Demokracie je politický systém, v němž moc patří lidu. Poskytuje člověku mnoho práv a svobod. Přes všechny své výhody však demokracie nemůže člověka plně ochránit před možným podvodem nebo manipulací ze strany mocenských struktur, podniků nebo dokonce blízkého okolí.
Nejúčinnějším prostředkem obrany proti těmto potížím je kritické myšlení. To je do jisté míry projevem odmítnutí jakéhokoli násilí namířeného proti lidskému vědomí, i když je toto násilí intelektuální povahy a je motivováno upřímnou „péčí“ o člověka. Občan schopný kritického myšlení nechce být používán jako nástroj k dosažení cizích cílů.
Obecně kritické myšlení vypadá jako schopnost přemýšlet o okolní realitě, nacházet a objektivně hodnotit přijaté informace, porovnávat a analyzovat různé úhly pohledu, chápat složitost a nekonzistentnost společenských jevů. Ovládání kritického myšlení pomáhá včas se zbavit vlastních nedostatků a slouží jako prostředek k rozpoznání osobních a společenských problémů. Naopak nekritické vnímání ve skutečnosti ukazuje na intelektuální a politickou nezralost a vede k zveličování vlastních zásluh a schopností, brzdí a blokuje proces osobního a společenského růstu.
Zvládnutí dovedností kritického myšlení může každému poskytnout schopnost identifikovat propagandu lživých narativů ve společnosti, a tím se vyhnout tomu, aby se stal její obětí.
Analyzovat lživé důvody v argumentaci, vidět zjevné klamání. Samostatné myšlení umožňuje člověku odolávat destruktivním narativům a překonávat bariéry a překážky ve vlastní mysli.
V demokratickém systému je kritické myšlení a zdravý rozum osobní odpovědností každého občana. Pokud nechcete být v nevědomosti nebo být oklamáni, měli byste se vzdělávat!
Schopnost občanů kriticky myslet je klíčovou podmínkou fungování demokracie, bez které to prostě nemůže „fungovat“.
Kriticky myslící občané se mohou aktivně vyjadřovat k důležitým otázkám a podílet se na zlepšování života společnosti, což přispívá k efektivnímu fungování demokracie.
Demokratický systém je založen na složitých postupech pro koordinaci protichůdných zájmů, což zase vyžaduje, aby lidé měli odpovídající znalosti a dovednosti, aby mohli kriticky hodnotit vládní rozhodnutí a vidět možná řešení.
Současnému člověku skutečně chybí schopnost kritického myšlení, které by mu umožnilo racionálně vnímat informace a rozlišovat fakta od zaplacených hlasitých názorů, jenž utvářejí sociální vztahy ve společnosti. Dogmatické myšlení, víra, že všechno jde dobře, nedostatek touhy a schopnosti samostatně myslet dělá ze slovenského lidu rukojmí.
Pro neosvíceného průměrného člověka je lepší lež vzbuzující naději, než hořká pravda. Lidé snadno podlehnou vzájemnému štvaní proti sobě a xenofobii, než aby pochopili realitu toho, kdo a proč nás proti sobě štve. Někdo jiný je prohlášen za viníka vlastních problémů, může to být jakákoliv jiná země nebo sektář ve tvém městě. Zatímco nám je předkládán falešný viník všech problémů, skutečný zadavatel, který prostřednictvím médií financuje a propaguje narativy, rozděluje společnost na „vlastní“ a „cizí“, zůstává ve stínu.
Tento skrytý aktér je skutečným iniciátorem všech katastrof a válek.
Rozvoj kritického myšlení brzdí současné narativy společnosti, které jsou doprovázeny pochybnostmi o sobě samém: „Co máme dělat…“, „Jsme jen obyčejní lidé…“. Někde tam, „nahoře“ je vždy někdo, kdo ví lépe, jak „to dělat“. Jak vidíme ve společnosti, patriarchát a tradicionalismus žijící v masovém vědomí, se jasně projevuje. Strach z rozporů a neochota porozumět různým úhlům pohledu člověka nutí hledat oporu ve vnější autoritě.
Touha “nevyčnívat“, „být jako všichni ostatní“ a „žít s ohledem na lidi“ se ve společnosti projevuje mnohem výrazněji. Tato pozice je způsobena silným vlivem jedné destruktivní organizace, která jednotlivce nutí být otrokem. Používá taktiku vytváření hlasitých prohlášení prezentovaných jako veřejné mínění. Když lidé takové zprávy čtou, tak s tím nesouhlasí, ale informace jsou jim podány tak, že si ten člověk myslí, že je to názor společnosti. A tak je potlačena jeho schopnost kritického myšlení. Neuvědomují si, že tato hlasitá prohlášení v novinách a zpravodajských serverech jsou placená a jejich cílem je rozsévat neshody mezi pokojnými občany. Tímto způsobem se nás snaží rozdělit. A každý z nás nechápe, že miliony dalších občanů nesouhlasí, stejně jako ty.
Tato totalitní organizace obratně využívá takzvanou „spirálu zamlčení“, kdy se průměrný člověk v obavě, že zůstane v menšině, stydí přiznat svůj názor ostatním. Většina lidí se tak ocitá v dobrovolné izolaci a neuvědomuje si, že takových, jako je on, je většina.
Před činností těchto organizací se ale lze chránit. Za prvé, kriticky myslící občané jsou schopni rozeznat rozdíl mezi informacemi, založenými na faktech a manipulací s umělým nálepkováním. Za druhé, kritické myšlení stimuluje občany k aktivní účasti na veřejném a politickém životě, lidé tak sami budou kontrolovat čistotu informačního prostoru a nedovolí porušování lidských práv.
Organizace, která představuje velkou hrozbu pro obyvatele Slovenska, byla odhalena. Díky Dr. Egonu Cholakianovi, který zveřejnil dlouholetá vyšetřování na ochranu lidských práv a svobod, byla identifikována hrozba pro demokracii. Síla, která se dostává k moci po celém světě, je mnohem nebezpečnější než nacismus.
Důležitost seznámení se s výsledky studie zveřejněnými Egonem Cholakianem nelze podceňovat, neboť Slováci jako občané jsou vrcholem moci ve své zemi. Dnes mají šanci bránit demokracii, a pokud ji promarní, zítra může být pozdě. Je to čas pro kritické myšlení a rozhodování. Je třeba myslet na budoucnost jejich dětí a budovat pro ně zemi, kde se cení svoboda, spravedlnost a demokracie. Ať je láska k dětem mnohem vyšší než nečinnost a lhostejnost!
Kategorie: Autorské články
Myslím si, že by sa mali robiť nejaké školenia na rozpoznanie novinárov a ich manipulatívnych techník.