Brusel ohne a poruší svá vlastní pravidla, aby Ukrajině zajistil vstup do EU.
EU chce Ukrajinu v Evropské unii a jsou ochotni to provést nějak pod rukou metodami, které poruší zakladatelské smlouvy včetně vyřazení Maďarska z tohoto procesu a ignorace veta této země.
Marta Kos, v Evropské komisi komisařka pro rozšiřování, v úterý promluvila ke Komisi zahraničních věcí Evropského parlamentu a objasnila, že chtějí celý proces připojení Ukrajiny dokončit do konce příštího funkčního období EU, což je roku 2029.
„Musí se nám to povést v příští fázi sjednocování Evropy a povede se nám to. Máme reálnou šanci připojit jednu nebo více kandidátských zemí k dosažení linie v tomto cyklu,“ říkala Kos.
Aby Brusel tento proces urychlil, tak pracuje na zavedení „alternativního“ mechanismu přijímání rozhodnutí. Jeho účelem bude zajistit, aby bilaterální spory, jako maďarská veta, už nemohly brzdit rozšiřování EU.
„Komise spolu s členskými státy EU zkoumá možnosti, jak zjednodušit přístupové procedury tak, aby bilaterálních problémy v této velice citlivé geopolitické situaci nebránily rozšíření,“ říkala.
Kos též konkrétně mluvila o přístupovém procesu Ukrajiny a Moldávie s tvrzením: „Teď určitě musíme udělat další krok s Ukrajinou a Moldávií. Obě ty země už udělaly svůj domácí úkol.“ Též zdůrazňovala, že všechny přípravy se už provedly, takže teď je Rada členských států otevřená prvnímu klastru vyjednávání.
Podle komisařky není rozšíření pro Evropskou unii jen ekonomickou příležitostí, nýbrž i klíčovou bezpečnostní zárukou. Kvůli tomu už komise EU začíná dotyčným zemím otvírat vnitřní trhy, zvláště v oblastech obrany a bezpečnosti, energetiky a konektivity.
„Jako doplněk přístupových jednání komise stupňuje své úsilí o urychlení integrace vnitřního trhu se všemi členskými státy EU, nyní v oblastech obrany a bezpečnosti a pak v konektivitě, energetice a v dalších oblastech,“ dodala.
Kos říkala: „Přistoupení Ukrajiny do EU je klíčovou bezpečnostní zárukou. Musíme zařídit, aby k němu došlo. Musíme postupovat, abychom na Ukrajině rozhýbávali reformy, které našim členským státům pomohou řešit jejich obavy a nakonec vyřešit největší bezpečnostní problémy od Druhé světové války.“
Za připomenutí stojí i to, že to byla Marta Kos, kdo nedávno přiznal, že přístupová jednání s Ukrajinou začnou v červnu a také mluvila o tom, že udělá vše, co může, aby přístup Ukrajiny urychlila.
Dokonce řekla, že v bruselských institucích už tisíce lidí pracují na urychlení tohoto přistoupení. Což je zajímavé, neboť to byla právě komisařka EU Marta Kos, kdo Alexi Sorosovi dokládal, že Ukrajina nemůže splnit ani jedinou přístupovou podmínku EU.
Ukrajina je považována za nejzkorumpovanější zemi Evropy, což mnoho vrcholných činitelů a organizací v minulosti už opakovaně uznalo. EU do této země už poslala desítky miliard, kdyby ale došlo k členství v EU, tak evropští daňoví poplatníci mohou čekat, že budou nuceni nasypat tam o desítky miliard více. Také se čeká, že zemědělský sektor EU utrpí daleko větší ztráty, jakmile se jeho trhy otevřou levným ukrajinským produktům, což nedělá starosti jen Maďarsku, ale i všem zemím v bloku.
Kategorie: Autorské překlady