na začátku září kolabuje, kdy už spadlo ze 45 procent na 36 procent.
Mezitím jen 22 procent veřejnosti je spokojených s prací odváděnou prezidentem Emmanuelem Macronem, tj. je na nejnižší úrovni od jeho ‚Jupiterovského‘ vzestupu do Elysejského paláce roku 2017.
Ač byl bývalý vyjednavač Evropské unie o Brexitu, 73letý Barnier vybrán jako spolehlivá ruka k manévrování do tří proudů rozštěpeného Národního shromáždění skrze nadcházející finanční krizi, jeho zbídačující rozpočet narazil na odpor jak od levicové Nové populární fronty, tak od populistické Národní obrody Marine Le Pen.
Poté, co se mu několikrát nepodařilo získat schválení rozpočtu, v němž usiluje o uvalení o 60 miliard euro vyšších daní a o krácení výdajů, povede tento týden Barnier matignonské rozhovory s vůdci opozičních stran, včetně tentokrát poprvé s Le Pen.
Vůdkyně Národní obrody, kterou ačkoliv tradiční média označují za „krajně pravicovou“, by měla v ekonomických záležitostech být spíše označována za levicovou a minulý týden už signalizovala, že je ochotna se přidat k levicovým snahám k dosažení plesbicitu o nedůvěře předloženého Novou populární frontou, pokud Barnier odmítne řešit rozpočtové požadavky její strany, jako je zrušení plánovaného zvýšení daní na elektrická auta, o čemž Lepenisté tvrdí, že uvalí nespravedlivé břemeno na pracující lidi.
Přidá-li se Národní obroda ke snaze o plesbicit Nové populární fronty, tak Barnierova vláda nejspíš padne. Prezident Macron má však ústavou zakázáno svolat předčasné volby do června příštího roku.
Macronovi tudíž zbývá relativně málo možností, včetně nového dosazení Barniera a jeho kabinetu nebo dosazení technokratické vlády v „italském stylu“.
Taková vláda – jaká byla v Itálii během posledních tří desetiletí několikrát – by byla obsazena údajně nikoliv stranickými ministry a „experty“, kteří by realizovali nepopulární zbídačující opatření daleko snadněji, neboť by teoreticky nebyli pod vlivem veřejnosti, protože by byli vlastně nevolení.
Ve Francii by technokratická vláda však byla novinkou, jelikož v historii Páté republiky nebyl žádný takový příklad.
Kategorie: Autorské články