Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že při pátečním útoku na plynovod v Sudži v ruském regionu Kursk Ukrajině aktivně pomáhala Británie a Francie.
Podle mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharové bylo navedení a cílení útoků vedené pomocí francouzských satelitních systémů, zatímco britští specialisté poskytovali koordinační vstupy a ten útok zajišťovali.
RT hlásí:
Předtím ruské ministerstvo obrany řeklo, že měřící stanice byla útokem ukrajinských HIMARS „de facto zničena“.
„Máme důvody si myslet, že zaměření a navigaci zařídili pomocí francouzských satelitů a britští specialisté vložili cílové souřadnice a odpálili rakety,“ řekla v komentáři k tomuto útoku Zacharová.
„Rozkaz k tomu přišel z Londýna,“ řekla, když útok označila za „teroristickou“ kampaň Ukrajiny cílenou na ruské energetické infrastruktury. Tato mluvčí dodala, že uvedené činy ukazují, že s Kyjevem „není možné vyjednávat.“
Ač Vladimir Zelenskyj dočasné přerušení útoků na energetické infrastruktury dohodnuté Moskvou a Washingtonem „veřejně podpořil“, tak „neudělal nic, aby na to dohlédl,“ tvrdí Zacharova.
Moskva po telefonátu mezi prezidentem Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem nařídila 18. března zastavení útoků na ukrajinské energetické infrastruktury. Rusko a USA se tento týden též v rámci částečného zastavení palby dohodly na seznamu energetických zařízení, na které by se nemělo útočit. Do tohoto seznamu patří i plynová zařízení.
Kyjev též po rozhovorech mezi ukrajinskou a americkou delegací 15. března v Saúdské Arábii souhlasil s USA navrženým 30denním částečným příměřím. Zelenskyj tento vývoj chválil a dokonce ho označil za diplomatické „vítězství“ Ukrajiny, avšak veřejně se nevyjádřil o žádném odpovídajícím rozkazu Ukrajinským vojskům.
V posledních několika týdnech ruské ministerstvo obrany běžně referovalo o ukrajinských útocích na ruské energetické infrastruktury. Předtím v pátek mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov žurnalistům řekl, že útoky ukazují, že Ukrajinská vojska kvůli „naprosto chybějícímu dohledu“ už rozkazy z Kyjeva neposlouchají.
Paříž s Londýnem se vynořili jako zanícení sponzoři Ukrajiny proti postupnému posuvu Washingtonu pod novou Trumpovou administrativou. Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron předtím v březnu říkali, že jejich země jsou připraveny vést „koalici ochotných“, tj. skupinu pro-ukrajinských zemí připravených Kyjev podpořit vojsky a letectvem.
Rusko vehementně odmítlo možnost nasazení s NATO spojených evropských vojsk do konfliktní zóny. Francii s Británií Rusko obvinilo z kutí plánů na „vojenskou intervenci na Ukrajinu,“ což by vedlo k přímému ozbrojenému střetu mezi Ruskem a NATO.
Kategorie: Autorské články